rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Okna drewniane czy plastikowe? Które wybrać?

image

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat okna plastikowe uznawane były za nowoczesne w stosunku do okien drewnianych, które pamiętają jeszcze czasy budownictwa wielkiej płyty lat 70 i 80 ubiegłego wieku. Obecnie można jednak zauważyć trend odwrotny, coraz więcej inwestycji realizowanych jest z oknami drewnianymi.Oczywiście okna PCV w dalszym ciągu dominują we wnętrzach i są tańsze jednak okna drewniane stają się pożądanym produktem na rynku i coraz częściej uznawane są za dobro luksusowe. Jakie okna wybrać – drewniane czy plastikowe?


Uniwersalne okna plastikowe
Okna plastikowe obecnie to wariant ekonomiczny. Głównym czynnikiem decydującym o ich zakupie jest cena – okna PCV to stosunkowo tanie rozwiązanie. Dodatkowo nie wymagają wielu zabiegów, by utrzymać je w dobrym stanie – są łatwe w czyszczeniu i nie trzeba ich konserwować.

Wybierasz okna z PCV? Zwróć uwagę na parę rzeczy
Jakie wady mają okna PCV? Przede wszystkim surowiec. Jest on podatny na wpływ wysokich temperatur i rozszerza swoją objętość. Czyli w wyniku działania czynników zewnętrznych, w tym promieni słonecznych, okna mogą się odkształcać. Przy montażu należy więc pamiętać o tym, by zapewnić swobodny ruch spowodowany rozszerzalnością liniową materiału. Każdy milimetr jest w cenie. Drewno w porównaniu do plastiku ma prawie dziesięciokrotnie niższy współczynnik rozszerzalności liniowej. Dla drewna wynosi on 9 x 10-6/K, a dla plastiku – 70 x 10-6/K. Konkretne wartości zależą między innymi od koloru ram okiennych. Ciemne nagrzewają się prawie dwukrotnie mocniej – białe osiągają temperaturę około 40°C, ale już brązowe nawet do 70°C. Okna PCV mogą służyć wiele lat jeśli są prawidłowo zamontowane. Niestety w przypadku uszkodzenia ich naprawa bywa praktycznie niemożliwa lub nieopłacalna i takie okna trzeba wymienić na nowe.


Okna drewniane – smak luksusu
Osoby decydujące się na drewniane ramy stawiają na ekologiczne rozwiązania. Jeśli wnętrze ich domu stanowią meble wykonane w zgodzie z naturą, okna drewniane nie burzą tego porządku. Ponadto, drewniane okna pięknie się prezentują i nadają stylu każdemu wnętrzu. I co najważniejsze – ich parametry są naprawdę satysfakcjonujące. Za wersję z naturalnych surowców zapłacimy jednak więcej.


Co należy wiedzieć, wybierając okna z drewna?
W przeciwieństwie do ram PCV drewniane okna nie ulegają zniekształceniom pod wpływem ciepła. Co więcej, zapewniają doskonałą izolacyjność cieplną, perfekcyjną szczelność i pełną odporność na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Mają też jeszcze jedną, ogromną zaletę. Podczas gdy okna plastikowe produkowane są masowo, zwykle w formacie prostokątów i kwadratów, okna drewniane mogą przybrać dowolny kształt – nawet trójkątny czy wielokątny. Oknom wykonanym z drewna należy poświęcić nieco więcej uwagi niż tym z plastiku. Muszą być regularnie konserwowane, aby nie ulec zniszczeniom. Łatwo można przedłużyć ich żywotność i ładny wygląd, stosując zapobiegawczo środki ochronne. Przynajmniej raz w roku warto dokładnie je oczyścić i sprawdzić, czy wierzchnia warstwa nie została uszkodzona, a jeśli tak, dokładnie ją zabezpieczyć specjalnym preparatem. Warto też zastosować specjalne środki chroniące przed wilgocią.
A co, jeśli doceniasz wszystkie zalety drewnianych okien, zależy Ci na nowoczesnych rozwiązaniach i naturalnych materiałach, jednak drewno nie będzie pasować do surowego charakteru elewacji? Do takich zadań specjalnych idealnie nadają się okna drewniano-aluminiowe. Aluminium perfekcyjnie komponuje się z fasadą budynku, a drewniane wykończenie zapewnia cudowny, naturalnie ciepły klimat w środku domu. Za pomocą specjalnych lakierów możesz również dowolnie zmienić kolor drewnianych okien.


Na które okna się zdecydować?
Okna plastikowe to tańsze rozwiązanie i wielokrotnie jest to czynnik decydujący o wyborze okien. Sprawdzą się u osób stawiających na chłodny minimalizm, które nie lubią poświęcać wiele czasu na prace porządkowe i nie mają nic przeciwko produktom masowej produkcji. Należy uważać na uszkodzenia ram, gdyż większości z nich nie da się naprawić. Okna drewniane to produkt dla tych, którzy stawiają na indywidualizm i ekologię oraz pragną, by ich wnętrze prezentowało się luksusowo. Tworzą doskonałą harmonię z drewnianymi meblami. Miłośnicy natury będą zachwyceni starannym wykonaniem ram oraz wieloletnią historią, jaką kryje w sobie każdy drewniany słój. Im więcej naturalnych materiałów w pomieszczeniu, tym lepszą energię wyczuwamy, a to właśnie jej potrzebujemy, gdy wracamy zmęczeni do domu.
Należy przypomnieć, że to rozwiązanie lepiej sprawdzi się też w sytuacji, kiedy okno zajmuje dużą powierzchnię – drewno jest niezwykle wytrzymałym materiałem. Takie okna są droższe, ale z pewnością warte swojej ceny. Wymagają konserwacji, jednak jeśli o nie zadbamy, będą wyglądać przepięknie przez lata.


A co ze szczelnością okien?
W początkowym okresie użytkowania trudno określić zwycięzcę – kwestia minimalnej szczelności jest odgórnie określona przez normy, które musi spełnić każdy produkt przeznaczony do sprzedaży. Jednak w związku z gorszym współczynnikiem rozszerzalności liniowej, z biegiem lat okna PCV zaczynają tracić swe właściwości – zimą się kurczą, a latem rozszerzają – przez co ich szczelność jest gorsza niż w przypadku okien drewnianych.

 Katalog Firm

 • Konbet Poznań

  KONBET POZNAŃ -jesteśmy  liderem wśród producentów system&…
  Konbet Poznań
 • Florian Centrum

  Spółka Florian Centrum S.A. od czasu swojego powstania w 1996 roku roz…
  Florian Centrum
 • Rawlplug

  Rawlplug jest dystrybutorem wysokiej jakości zamocowań budowlanych, element&o…
  Rawlplug