rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


OknoPlus: HST czy PSK – który system wybrać?

image

Posiadanie tarasu lub ogrodu jest luksusem, o którym marzy wielu z nas. Świeże powietrze, kontakt z naturą, kubek kawy w letni poranek – zalety takiego rozwiązania są oczywiste i nie trzeba nikogo do tego przekonywać. Żeby jednak móc rozkoszować się nim w pełni, warto zapewnić sobie odpowiednie „wejście” do naszej przydomowej strefy komfortu.Przeglądając aktualną ofertę przesuwnych drzwi tarasowych okazuje się, że producenci poszli o krok dalej niż w przypadku modeli otwieranych „klasycznie”. Dostępne na rynku systemy, takie jak HST czy PSK, zapewniają znacznie lepszy komfort użytkowania, pozwalają wpuścić do wnętrza więcej promieni słonecznych i idealnie wpasowują się w bryłę domu, nadając jej designerski i nowoczesny look. Podpowiadamy, na jakie rozwiązanie najlepiej się zdecydować.


Systemy przesuwne drzwi balkonowych HST oraz PSK
Lekkość poruszania się skrzydła, innowacyjny wygląd, a także fakt, że nie zabierają powierzchni podczas otwierania – nic dziwnego, że drzwi zewnętrze przesuwne HST i PSK wśród projektantów i klientów indywidualnych stają się coraz bardziej popularną  alternatywą dla klasycznych rozwiązań. Rosnąca świadomość nabywców sprawia, że cena przestała być najważniejszym czynnikiem determinującym wybór stolarki – ważniejszą kwestią staje się jej funkcjonalność zwiększająca komfort użytkownika. Wybierając nowoczesne rozwiązania możemy natknąć się na ich fachowe oznaczenia. Nie wszystkie są tak oczywiste i powszechne, jak ALU lub PVC. Drzwi lub okna PSK czy drzwi balkonowe HST w pierwszej chwili mogą brzmieć obco i tajemniczo. Sprawdźmy, co się pod nimi kryje.


Czym są drzwi balkonowe HST?
HST to skrót od niemieckiego określenia Hebeschiebe-Tür, co dosłownie oznacza drzwi podnoszono-przesuwne. W jaki sposób można je otworzyć? Po przekręceniu klamki skrzydło lekko unosi się i pozwala z łatwością przesunąć na część stałą. Warto pamiętać, że w każdej chwili możemy zatrzymać skrzydło, uzyskując efekt uchylenia. Dzięki osadzeniu skrzydła na specjalnych, zintegrowanych z okuciem wózkach poruszających się po prowadnicach, ruch drzwi balkonowych HST jest płynny, a obsługa banalnie prosta. Można zatem wnioskować, że ów system powstał z myślą o domach, w których przestrzeń powinna być dostosowana do potrzeb seniorów, osób z niepełnosprawnościami oraz dzieci – nazywany też „niskoprogowym” umożliwia zrównanie progu z podłogą, co w znacznym stopniu niweluje możliwość potknięcia się podczas wychodzenia na zewnątrz i umożliwia swobodne poruszanie się wózkiem. Tyczy się to zarówno „standardowych” systemów, jak i drzwi tarasowych HST z ruchomym słupkiem. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest również posadowienie jego części składowych (skrzydła ruchomego i części stałej lub dwóch skrzydeł przesuwnych) w dwóch osiach przemieszczonych względem siebie o głębokość ram.

 
 
Drzwi i okna PSK – najważniejsze właściwości

W przypadku drzwi odstawno-przesuwnych, skrzydła znajdują się w jednej linii. Do otwarcia dochodzi za pomocą wysunięcia skrzydła do wewnątrz  tak, aby wskoczyło na tor umożliwiający jego swobodne przesunięcie w bok. Dalszy etap jest niemal identyczny, jak w przypadku systemu HST. Tarasowe okno przesuwne PSK niestety nie ma możliwości zastosowania niskiego progu ze względu na sposób mocowania prowadnicy. Warto jednak wspomnieć, że podobnie jak w przypadku tradycyjnego okna skrzydło może być również uchylane.

 
 
Okna i drzwi HST czy PSK – co wybrać?
Podkreślmy, że drzwi HST czy PSK są zdecydowanie bardziej funkcjonalnym, komfortowym i bezpiecznym rozwiązaniem niż tradycyjnie otwierane rozwiązania balkonowe. Oba systemy oparte są na dużych przeszkleniach, które nie tylko spowodują, że nasz dom będzie wyglądał niesamowicie i nowocześnie, ale także sprawią, że we własnym salonie będziemy mogli poczuć bliskość i piękno natury. To także gwarancja perfekcyjnego doświetlenia naszych pomieszczeń, które z kolei wpływa korzystnie na samopoczucie domowników.  Drzwi HST czy PSK mogą zostać wykonane zarówno z aluminium, jak i PVC, a szeroka paleta kolorów umożliwi dopasowanie konstrukcji do najbardziej odważnych, designerskich projektów. Wyposażone w wysokiej jakości pakiety szybowe i cechujące się niskim współczynnikiem przenikania ciepła U, będą doskonałym „wyjściem” dla domów pasywnych oraz energooszczędnych. A więc które rozwiązanie jest lepsze? W które warto zainwestować? Tarasowe okno PSK czy drzwi balkonowe HST? Wskazanie zwycięzcy pojedynku gigantów nie jest łatwe i będzie zależeć od tego, jakimi przesłankami kierujemy się podczas zakupu. System odstawno-przesuwny może wydawać się atrakcyjniejszy z powodów ekonomicznych. Jeśli jednak najważniejszą pobudką są właściwości użytkowe, to warto zdecydować się na rozwiązania HST.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

OknoPlus

E-mail: biuro@oknoplus.com.pl

WWW: www.oknoplus.com.pl

Tel: +48 12 277 58 80
Adres:
Zgodna 55
30-444 Kraków

Katalog Firm

 • Konbet Poznań

  KONBET POZNAŃ -jesteśmy  liderem wśród producentów system&…
  Konbet Poznań
 • Florian Centrum

  Spółka Florian Centrum S.A. od czasu swojego powstania w 1996 roku roz…
  Florian Centrum
 • Rawlplug

  Rawlplug jest dystrybutorem wysokiej jakości zamocowań budowlanych, element&o…
  Rawlplug