Programy wykorzystywane w budownictwie pasywnym

Choć temat budownictwa pasywnego jest na tapecie od kilku lat, to jednak wciąż w Polsce powstaje bardzo mało obiektów, które spełniają jego rygorystyczne normy. Jest to związane z tym, że wybudowanie budynku w technologii pasywnej jest bardzo kosztowne i trudne. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega budownictwo pasywne oraz jakie programy komputerowe wykorzystywane są jako wsparcie w jego projektowaniu. 

Czym jest budownictwo pasywne?

Domy pasywne to szczególna kategoria budynków energooszczędnych. Szczególna, bo spełniają one bardzo rygorystyczne normy w zakresie zapotrzebowania na energię przeznaczoną do ogrzewania wnętrz. Zgodnie z przyjętymi normami nie może to być więcej, niż 15 kWh/m2 na rok. Oczywiście doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak trudno osiągnąć taki wskaźnik. Do tego potrzeba dużych nakładów finansowych na materiały budowlane oraz odnawialne źródła energii, a także umiejętnego zorganizowania i zaprojektowania całego obiektu wraz z jego położeniem względem stron świata oraz systemami. Często okazuje się bowiem, że z niektórych udogodnień warto zrezygnować, ponieważ generowałyby zbyt wysokie zapotrzebowanie prądowe. Wszystko powinno być odpowiednio zbilansowane. 

Wsparcie technologii w projektowaniu budynków

Osoby zajmujące się projektowaniem budynków od lat wspierają się nowoczesną technologią. Ułatwia ona codzienną pracę, przyspiesza wyliczenia oraz sprawia, że w tym samym czasie można zrobić więcej. Jednocześnie minimalizuje się ryzyko popełnienia błędu ludzkiego. Dodatkową korzyścią związaną z wykorzystywaniem technologii w procesie projektowania nieruchomości jest to, że łatwiej przygotować dokumentację techniczną oraz listę materiałów i urządzeń, które niezbędne są do realizacji projektu w praktyce. Dotyczy to jednakowo budynków stawianych w technologii tradycyjnej, jak i energooszczędnych i pasywnych. 

Jakie programy wykorzystuje się w budownictwie pasywnym?

Przy projektowaniu domów pasywnych można korzystać z różnego rodzaju programów. Wybraliśmy kilka z nich. To rozwiązania, które są rekomendowane przez specjalistów branżowych:

  • PHPP - program do projektowania domów pasywnych;
  • ZWCAD - program do projektowania różnych budynków, w tym w standardzie pasywnym;
  • Pasywne 3D - edukacja i dobór elementów wykończenia do domów pasywnych;
  • AutoCAD LT® - program do projektowania budynków. 

To tylko kilka przykładów. Oczywiście każdy specjalista ma swoje indywidualne upodobania w tym zakresie. Skorzystaj z programów od renomowanych dostawców, a ułatwisz sobie projektowanie domu pasywnego.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl