Niezbędna dokumentacja urządzeń grzewczych

Z zakupem kotła, podgrzewacza czy systemów solarnych jest podobnie jak z nabywaniem potrzebnego sprzętu RTV lub AGD.

Warto upewnić się, że wybrane przez nas urządzenie posiada wszystkie potrzebne dokumenty. Dzięki temu zyskamy pewność, że wybrany towar jest najwyższej jakości.

Instrukcja techniczna i obsługi, zawierające dane techniczne, karta gwarancyjna oraz deklaracja zgodności to pakiet niezbędnych dokumentów dla klientów. W razie potrzeby stanowią one podstawę do zwrotu lub reklamacji towaru. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, zastanówmy się, gdzie najlepiej kupować systemy grzewcze.

Pewne źródło

Taniej nie zawsze znaczy lepiej. Kupowanie towaru za pośrednictwem portali internetowych w zaniżonej cenie, często jednak zawiera ukryte koszty. Może również wiązać się z brakiem gwarancji producenta na produkt. Pamiętajmy również o tym, że zakupiony towar trzeba będzie zainstalować.

Rzetelne firmy, które współpracują z producentami, oferują takie usługi. Nie jest to jednak domena wszystkich sprzedawców. Dlatego, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi niespodziankami, warto sprawdzić wybraną przez nas firmę.

Instrukcja obsługi

Przepisy określają, że każde urządzenie grzewcze powinno zawierać instrukcję obsługi. Stanowi ona rzetelne źródło informacji na temat użytkowania produktu. Określa również niezbędne wymagania dotyczące bezpiecznej pracy kotła lub innego systemu grzewczego.

Instrukcja obsługi musi być napisana w oficjalnym języku lub językach konkretnego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w którym produkt jest sprzedawany. Istnieje wymóg, by producent przekazał wszystkie zawarte w niej informacje w sposób jednoznaczny i zrozumiały.

Dane techniczne

Dokument zawierający niezbędne dane techniczne jest pomocny przede wszystkim osobom zajmującym się instalacją lub serwisowaniem sprzętu. Możemy w nim znaleźć wzmianki na temat wymiarów wybranego modelu, jego znamionowej mocy, pojemności podgrzewacza ciepłej wody użytkowej, ciężaru wysyłkowego oraz wiele innych.

Są to dane przeznaczone przede wszystkim dla specjalistów, których zadaniem będzie podłączenie urządzenia. Dzięki temu szybko zapoznają się ze specyfikacją techniczną produktu.

Deklaracja zgodności

Producent urządzeń grzewczych zobowiązany jest do przedstawienia klientowi deklaracji zgodności CE (Conformité Européenne). Jednoznacznie potwierdza ona fakt, że wyrób jest adekwatny z wymaganiami określonymi przez konkretne dyrektywy Unii Europejskiej.

Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że zakupione przez nas urządzenie spełnia szereg wymogów UE. Należą do nich zagadnienia z dziedziny bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia i środowiska, określenie zagrożeń, które zostały wykryte i wyeliminowane przez producenta.

Ekspert radzi

Posiadanie niezbędnych dokumentów jest pewnym zabezpieczeniem dla klienta. Można dowiedzieć się z nich, w jaki sposób użytkować produkt oraz na jakie funkcje warto zwrócić uwagę.

- Urządzenia grzewcze, nabyte z pewnego źródła, np. od autoryzowanego instalatora, zawsze zapewnia profesjonalne podłączenie wybranego produktu i jego odpowiednie serwisowanie.

Często jest to podstawą gwarancji danego modelu — mówi Waldemar Matuszyński, Product Manager, De Dietrich (www.dedietrich.pl) - Rozwiązania grzewcze, które znajdują się w ofercie marki De Dietrich, posiadają pakiet niezbędnych dokumentów. Na ich podstawie klient może stwierdzić, że kupowane przez niego urządzenia posiadają niezbędne certyfikaty oraz są bezpieczne dla zdrowia i środowiska.