Projekt domu pasywnego i energooszczędnego

Co można zrobić, żeby informacje o stale rosnących cenach ogrzewania nie wywoływały wśród nas nerwowego napięcia?

Rozwiązaniem jest budowa takiego domu, który do ogrzewania nie wykorzystuje paliw nieodnawialnych, a zamiast nich – ciepło ziemi i słońca. Można w ten sposób zaoszczędzić nawet 90% z tego, co normalnie wydaje się na ogrzewanie domu standardowego.

Każdy narzekał na zbyt duże rachunki za ogrzewanie domu i próbował na własną rękę szukać sposobów oszczędzania. Najpierw próbowano ocieplać dom i wymieniać okna na szczelniejsze. Ocieplano więc nie tylko grube, stare mury, ale także nowe ściany jednowarstwowe, które niestety, mimo zapewnień producenta, nie zapewniały odpowiedniej izolacji termicznej. Winę zrzucano na niestarannego wykonawcę. Do tej pory można oglądać przez kamerę termowizyjną domy i mieszkania z potężnymi „mostkami termicznymi” w miejscu styku pustaków, czy połączeń ramy okiennej ze ścianą. Po ociepleniu tych ścian sytuacja poprawiła się nieco i rachunki za ogrzewanie zaczęły się obniżać. Natomiast po zastosowaniu szczelnych okien pojawił się kolejny problem – zbyt słaba wentylacja grawitacyjna. Tym razem powstał stereotyp, że warstwa ocieplenia nie pozwala ścianom „oddychać”. Pojawiły się więc wątpliwości, czy ocieplać, i jak? Innym elementem oszczędzania było zastosowanie jako ogrzewania jedynie kominka. Nie wszystkim jednak pasuje rozwiązanie posiadania kotłowni we własnym salonie i borykanie się ze stale brudzącymi się od dymu ścianami i uciążliwym dokładaniem do ognia, zwłaszcza w nocy. Dochodził problem, co w sytuacji wyjazdu zimą na dłużej niż kilka dni, gdy mogły zamarznąć rury instalacji wodnej i kanalizacyjnej. W tej sytuacji trzeba było mieć rozwiązanie awaryjne, w postaci dodatkowego kotła i oszczędności znikały.

Do niedawna niewiele osób zdawało sobie sprawę, że na znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania wpływ mają nie tylko lepsza izolacja ścian i okien. Natomiast w tym czasie w Niemczech i krajach skandynawskich coraz popularniejsze stawały się domy energooszczędne i pasywne.

Zaprojektuj energooszczędny dom

Wyprzedzając ten trend w Polsce Biuro Projektowe Lipińscy Domy postanowiło udowodnić, że u nas także takie budownictwo jest opłacalne. Biuro to zaczęło od projektu domu pasywnego, czyli takiego który do ogrzewania nie wykorzystuje nieodnawialnych źródeł energii i potrzebuje jej zaledwie 15 kWh/m2 na rok. To ciepło jest odzyskiwane z energii słonecznej, ciepła wnętrza ziemi oraz ciepła osób i sprzętu znajdującego się w domu. Projekt domu uzyskał pozytywną akceptację Instytutu Domów Pasywnych (PHI) w Darmstadt oraz świadectwo energetyczne Narodowej Agencji Poszanowania Energii w Warszawie. To potwierdzało, że dom po zrealizowaniu będzie Domem Pasywnym. Budowa domu ruszyła latem 2006 roku w Smolcu pod Wrocławiem i trwała około roku. Po wybudowaniu dom przeszedł szereg testów, które w efekcie końcowym zaowocowały przyznaniem przez PHI międzynarodowego certyfikatu domu pasywnego. Jest to pierwszy certyfikowany dom pasywny w Polsce i Europie Środkowo Wschodniej.

Dom spełnia wszystkie wymagania domów pasywnych, czyli zapewnia ciepło domu bez potrzeby stosowania tradycyjnych systemów grzewczych z grzejnikami i kotłem na jakiekolwiek paliwo. Żeby to osiągnąć przede wszystkim dom ten musi mieć bardzo dobrze zaizolowane wszystkie przegrody zewnętrzne: ściany, dach, podłogę na gruncie, okna i drzwi. Zastosowaliśmy więc np.; 30 cm styropianu z Neoporem na ściany, podłogę, a w dachu nawet 50 cm. Zastosowaliśmy okna o lepszych parametrach temicznych, w których znaczenie ma współczynnik przenikania ciepła nie tylko dla szyby (0,6 W/m2K) ale także dla ramy (0,7 W/m2K). Musieliśmy także rozwiązać połączenia poszczególnych przegród termicznych bez przerywania izolacji, czyli zlikwidować wszystkie mostki termiczne. Tak szczelnie ocieplony budynek nie pozwala na niekontrolowane straty ciepła. Pozostaje pytanie, jak więc dostarczane jest świeże powietrze do domu. Tu najistotniejszym elementem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja), która oprócz tego, że zapewnia stałą dostawę świeżego, ogrzanego powietrza do każdego pomieszczenia mieszkalnego, dodatkowo odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza, uciekającego w tradycyjnych domach poprzez komin. Zyski ciepła wtedy są tak duże, że nierozsądne jest nie skorzystać z tego rozwiązania. Uzupełnieniem rekuperacji jest gruntowy wymiennik ciepła, zamontowany w ogrodzie, który wykorzystując stałą temperaturę gruntu na odpowiedniej głębokości, wstępnie podgrzewa powietrze wpływające do domu zimą, a ochładza latem. Warto wspomnieć także o wykorzystaniu energii słonecznej, która oprócz tego, że przy zastosowaniu kolektorów zapewnia ciepłą wodę użytkową, to także dzięki dużym przeszkleniom w elewacji południowej ociepla ściany wewnętrzne i podłogę, akumulując się w nich, a wieczorem oddając ciepło pomieszczeniom. Wszystkich, którzy chcą przekonać się na żywo, jak działa i jak wygląda taki dom, zapraszamy do odwiedzania obiektu pokazowego w Smolcu.

Budując dom pasywny

Udowodniono, że w Polsce można już zacząć mówić o energooszczędności na najwyższym poziomie. W związku z tym, że koszty realizacji domu pasywnego są w dalszym ciągu dość wysokie, Biuro Projektowe Lipińscy Domy projektuje również domy energooszczędne, które są tańsze w realizacji od domu pasywnego, ale w dalszym ciągu zapewniają dwu-, trzykrotne oszczędności na ogrzewaniu. Kolekcja tych domów stale się powiększa i w chwili obecnej liczy ponad 50 projektów. Do tworzenia nowych projektów zmuszają wymagania inwestorów , którzy świadomi zysków, jakie mogą osiągnąć dzięki budowie domu energooszczędnego, chcą mieć możliwość wyboru domu nie tylko funkcjonalnego i ładnego, ale także energooszczędnego. Pocieszającym faktem jest, że coraz więcej klientów wie o domach energooszczędnych i decyduje się na takie rozwiązanie, nie tylko ze względu na zyski na ogrzewaniu, ale także na ekologię. Dodatkowo do takich rozwiązań zmusza nowych inwestorów prawo unijne, które zakłada zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery, dzięki zastosowaniu odpowiednich przepisów. Obecnie nowo wznoszone domy będą musiały posiadać tzw. certyfikat charakterystyki energetycznej. Świadomy inwestor wie już, że za kilka lat standardy energetyczne w budownictwie zmienią się na tyle, że jego energooszczędny dom będzie miał większą wartość, niż dom standardowy i będzie mógł go znacznie korzystniej sprzedać. Biuro Projektowe Lipińscy do każdego projektu domu energooszczędnego dołącza charakterystyki energetyczne, zapewniające, że ten dom po wybudowaniu według projektu będzie miał z góry określone zapotrzebowanie na ciepło i energię, na poziomie energooszczędnym.

Materiał pobrany z serwiu EkoOszczedni