Projekt wykonawczy – czy jest potrzebny?

Dla domu jednorodzinnego projektowanego do wykonania w technologii tradycyjnej wykonywana jest zazwyczaj podstawowa dokumentacja techniczna budowlana.

Wykonanie projektu wykonawczego stanowi bowiem dodatkowy koszt, którego Inwestor najczęściej nie chce ponosić. W projekcie takim instalacje pokazane są w sposób schematyczny, a ich uszczegółowienie następuje dopiero na etapie budowy. Zazwyczaj projekt wykonawczy wykonywany jest przez wykonawcę szczególnych instalacji w ramach zlecenia ich budowy.

Na podstawie projektu budowlanego architektury i konstrukcji doświadczony wykonawca jest w stanie wykonać zadanie inwestycyjne. Jednak do prawidłowego wybudowania budynku o bardziej skomplikowanej technologii, jakim jest budynek energooszczędny i pasywny, potrzebny jest projekt wykonawczy, w którym pokazane będą wszystkie ważne szczegóły rozwiązań technicznych poszczególnych elementów budynku i instalacji.

Dokumentacja techniczna dla budowy takiego budynku tworzona będzie dwuetapowo:

  • Etap I – projekt budowlany, na podstawie którego uzyskamy decyzję o pozwoleniu na budowę
  • Etap II — projekt wykonawczy stanowiący uzupełnienie podstawowej dokumentacji budowlanej
    

Komu zatem jest potrzebny projekt wykonawczy?

Ogólnie mówiąc, przyda się każdemu, ze względu na uściślenie i sprecyzowanie materiałów. Dla przykładu można tu podać rodzaje wykończeń, stosowane materiały izolacyjne czy ich ilość. Pozwoli to dobrać dokładnie taką ilość, jaka jest konieczna, bez zbędnych naddatków. Tego typu zabieg jest w stanie obniżyć niepotrzebne koszty do minimum.

Tego typu obliczenia można wykonać samemu, jednak projektant zrobi to na pewno dużo lepiej. W takim projekcie można też znaleźć rodzaje połączeń instalacji, konstrukcji i innych rodzajów połączeń wymaganych w funkcjonowaniu budynku. Często można spotkać się z praktyką zleceń wykonawcom obliczeń co do wymiaru pracy, kosztu i ilości potrzebnych materiałów, przez co zdajemy się na ich "fachowość". Tego typu postępowanie często prowadzi do błędów, niedoszacowań czy wręcz przeciwnie, przeszacowania.

Ze względu na koszt wysokiej jakości materiałów przy budownictwie pasywnym czy energooszczędnym, tego typu projekt pomoże zredukować koszty, rozwiązać problemy jeszcze przed ich powstaniem oraz zapobiegnie nieprzyjemnym wypadkom. Należy pamiętać, że budowa domu pasywnego jest jak stwarzanie żywego organizmu, każdy element musi dobrze pracować i współdziałać z innymi elementami.

Dobrze dobrana i skonstruowana wentylacja na nic się zda, jeżeli zostały źle dobrane materiały do ocieplenia budynku i całe zaoszczędzone ciepło będzie uciekać mostkami termicznymi. Projekt wykonawczy to wydatek, który wraz z postępem budowy może się zwrócić nawet kilkukrotnie, więc warto przemyśleć czy dobrym rozwiązaniem jest praca bez niego.

Jak zatem znaleźć dobrego projektanta, który sprosta naszym potrzebom?

Z pewnością to zadanie nie należy do najłatwiejszych, dlatego już na wstępie należy dopytać o formę projektu, elementy, których zwyczajnie jesteśmy ciekawi i możliwość nanoszenia zmian. Na uwadze miejmy też czas pracy, podejście do problemów czy też podstawowy plan działania. Tego typu pomoc zaoszczędzi nam czas na wczytywanie się w długie artykuły i samodzielne mozolne szukanie odpowiedzi. Często też projektant może doradzić bardziej ekonomiczne czy wydajne rozwiązania, a jest to nieoceniona pomoc.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie, redakcja: A. O.

Na podstawie materiałów arch. Urszuli Biernat

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.