Rozpoczynamy budowę domu: kosztorys i projekt

Rozpoczynamy budowę domu: kosztorys i projekt

Planujesz budowę domu i nie wiesz, od czego zacząć? Spieszymy Ci z pomocą. Oczywiście podstawą jest przygotowanie realnego kosztorysu prac z uwzględnieniem możliwości finansowych inwestora. Na tej podstawie dobiera się dedykowany projekt nieruchomości, której budowa wraz z kosztami dodatkowymi będzie mieściła się w założonym budżecie. Sprawdź, jak przygotować kosztorys i czym kierować się przy wyborze projektu.

Jak przygotować kosztorys budowy domu?

Początkowym etapem planowania i realizacji inwestycji w dom jednorodzinny jest przygotowanie dedykowanego kosztorysu. Ten powinien być przygotowany bardzo skrupulatnie. Wszystko po to, aby odpowiednio zabezpieczyć finansowanie planowanej budowy oraz zminimalizować ryzyko tego, że już w jej trakcie coś Cię zaskoczy. Kosztorys możesz wykonać samodzielnie, jednak wymaga to poświęcenia sporej ilości czasu. W końcu musisz zebrać wyceny firm budowlanych, materiałów itd. Możesz w tym obszarze skorzystać z gotowych kalkulatorów budowy domu dostępnych w internecie, jednak dzięki nim przygotujesz tylko orientacyjne koszty. Jeżeli nie chcesz robić tego we własnym zakresie, to możesz kupić gotowy projekt zawierający kosztorys, zlecić wykonanie wyceny inwestycji kosztorysantowi lub wykonawcy inwestycji. 

Czym kierować się przy wyborze projektu?

Niezwykle ważnym etapem inwestycji jest wybór projektu domu. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Inwestorów kuszą piękne katalogi i efektownie wykończone domy, jednak we wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. Przede wszystkim projekt nieruchomości powinien być bezpośrednio dopasowany do potrzeb domowników oraz możliwości finansowych inwestora. Pod uwagę bierze się m.in.: liczebność rodziny, przyzwyczajenia oraz styl życia czy też określone preferencje. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja i przygotowany dla niej plan zagospodarowania przestrzennego. Do wyboru mamy domy parterowe oraz wielokondygnacyjne. Przy analizie projektu pod uwagę bierze się również metraż nieruchomości, rozkład pomieszczeń wraz ze wskazaniem ich konkretnych funkcji, estetykę wykończenia, jakość rekomendowanych przy budowie materiałów oraz potencjał aranżacyjny wnętrz i ich proporcjonalny rozkład. W grę wchodzą nawet niuanse, dlatego do wyboru odpowiedniego projektu należy się dobrze przygotować. Jakiekolwiek wątpliwości na bieżąco konsultuj z członkami swojej rodziny oraz projektantem. Po przygotowaniu kosztorysu, wybraniu projektu i uzyskaniu pozwolenia na budowę, możesz wbić pierwszą łopatę.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl