rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Wybór działki pod dom pasywny - mini poradnik.

image

Dom pasywny charakteryzują niskie straty energii oraz wysoki stopień wykorzystania energii słonecznej.

Budując taki dom należy o tym pamiętać od samego początku, trudno jest wykorzystać dużo energii słonecznej w miejscu gdzie przez większą część roku panuje cień. Dlatego budowę domu pasywnego należy rozpocząć od wyboru działki spełniającej kilka bardzo ważnych cech.

Działka nie może być zbyt mała aby umożliwić poprawne obrócenie budynku względem kierunków świata.

Najważniejszy jest dostęp do słońca. Nie można zapewnić dostępu światła słonecznego do budynku wybudowanego na północnym stoku wzniesienia lub w cieniu góry. Budowa domu pasywnego może się okazać niemożliwa z powodu wymogów prawnych dotyczących danej okolicy.

domy pasywne odbiory, budownictwo pasywne, domy pasywne odbiór, domy pasywne porady

Przykład domu pasywnego usytuowanego ku południowej stronie.

Dom pasywny, a reszta budownictwa.

Na przykład wymagana przez plan zagospodarowania przestrzennego architektura uniemożliwia budowę domu pasywnego gdyż dom musi być upodobniony do zabytkowych domów w okolicy o spadzistych dachach i rozbudowanej powierzchni zewnętrznej co bardzo utrudnia wykonanie projektu domu pasywnego, który z założenia ma zwartą konstrukcję o minimalnej powierzchni zewnętrznej.

Nie można zaprojektować domu pasywnego gdy działka jest umiejscowiona pomiędzy wysokimi budynkami czy też są plany wybudowania takich budynków w przyszłości. Nie ma możliwości wykonać poprawnie projektu domu pasywnego jeżeli na działce lub jej okolicy rosną wysokie drzewa zacieniając działkę a nie ma możliwości wycięcia na przykład rezerwat przyrody. Jeżeli przeszkody, które są nie do usunięcia nie występują należy zwrócić uwagę aby działka pozwalała na właściwe wykonanie projektu domu pasywnego. Budynek powinien mieć maksymalnie rozbudowaną elewację południową.

Okna po stronie południowej. Co z północną stroną?

Najlepiej jest zapewnić wjazd od strony północnej, ewentualnie może to być wschód lub zachód, w taki sposób zapewniamy możliwość wykonania przeszklonej południowej fasady. Dobrze jest aby działka była lekko pochylona w kierunku południowym co pozwoli na zwiększenie elewacji południowej w stosunku do północnej.
Po północnej stronie staramy się nie umieszczać okien. Dobrze jeżeli z północnej strony budynku znajdują się garaż oraz pomieszczenia gospodarcze. Po stronach nasłonecznionych tj. wschód, południe, zachód mogą występować niewielkie drzewa liściaste, które zapewnią lekkie zacienienie podczas lata natomiast zimą promienie słoneczne powinny bez problemu docierać do budynku. Odmienna sytuacja jest natomiast po stronie północnej. Północna strona budynku powoduje powstawanie największych strat energii i tu dobrze jest mieć osłonę utrzymującą ciepło i zasłaniającą budynek od wiatru. Dobrze tę funkcję spełniają budynki lub gęsto zasadzone duże drzewa iglaste.

Na odpowiednio dużej działce łatwo jest zapewnić wystarczająco miejsca dla poprawnie usytuowanego budynku oraz zagospodarować zieleń wokół budynku aby zapewnić nasłonecznienie osłonę przed wiatrem i wymagane zacienienie elewacji południowej latem.

Pomimo pewnych niedogodności, o których wspomniano wyżej, zasadniczo budynki pasywne można lokalizować na większości działek, a poza tym stan wiedzy w tym zakresie ciągle się powiększa, a projekty wychodzące w biur architektonicznych są coraz piękniejsze i uwzględniające nie tylko sam wygląd budynku ale także i jego lokalizacje i kompozycje z otoczeniem.

Opracowanie: mgr inż. Joanna Kopica, mgr inż. Radosław Turski A. O.
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: +48 42 653-57 03
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź

Jak prowadzić dziennik budowy?
Odpowiedzialne projektowanie. Jak tworzyć obiekty przyjazne użytkownikom na co dzień i w obliczu ekstremum? Eksperci odpowiadają
Dobry montaż. Z korzyścią dla klimatu i kieszeni

Katalog Firm

 • Konbet Poznań

  KONBET POZNAŃ -jesteśmy  liderem wśród producentów system&…
  Konbet Poznań
 • Florian Centrum

  Historia naszej firmy rozpoczęła się w 1996 roku w Kutnie. Nazwą i działalnoś…
  Florian Centrum
 • Rawlplug

  Rawlplug jest dystrybutorem wysokiej jakości zamocowań budowlanych, element&o…
  Rawlplug

Produkty
dodaj+ «»