Warunki klimatyczne, glebowe oraz konstrukcyjne sprawiają, że musimy dokonać niezbędnych zmian. Jak się do tego przygotować?
Zmiany w projekcie mogą dotyczyć wielu aspektów: modyfikacji ścian, otworów, bryły domu, dachu czy też technologii i materiałów budowlanych. Każdy z nich należy uwzględnić w projekcie za zgodą jego autora, dokonując tzn. adaptacji. Najczęściej jest to bezpłatny dokument dołączony do wybranego projektu gotowego.
Adaptację projektu wykonuje architekt, a polega ona przede wszystkim na sprawdzeniu możliwości zbudowania go na konkretnej działce, dostosowania do lokalnych warunków terenu, gruntu, klimatu, a także stron świata. Architekt adaptujący nanosi na projekt instalacje, wyliczenia powierzchni terenu, jak również uzupełnia projekt w wymagane przez urzędy dodatkowe dokumenty.
Dokonywane zmiany w projekcie gotowym można podzielić na łatwe i trudne. Do tych pierwszych zaliczają się modyfikacje w wielkości oraz usytuowaniu stolarki okiennej i drzwiowej, zmiany lub likwidacje ścianek działowych, zmiany materiałów budowlanych (na inne, lecz o tych samych parametrach). Zmiany trudne dotyczą poważnych modyfikacji w konstrukcji ścian, fundamentów, stropów czy dachu. Tego typu zabiegi wymagają naniesienia wielu poprawek na projekt gotowy, co wiąże się nie tylko z większym wkładem pracy architekta adaptującego, jak również znacznie wyższym kosztem za modyfikację. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę, aby uniknąć sytuacji, kiedy za zmieniony projekt gotowy inwestor musiał zapłacić więcej niż za przygotowany specjalnie dla niego projekt indywidualny.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja (K.K.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.