Zakończenie budowy domu- jak to się odbywa ?

Jesteś na etapie finalizacji prac budowlanych? Wykonanie ostatnich prac wykończeniowych nie oznacza ostatecznego zakończenia budowy. Aby dom można było użytkować, niezbędne jest dopełnienie określonych formalności. Z tego artykułu dowiesz się, jak formalnie wyglądają zakończenie budowy i odbiór domu oraz o czym nie możesz zapomnieć w tym procesie. Wszystko po to, aby użytkować nieruchomość zgodnie z prawem i uniknąć ewentualnych konsekwencji. 

Skończyłeś prace budowlane i co dalej?

Budowa domu jednorodzinnego to duża inwestycja. Inwestorzy nie mogą doczekać się zakończenia prac i wprowadzenia się do swojej nowej nieruchomości. Warto jednak pamiętać o tym, że wykonanie ostatnich prac budowlanych i wykończeniowych nie jest jednoznaczne z możliwością wprowadzenia się do domu. Po skończeniu prac należy przejść przez procedury formalne związane z zakończeniem budowy i odbiorem. Właśnie dlatego w trakcie prowadzonych prac warto gromadzić niezbędne dokumenty, w tym m.in.: umowy z dostawcami mediów, częściowe odbiory obiektu i instalacji wpisane w dzienniku budowy czy też protokoły odbioru poszczególnych instalacji. Dzięki temu część administracyjna przebiegnie szybko i sprawnie. 

Zgłoszenie zakończenia budowy 

Pierwszym krokiem po wykonaniu ostatnich prac jest zgłoszenie zakończenia budowy domu jednorodzinnego. Dokument taki należy przedłożyć w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego lub inspektoracie wojewódzkim, jeżeli to on wydał pozwolenie na budowę. Masz na to 14 dni od wykonania ostatnich prac budowlanych. Następnie urząd ma 21 dni na to, aby zgłosić ewentualny sprzeciw wobec użytkowania danego domu i wskazać na nieprawidłowości, które są podstawą takiej decyzji. W trakcie tych trzech tygodni urząd może przeprowadzić kontrolę na terenie prowadzonej inwestycji budowlanej, dlatego inwestor musi być na to przygotowany. 

Odbiór obiektu budowlanego

Po zgłoszeniu zakończenia budowy następuje odbiór budynku. W przypadku domów jednorodzinnych jest on możliwy bez przeprowadzania kontroli urzędowej. Często okazuje się, że wystarczające jest złożenie kompletnych i aktualnych dokumentów. Jeżeli w ciągu 21 dni urząd nie wniesie sprzeciwu wobec zamiaru użytkowania domu, to można uznać, że dom został odebrany i można go użytkować. To tzw. milcząca zgoda. 

Jednym z głównych powodów sprzeciwu urzędowego jest dostarczenie niepełnej dokumentacji. Aby odbiór domu był możliwy, niezbędne są takie dokumenty jak:

  • oryginał dziennika budowy;
  • dokumentacja geodezyjna (w tym powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna);
  • oświadczenie kierownika budowy;
  • oświadczenie o braku sprzeciwy Inspekcji Sanitarnej i Państwowej Straży Pożarnej;
  • świadectwo charakterystyki energetycznej budynku;
  • potwierdzenie wykonania i odbioru koniecznych przyłączeń do sieci;
  • informacje o ewentualnych zmianach w projekcie;
  • potwierdzenie nadania numeru nieruchomości.


Skompletuj niezbędne dokumenty, a zakończenie i odbiór domu przebiegną sprawnie. Dzięki temu jeszcze szybciej zamieszkasz w swoich nowych czterech ścianach.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl