Oświetlenie w domu pasywnym

Ostatnie lata i wzrost świadomości inwestorów sprawiają, że budownictwo pasywne i energooszczędne zyskuje na popularności. Coraz więcej osób stawia na budynki o obniżonym zapotrzebowaniu na zewnętrzne wsparcie energetyczne. Uzyskanie tego stanu możliwe jest poprzez zastosowanie nowoczesnych i wydajnych materiałów, jak i dedykowanych rozwiązań użytkowych. Wśród nich znajduje się oświetlenie domu. Na jakie postawić w przypadku domu pasywnego?

Energooszczędne lampy

Specyfika budowy domu pasywnego polega na tym, aby w miarę możliwości ograniczyć zapotrzebowanie na energię i korzystać z tej, którą produkuje się we własnym zakresie. Właśnie dlatego kluczem jest wybranie oświetlania, które zużywa mało energii, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortowych warunków do życia. Tu optymalnym wyborem są rozwiązania energooszczędne. Jednym z nich mogą być świetlówki liniowe, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem kupujących. Przy wyborze danego rodzaju oświetlenia należy wziąć pod uwagę takie parametry jak:

  • zużycie energii elektrycznej;
  • żywotność oświetlenia;
  • natężenie światła i moc.


Optymalne dobranie tych wskaźników pozwoli na doświetlenie wnętrza budynku, przy jednoczesnym zachowaniu balansu energetycznego i niższego zużycia. Te ostatnie można obniżyć, instalując dodatkowo panele fotowoltaiczne i podłączając do systemu oświetlenie. Wówczas lampy będą pobierały prąd pochodzący z energii solarnej, czyli źródła odnawialnego.

Odpowiednie sterowanie

Same lampy w domu pasywnym to nie wszystko. Aby zmniejszyć zużycie energii, stosuje się dedykowane systemy sterowania oświetleniem. Wówczas natężenie światła dostosowywane jest do panujących warunków atmosferycznych na zewnątrz, czy też do pory dnia. Sterowanie mocą oświetlenia pozwala na ograniczenie zużycia prądu przy jednoczesnym zachowaniu komfortu i bezpieczeństwa domowników. W tym celu wykorzystuje się dedykowane systemy inteligentnego domu, które są szyte na miarę. Smart home to podstawa w budynkach, które mają być pasywne. W ostatnich latach automatyka budynkowa rozwija się dynamicznie, dzięki czemu klienci mogą wybierać spośród różnego rodzaju rozwiąza


Doświetlanienaturalnym światłem

Przy budownictwie pasywnym bardzo ważne jest odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata, a także maksymalne wykorzystanie nasłonecznienia. Doświetlanie budynków słońcem to podstawa, ponieważ z jednej strony zapewnia się światło, a z drugiej dogrzewa się wnętrze domu. Optymalizacja w tym zakresie pozwoli zmniejszyć liczbę godzin w ciągu doby, w których wykorzystuje się światło sztuczne. Właśnie dlatego w domach pasywnych stosuje się duże przeszklenia, zwłaszcza po stronie południowej. Jeżeli o to zadbasz, to zmniejszysz swoje rachunki. Dom pasywny to taki, którego zużycie energii nie powinno przekraczać 120 kWh/m2 w skali roku, a także 15 kWh/m2 na samo ogrzewanie. Warto to uwzględnić już na etapie projektowania budynku.

 Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

 

Opracowanie redakcja [Ł.G].

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.