rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Oszczędność prądu przez filtrowanie wody czyli odwrócona osmoza: budowa filtra, zasady działania i korzyści stosowania filtrów RO

image

Samodzielne przygotowanie smacznej i zdrowej wody do spożycia pochłania dużo czasu, energii oraz pieniędzy. Pomijając zakup wody butelkowanej – której koszt przekracza 1,00 zł za litr oraz wymaga transportu opakowań, których późniejsza utylizacja kosztuje – aby bezpiecznie spożyć wodę należy ją zagotować.

Jednak gotowanie wody, kosztowne ze względu na szalejące ceny prądu oraz gazu, nie daje gwarancji doskonałego smaku oraz powoduje powstawanie kamienia na elementach grzewczych oraz w potrawach. Nie ma nic gorszego niż oleisty kożuch na herbacie! Rozwiązaniem tej sytuacji są osmotyczne filtry do wody – które zapewniają całkowitą ochronę przed osadami, twardością oraz bakteriami – bez konieczności gotowania i zawsze gdy potrzebujemy krystalicznej wody.

Budowa filtra

Głównym elementem filtra odwróconej osmozy jest cienkowarstwowa membrana, którą można porównać do sitka z oczkami o średnicy odpowiadającej wielkości cząsteczek wody. Zastosowanie tego typu elementu filtrującego pozwala na  przenikanie wody w jej czystej postaci tj. cząsteczek tlenu i wodoru. Pozostałe mikro i makroskładniki traktowane są w tym wypadku jako zanieczyszczenia i są wypłukiwane do kanalizacji za pomocą strumienia wody skierowanego na zewnętrzną część membrany osmotycznej.

Zastosowanie wielostopniowej filtracji wstępnej pozwala na zabezpieczenie mikroporów membrany osmotycznej przed zabrudzeniami, a tym samym na wydłużenie jej żywotności.

Najważniejsze z nich to:
 • usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych
 • sorpcja na węglu aktywnym szkodliwych substancji

Nowoczesne filtry odwróconej osmozy najczęściej stosowane w gospodarstwach domowych filtrują od 130 do 300 litrów wody dziennie. Dwukomorowy zbiornik do przechowywania wody wykonany  jest ze stali pokrytej powłoką antykorozyjną i może mieć pojemność od 4 do 12 litrów.

Zasady działania filtra

W procesie filtracji wyszczególniamy następujące etapy oczyszczania:

 • filtracja wstępna
 • przepuszczenie strumienia wody przez membranę osmotyczną
 • zgromadzenie oczyszczonej wody w zbiorniku
 • filtracja końcowa (mineralizacja)

Przed przepuszczeniem przez syntetyczną membranę woda przechodzi wieloetapową  filtrację. Najpierw usuwane są grubsze zanieczyszczenia – o średnicy większej niż 0,5 mikrona. Następny etap to filtracja węglowa, pozbywanie się zanieczyszczeń chemicznych (pestycydy, metale ciężkie, chlor, produkty ropopochodne) oraz szkodliwych substancji organicznych. Usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych, których rozmiar nie przekracza 1 mikrona, to ostatnie stadium filtracji.

Następny etap filtracji przeprowadzony jest przy użyciu porowatych siatek wykonanych z materiału syntetycznego. Są one nawinięte na rolkę. Wielkość porów membrany (0,0001mm) jest wystarczająca, aby przepuścić tylko cząsteczki wody.

Oczyszczony strumień dzieli się na czysta wodę, zebraną w specjalnym zbiorniku oraz wodę o dużym stężeniu zanieczyszczeń kierowaną do kanalizacji.

Poprzez membranę osmotyczną przedostaje się tlen oraz niektóre gazy.
Po kilkuetapowej filtracji oczyszczona woda ma przyjemny smak i nie wymaga przegotowania. Może być wlewana przez oddzielną wylewkę – przeznaczoną tylko do oczyszczonej wody. Najmniejszy na świecie filtr RO – 101S Morion zmieści się w każdej szafce a koszt pozyskania 1 litra wody takim urządzeniem wynosi 5 groszy. Nie bez znaczenie jest również fakt iż filtr osmotyczny Morion posiada najmniejsze na rynku zużycie wody. Stosunek wody przefiltrowanej do wody płuczącej membranę został opracowany na najbardziej optymalnym poziomie przy równoczenym zachowaniu bardzo krótkiego czasu potrzebnego do napełnienia zbiornika wodno-wodnego.KONTAKT

Aquaphor Poland

Katalog Firm

 • Krop System

  Rozpoznawalna jakość i innowacyjność oferty Blachotrapez były punktem wyjścia…
  Krop System
 • Corab

  Corab S.A. to polska firma z 30-letnim doświadczeniem w elektronice i pr…
  Corab
 • Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

    Dorken Delta zajmuje się rozwiązaniami dla dachów skośnych i p…
  Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

Polecamy
dodaj+ «»