Po co nam szklarnia w ogrodzie?

Szklarnia w ogrodzie jest niezwykle przydatną konstrukcją, jeżeli chcemy uprawiać rośliny maksymalnie długo, czyli od lutego do listopada. Jest to miejsce, gdzie wybrane przez nas kwiaty szybciej dojrzewają, a także można hodować rośliny szczególnie wrażliwe na przymrozki i te, które wymagają rozsady. W szklarni uprawia się także warzywa takie jak pomidor, papryka, ogórek czy bakłażan – rosną one znacznie lepiej niż w przypadku standardowych grządek w ogródku.

Szklarnia jest niezbędna, kiedy hodujemy egzotyczne rośliny, wymagające wyższych temperatur niż nasze standardowe w okresie od wiosny do jesieni. Uprawa niektórych gatunków kwiatów, owoców czy roślin w Polsce jest szczególnie utrudniona ze względu na dosyć kapryśną i chłodną pogodę. Szklarnia rozwiązuje ten problem, jednak wymaga odpowiedniego przemyślenia oraz spełnienia kilku podstawowych warunków - w zimie musimy zadbać o wyższe temperatury wewnątrz obiektu, a w lecie o chłodniejsze powietrze i cień.

Wyróżniamy kilka rodzajów szklarni. W zależności od lokalizacji będą to szklarnie wolnostojące lub przyścienne. Jeżeli chodzi o materiał konstrukcyjny: drewniane, stalowe i aluminiowe. Budując tego typu obiekt nie potrzebujemy żadnego pozwolenia, aby postawić go na swojej działce. Wystarczy inwestycję zgłosić w urzędzie terytorialnym. W zgłoszeniu należy podać zakres oraz termin prac. Jedynym obostrzeniem jest to, że powierzchnia zabudowy naszej szklarni nie może przekroczyć 25m2, jednak jest to wystarczająca ilość miejsca, aby móc cieszyć się uprawą ulubionych roślin. Dach takiego obiektu musi zostać nachylony pod katem 25-35o. Szklarnia nie musi posiadać własnych fundamentów, zazwyczaj osadzana jest na specjalnie wypoziomowanym gruncie, na metalowej podstawie.


Istotnym aspektem jest regulacja temperatury – tutaj musimy zadbać o odpowiedni system wentylacji, ogrzewania i zacieniania. Dogrzewać obiekt możemy za pomocą energii elektrycznej lub gazu z sieci, kwestię cienia rozwiązuje system żaluzji. Szklarnia to dobry pomysł, jeżeli jesteśmy zapalonymi ogrodnikami i chcemy przez cały rok cieszyć się uprawą roślin. Musimy jednak pamiętać, że taki obiekty wymaga również całorocznej obsługi.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: Marta Lichaj

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.