rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Podkłady pod pokrycia dachowe – najważniejsze funkcje i rodzaje

image

Wielu projektantów i wykonawców zdaje się nie do końca rozumieć, do czego służą podkłady pod pokrycia dachu.


Wewnątrz konstrukcji dachu muszą być zachowane odpowiednie warunki do wentylacji dachu, a jednocześnie istotne jest chronienie domu przed warunkami atmosferycznymi. Dlatego też warto poznać dokładnie funkcje, jakie pełnić ma podkład pod pokrycie dachowe. Prezentujemy również najczęściej spotykane rozwiązania.


Jakie funkcje pełnią podkłady pod pokrycia dachowe?
Aby dach był wykonany prawidłowo, należy zrozumieć, jakie funkcje pełnią jego poszczególne elementy. Podkład pod pokryciem dachowym również musi być dopasowany do zadań, jakie ma pełnić. Najważniejsze zadania podkładu to:
  •  usztywnienie pokrycia dachowego,
  •  przeniesienie ciężaru dachu na więźbę dachową,
  •  uszczelnienie dachu.

Poniżej każda z tych funkcji została dokładnie omówiona.


Usztywnienie konstrukcji dachu
Odpowiednio wykonany podkład powinien usztywniać całe pokrycie. Z drugiej strony wiąże on ze sobą wszystkie wiązary, a tym samym usztywnia również samą konstrukcję dachu. Największą sztywność uzyskuje się przy zastosowaniu dużych płyt drewnopodobnych  (OSB) lub przy pełnym deskowaniu, gorszą  natomiast przy rusztowaniu z łat i kontrłat. Dlatego też w tym ostatnim przypadku szczegóły powinny być uzgodnione z konstruktorem. Część pokryć dachowych jest na tyle sztywna, że rusztowanie będzie zupełnie wystarczające. Są to pokrycia wykonane z dachówek ceramicznych, blachodachówki oraz blach profilowanych, szczególnie trapezowe. Jednak przy blachach płaskich wymaga się większego usztywnienia, na przykład poprzez pełne deskowanie  lub użycie płyt OSB.


Oparcie dla pokrycia dachowego
Oprócz samego usztywnienia podkład zapewnia również oparcie i przenosi ciężar całego pokrycia na więźbę dachową. Ilość punktów podparcia zależna jest od rodzaju pokrycia. Im jest ono sztywniejsze, tym mniej punktów podparcia jest potrzebnych. Dlatego w przypadku dachówki, blachodachówki oraz blachy profilowanej wystarczą łaty. Zatem wybór rozwiązania pokrywa się tutaj z warunkiem sztywności pokrycia dachowego. W przypadku papy i gontów bitumicznych podkład powinien być dodatkowo starannie wyrównany. Konieczne będzie ułożenie płyt drewnopochodnych lub desek łączonych na pióro oraz wpust. Wynika to z elastyczności tych rodzajów pokrycia dachowego.


Uszczelnienie
Kolejną istotną funkcją podkładów pod pokrycia dachowe jest uszczelnienie. Zapobiega ono przedostawaniu się wody z dachu do wnętrza, ale również przenikaniu pary wodnej z budynku do konstrukcji dachu. Jednak żadna technologia nie jest w stanie zagwarantować całkowitej szczelności. W czasie bardzo silnych wiatrów zdarza się, że woda dostaje się pod pokrycie. Na ogólną szczelność dachu wpływa też sam rodzaj pokrycia dachowego. Duże blachodachówki z pewnością lepiej zapobiegną przeciekaniu wody niż mniejsze dachówki ceramiczne. Także kąt nachylenia dachu ma ogromne znaczenie – na dachach płaskich woda może się zbierać, co zwiększa ryzyko przedostania się jej pod podkład dachowy. Dobrze wykonany podkład pod pokrycie dachowe stanowi zabezpieczenie więźby dachowej, ocieplenia oraz poddasza przed warunkami atmosferycznymi, w szczególności deszczem i śniegiem. Najbardziej szczelna jest papa oraz membrana dachowa położona na sztywne poszycie. Jej zastosowanie jest konieczne na dachach o nachyleniu nie większym niż dwanaście stopni. Nieco gorsze parametry otrzymuje się przy  membranie dachowej sklejanej na zakładach. W katalogach podane są najczęściej informacje na ile szczelny powinien być podkład dla danego rodzaju pokrycia dachowego. Zaleca się stosowanie nieco lepszego rodzaju podkładu w przypadku skomplikowanego kształtu dachu, szczególnie jeśli obecne są w nim kosze zbierające wodę oraz topniejący śnieg.


Rodzaje podkładów pod pokrycia dachowe
W celu dobrania optymalnego rozwiązania należy znać mocne i słabe strony poszczególnych podkładów. Oprócz konkretnych parametrów takich jak poziom szczelności czy usztywnienie duże znaczenie ma tutaj doświadczenie. Nawet niewielkie różnice w sposobie kładzenia pokrycia dachowego mogą nieść daleko idące konsekwencje w zakresie funkcjonalności danego podkładu. Najczęściej spotykane rodzaje podkładów pod pokrycia dachowe to:
  • łaty oraz wysokoparoprzepuszczalna membrana wstępnego krycia,
  • łaty i membrana  o niskiej paroprzepuszczalności,
  • same łaty i kontrłaty,
  • samo deskowanie,
  • deskowanie wraz z papą lub niskoparoprzepuszczalna membrana,
  • deskowanie z membraną o wysokiej paroprzepuszczalności,
  • deskowanie i mata drenażowa.

Nawet niewielkie różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami podkładu mogą mieć ogromne znaczenie pod kątem odpowiedniej funkcjonalności całej konstrukcji. Wybór odpowiedniego podkładu zależny jest od kształtu dachu, jego kąta nachylenia, ale przede wszystkim od rodzaju pokrycia, które zostało wybrane.


Podkład pod pokrycie dachu a wentylacja
Konstrukcja całego dachu musi zapewniać odpowiednią wentylację, aby możliwe było osuszenie termoizolacji czy pokrycia dachu. Jeśli wilgoć na stałe zagości wewnątrz dachu, straci on swoje termoizolacyjne właściwości, a drewniane elementy (szczególnie więźba dachowa) mogą ulec zagrzybieniu. Źródłem wilgoci jest z jednej strony woda opadowa zbierająca się na dachu, a z drugiej para wodna pochodząca z wnętrza domu. Choć dach na poddaszu zabezpieczony jest izolacją oraz folią paroizolacyjną, nie jest to doskonała technologia i z czasem ilość pary wodnej, która przez nią się przedostanie, może być znaczna. Stąd wymagana jest odpowiednia wentylacja pod pokryciem dachowym. W tym celu podkład musi mieć odpowiednią budowę pozostawiającą drożne szczeliny wentylacyjne na całej długości dachu. Sytuacja komplikuje się w przypadku dachów o skomplikowanym kształcie, jednak istnieją specjalne dachówki wentylacyjne  lub wywietrzniki wentylacyjne, które doskonale sprawdzą się w takich właśnie trudnych warunkach. Inaczej wygląda sytuacja w budynkach z poddaszem nieużytkowym. W takim przypadku nie ma bowiem ocieplenia dachu od strony wewnętrznej, co umożliwia swobodny przepływ powietrza oraz skuteczne osuszanie całego dachu. Nie ma więc potrzeby wykonywania szczelin wentylacyjnych.


Podsumowanie
Podkład dachowy ma niebagatelne znaczenie dla całego dachu. Przede wszystkim zapewnia odpowiednią sztywność pokrycia dachowego, co jest szczególnie istotne przy dachach bitumicznych, które cechują się dużą elastycznością. Jednocześnie konstrukcja podkładu służy do przenoszenia ciężaru pokrycia na więźbę dachową, stąd wymagana jest odpowiednia ilość miejsc podparcia. Poza tym dobrze wykonany podkład zapewnia wentylację wewnętrznej struktury dachu, co pozwala pozbyć się z tych warstw wilgoci. Przy tym istotna jest również izolacja podkładu dachowego. Zabezpiecza ona w dużym stopniu przed dostawaniem się wody opadowej pod powierzchnię dachu, a jednocześnie chroni przed parą wodną pochodzącą z wnętrza budynku. Najczęściej spotyka się podkład wykonany z łat lub deskowania. W pierwszym wypadku dodatkowo kładzie się folię, która dodatkowo uszczelnia cały podkład. Do deskowania można dołączyć dodatkowo papę, folię lub matę drenażową.

 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Blachotrapez

E-mail: biuro@blachotrapez.eu

WWW: www.blachotrapez.eu

Tel: +48 18 268 52 00
Adres:
Kilińskiego 49a
34-700 Rabka-Zdrój