Pompy ciepła LG – wysoka wydajność i efektywność

Pojawienie się na rynku ogrzewnictwa pomp ciepła, czyli zupełnie nowej technologii, która jest postrzegana jako kolejny krok w dziedzinie rozwoju energii odnawialnej, spowodowało odejście od stosowania takich surowców jak ropa czy gaz. Pompy ciepła stanowią idealne rozwiązanie, ponieważ istotą ich działania jest czerpanie energii cieplnej z powietrza zewnętrznego, nawet wtedy, gdy jego temperatura jest bardzo niska, jak np. -20°C. W bilansie energetycznym dla przeciętnej pompy ciepła z 1 kW energii elektrycznej oraz 2 kW energii uzyskanej z powietrza atmosferycznego uzyskuje się 3 kW całkowitej mocy wyjściowej. Z tak dobrymi wynikami jasnym i oczywistym staje się wybór technologii AWHP (air to water heat pump).

 


Wysoka wydajność pomp ciepła LG

Co sprawia, że pompy ciepła są tak wydajne? Jeśli spojrzymy na pompę Therma V marki LG Electronics, znajdziemy kilka czynników odpowiedzialnych za wysoką wydajność grzewczą. Sercem urządzenia jest dwurotacyjna sprężarka BLDC wykorzystująca silny magnes neodymowy, która jest o 8% wydajniejsza i znacznie bardziej niezawodna dla pracy w trybie grzania, niż standardowe sprężarki stosowane w klimatyzacji. Zastosowanie sprężarki rotacyjnej oraz szersze użebrowanie, zwiększające powierzchnię wymiennika o 28%, pozwoliły osiągnąć wysoką wydajność, nawet w niskich temperaturach powietrza zewnętrznego. Przy budowie urządzenia wykorzystano wysokiej jakości komponenty, jak pompa wodna klasy energetycznej A, która jest o 65% bardziej wydajna od pompy konwencjonalnej. Precyzję kontroli pracy pompy ciepła Therma V osiągnięto przez sterownie urządzeniem na podstawie odczytów temperatury i ciśnienia czynnika chłodniczego. Dodatkowo wykorzystanie kontroli ciśnienia czynnika w obiegu pozwala na znacznie szybsze osiągnięcie wymaganej wydajności.

LG Electronics w segmencie pomp ciepła ma do zaoferowania trzy różne gamy produktów: Począwszy od pomp ciepła typu split, składających się z jednostki zewnętrznej i modułu hydraulicznego, o mocach grzewczych od 3 do 16 kW (temperatura wody do 57°C), poprzez układy monoblok ze zintegrowanym modułem hydraulicznym umieszczonym w jednostce zewnętrznej o mocach od 3 do 16 kW (temperatura wody do 57°C), kończąc na wysokotemperaturowej pompie ciepła Therma V o mocy 16 kW i maksymalnej temperaturze wody grzewczej 80°C. Efekt ten został osiągnięty poprzez zastosowanie kaskadowego układu pośredniego wykorzystującego inverterową sprężarkę pracującą na ekologicznym czynniku R134a.

 

Wysoka efektywność energetyczna

dzięki technologii inwerterowej Pompa ciepła Therma V gwarantuje wysoką efektywność energetyczną dzięki sprężarce inwerterowej LG. Zamiast pracy urządzenia tylko w jednym z dwóch stanów − włączenia lub wyłączenia, inwerter pozwala na płynną regulację wydajności urządzenia, dostosowując obciążenie pracy do aktualnych potrzeb. Działanie systemu z mniejszym obciążeniem powoduje jego pracę przy minimalnym poborze energii elektrycznej. Zastosowanie silników BLDC sprężarki i wentylatora skraplacza oraz efektywnej pompy wodnej obiegu hydraulicznego pozwala na osiągnięcie do 40% oszczędności podczas pracy na małych prędkościach i 20% przy wyższych prędkościach obrotowych silników.

 

Łatwa i szybka instalacja

Pompa ciepła LG pozwala instalatorom na łatwe i szybkie zainstalowanie oraz dużą elastyczność projektowania. Konstrukcja pompy ciepła Therma V pozwala dostosować ją do każdego budynku. W dłuższej perspektywie taka elastyczność pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ projektowanie, instalacja oraz konserwacja stają się łatwiejsze.

 

Kalkulacja energii

LG Electronics udostępniło kalkulator energetyczny umożliwiający porównanie rocznych kosztów związanych z ogrzaogrzaniem budynku mieszkalnego. Aplikacja oblicza roczne koszty związane z poborem energii elektrycznej i kosztem eksploatacyjnym oraz roczną emisję CO2 do atmosfery. Po wprowadzeniu danych o dotychczasowym rodzaju systemu grzewczego, kubaturze budynku, zapotrzebowaniu cieplnym oraz np. liczbie osób zamieszkujących dom, otrzymujemy grafi czne zestawienie korzyści wynikających ze stosowania pomp ciepła LG Therma V.

Program doboru pomp LG Therma V

Firma LG stworzyła także program doborowy, który w prosty sposób pomaga w wyborze odpowiedniego urządzenia Therma V. Uzupełniając w programie niezbędne dane, takie jak wybór typu pompy Split/Monoblok, miejsca instalacji, średniejtemperatury zewnętrznej − otrzymujemy wykaz pomp o odpowiednich parametrach. Program oblicza współczynniki efektywności COP w zależności od zadanej temperatury zewnętrznej. Program doborowy, pozwala m.in. na grafi czne zestawienie poboru energii elektrycznej podczas pracy pompy ciepła w porównaniu do innych źródeł ciepła, takich jak kocioł gazowy, kocioł opalany paliwem stałym, ogrzewanie elektryczne. W zestawieniu Therma V kontra konwencjonalne źródła ciepła widzimy jak szybko uzyskamy zwrot kosztów inwestycji związanych z zakupem pompy ciepła LG Therma V.

Dofinansowanie na zakup pomp ciepła

Od 1 września br. ruszyły dotacje ze środków budżetu m.st. Warszawy na realizację inwestycji polegających na wykorzystaniu lokalnych źródeł energii odnawialnej, zlokalizowanych na terenie m.st. Warszawy. Otrzymanie dotacji możliwe jest m.in. na: zakup i montaż kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. Dotacje podzielone są na dwie tury:

  • 1 września do 31 grudnia roku poprzedzającego planowany rok realizacji inwestycji,
  • 2 stycznia do 31 marca roku, w którym planowana jest realizacja inwestycji.

Wnioskodawca może uzyskać dofinansowanie:

  • na zakup i montaż pomp ciepła − maksymalna wartość dotacji udzielonej w ramach jednego wniosku o udzielenie dotacji nie może przekroczyć 40 000 zł.
  • do 80% rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji polegającej na wykorzystaniu lokalnych źródeł energii odnawialnej (dot. jednostek sektora finansów publicznych, będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi).