Powierzchnia zabudowy - jak ją wykorzystać?

Jeśli nasza działka jest niewielka, musimy szczególnie dobrze zadbać o wykorzystanie powierzchni.

Większości osób zależy na dobrym projekcie domu jednorodzinnego, który jednocześnie pozwoli na wygospodarowanie na działce choćby kawałka miejsca na niewielki ogródek. Dlatego każdy projekt domu, w którym mowa o warunkach zabudowy uwzględnia wartość, jaką jest powierzchnia zabudowy. Jest to jeden z ważniejszych parametrów, który charakteryzuje każdy projekt. Znając powierzchnię zabudowy, otrzymujemy informację na temat tego, jak wiele miejsca pozostanie na działce wówczas, gdy wybudujemy na niej dom.

Wielkość powierzchni zabudowy działki – o czym mówi?

Suma powierzchni zabudowy działki to parametr mówiący nam o tym, jak dużo miejsca na działce zajmie budynek mieszkalny jednorodzinny, kiedy zostanie wykończony. Warto pamiętać, że powierzchnia zabudowy nie obejmuje:

  • powierzchni tych obiektów budowlanych, które nie wystają ponad powierzchnię ziemi;
  • powierzchni tak zwanych elementów drugorzędnych, do których zaliczane są daszki, schody, markizy, oświetlenie zewnętrzne;
  • powierzchni zajmowanej przez obiekty pomocnicze
    

Do tych ostatnich zalicza się altany oraz szklarnie. Specjaliści jasno wskazują, że optymalnie jest, jeśli całkowita powierzchnia zabudowy nie jest większa niż 40% powierzchni działki. Zachowując takie proporcje, możemy być pewni, że pozostanie nam miejsce na części działki, na zagospodarowanie ogrodu czy zorganizowanie placu zabaw dla dzieci. Jeśli z jakiegoś powodu decydujemy się na większą powierzchnię zabudowy, powinniśmy rozważyć wybór projektu domu piętrowego.

Jak obliczyć powierzchnię zabudowy?

Powierzchnia zabudowy to powierzchnia, jaka wyznaczana jest przez pionowy rzut budynku. Jeśli chodzi o to, jak obliczyć powierzchnię zabudowy, należy pamiętać, że niezbędne jest bazowanie na wymiarach liniowych, które dotyczą obrysu zewnętrznych przegród. Jak już wspomnieliśmy, zawsze bazujemy na danych budynku wykończonego. Wynik, który na skutek dokonanych pomiarów otrzymaliśmy, zaokrągla się, robiąc to do drugiego miejsca po przecinku. Decydując się na gotowy projekt domu, informacje dotyczące powierzchni zabudowy zawsze znaleźć można w ofercie biura projektowego. Biura umieszczają je zarówno w katalogach papierowych, jak i tych dostarczanych do klientów w formie elektronicznej. Jeśli jednak podejmujemy decyzję o zleceniu przygotowania nowej zabudowy i zagospodarowania terenu, powinniśmy pamiętać, że powierzchnia zabudowy będzie jednym z ważniejszych parametrów, jakie projektant będzie uwzględniał w czasie swojej pracy. W kontekście powierzchni zabudowy pojawiają się również takie pojęcia, jak powierzchnia użytkowa oraz powierzchnia całkowita.

Jak powierzchnia zabudowy uzależniona jest od planu zagospodarowania przestrzennego?

Powierzchnia zabudowy działki to parametr, poprzez który władze gminy czy miasta mogą wpływać na ład architektoniczny. W większości gmin działa coś, co określane jest jako miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Określone są w nim warunki budowlane i warunki techniczne, których musimy przestrzegać, jeśli chcemy otrzymać pozwolenie na budowę. Warto pamiętać, że nawet wtedy, kiedy nasza działka jest olbrzymia, musimy stosować się do wymagań dotyczących nowej zabudowy, nie możemy postawić na niej domu, stawiając na dowolnie wybraną powierzchnię zabudowy. Plan zagospodarowania przestrzennego wskazuje jaka może być powierzchnia zabudowy w danym miejscu.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja: (D.L)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl