Przygotuj się do sezonu grzewczego – dobra temperatura w domu

Jesienna aura niesie coraz to niższe temperatury za oknem, jest to znak, że warto zacząć przygotowania do pory grzewczej.

Jednak zanim niskie temperatury i niesprzyjająca pogoda zagoszczą na dobre, warto odpowiednio zadbać o zdrowe warunki w mieszkaniu np. upewnić się, czy urządzenia grzewcze są gotowe do sezonu. Pamiętajmy, że niedogrzane, a w rezultacie zawilgocone i zagrzybione pomieszczenie źle wpływa na nasze samopoczucie.

Bardzo często pomija się wpływ budynków na ludzkie zdrowie. Z raportu badania "Barometr zdrowych domów 2017" wynika, że 21% Polaków narzeka na zbyt niską temperaturę w pomieszczeniach w okresie zimowym. Problemem jest uciekające ciepło z budynku — mieszkańcy zimnych posesji aż 50% częściej zapadają na infekcje górnych dróg oddechowych.

Optymalna temperatura

Najkorzystniejsza temperatura w domu wynosi miedzy 18 a 21 stopni. Należy jednak unikać w pomieszczeniach przegrzania lub wychłodzenia. Pomimo świadomości na temat znaczenia temperatury dla samopoczucia i zdrowia, mieszkania bardzo często są przegrzewane. Co prawda, cieplej może być w łazience i pokoju dziennym, a chłodniej w sypialni czy pomieszczeniach gospodarczych.

W sytuacji wyjazdu z posesji, zostawiamy jednak minimalnie włączone ogrzewanie — mieszkanie nie wychłodzi się. Nie należy również zapomnieć o otwieraniu okien, by przewietrzyć pomieszczenie. Dobrze jest też posiadać termometr pokojowy, dzięki któremu możemy kontrolować temperaturę.

Zimową porą zwracamy większą uwagę na utrzymanie w obiekcie ciepła. Obok nieszczelności drzwi, to przede wszystkim okna odpowiadają za niekontrolowaną utratę temperatury– nawet do 25%. Ekonomicznym, a zarazem komfortowym rozwiązaniem jest założenie na okna rolet zewnętrznych. Mają one wiele praktycznych funkcji, dzięki którym możemy korzystać z nich przez cały rok.

Rolety poprawiają izolacyjność i zapobiegają stratom ciepła, z kolei w lecie redukują ilość wpadającego ciepła nawet o około 94% - ograniczają ilość wpadających promieni słonecznych. Umożliwiają także uzyskanie efektu całkowitego zaciemnienia i zapewniają dodatkowe poczucie bezpieczeństwa domu. Rolety skutecznie chronią okna przed deszczem, śniegiem czy wiatrem, a latem przed nadmiernym nasłonecznieniem — przegrzewaniem. Są także dźwiękoszczelne, a także znakomicie tłumią hałas.

Rolety przyniosą korzyści energetyczne, tylko wtedy, gdy będziemy z nich efektywnie korzystać przez cały rok. Zimą, zostawiajmy rolety poniesione, a latem – opuszczamy. Inna zasada obowiązuje nocą — zimą chronimy się przed utratą ciepła, więc opuszczamy rolety, zaś latem podnosimy je, aby przewietrzyć i ochłodzić pomieszczenie.

Szczelność okien

Okna zapewniają nam ochronę przed zimnem, wiatrem i hałasem. Jednak, żeby funkcjonowały bez zarzutów i zapewniały odpowiednią szczelność, należy o nie odpowiednio dbać tj. okresowe oczyszczenie, wymiana uszczelek, filtra powietrza oraz smarowanie zawiasów.

Filtr powietrza, zatrzymuje kurz i owady, więc należy go regularnie czyścic np. wodą z dodatkiem detergentu lub za pomocą odkurzacza. Jeśli jest zużyty, to należy go wymienić.

W oknach szczególnie ważna jest też regularna kontrola uszczelek, które narażone są na wpływ czynników atmosferycznych.

Konserwacja uszczelek polega na naniesieniu na ich powierzchnię odpowiedniego środka zabezpieczającego przed czynnikami zewnętrznymi i zapobiegającego przymarzaniu uszczelek do profili w okresie zimowym. Wymagania te spełniają odpowiednie preparaty oparte na żywicach silikonowych. Najlepiej także zamówić uszczelki u producenta, podając oznaczenie techniczne okna. Możemy wymienić uszczelki w ramie, na skrzydle okna lub tylko na klapie wentylacyjnej.

Opracowanie, redakcja: A.S.

Na podstawie materiałów firmy Velux

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.