Racjonalizacja użytkowania ciepła

Rosnące ceny energii wytwarzanej konwencjonalnie, a także dbałość o środowisko naturalne, są przyczyną dużego rozpropagowania idei oszczędności energii.


W dzisiejszych czasach każdemu zależy na maksymalnym ograniczeniu zużycia energii, co przełoży się na oszczędności finansowe, jak również zwiększenie korzystnego efektu ekologicznego. Najlepszą drogą do zmniejszenia zużycia energii jest racjonalizacja jej wykorzystania lub zastąpienie energii konwencjonalnej (wytwarzanej z paliw kopalnych, tj. węgla, ropy, gazu) alternatywną, przede wszystkim pochodzącą ze źródeł odnawialnych. W budownictwie jednorodzinnym szczególny nacisk kładzie się na ograniczenie zużycia energii cieplnej, przede wszystkim dlatego, iż dostarczenie ciepła do budynku wiąże się z poniesieniem realnie odczuwalnych kosztów, szczególnie w porównaniu do pozostałych kosztów eksploatacyjnych obiektu. Ponadto dla ciepła opracowane są konkretne działania, których wdrożenie gwarantuje uzyskanie naprawdę zauważalnych oszczędności.

Racjonalizacja użytkowania energii cieplnej jest jednym z elementów poprawy efektywności energetycznej obiektu. Polega ona na wprowadzeniu szeregu działań mających na celu zmniejszenie zużycia ciepła. Do działań tych należą m.in.[1,2]:

  • Termomodernizacja budynku (przede wszystkim ocieplenie ścian)
  • Szczelne okna i drzwi,
  • Regulacja temperatury w pomieszczeniach,
  • Urządzenia grzewcze bez zbędnych osłon,


Ocieplenie budynku jest działaniem, w większości przypadków, przynoszącym największe oszczędności energetyczne. Jest to spowodowane ograniczeniem strat ciepła. Nieocieplony budynek wymaga bowiem dostarczenia znacznej ilości ciepła do zapewnienia odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Ciepło dostarczane do takiego budynku jest tracone przez nieszczelności i nieocieplane ściany, wobec czego bardzo szybko ucieka z pomieszczeń. Utrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury wymaga więc szybkiego dostarczenia kolejnej porcji energii. Sytuacja taka powtarza się cyklicznie w krótkich odstępach czasu, przez co właściwie cały czas produkowane są znaczne ilości ciepła. Z budynku ocieplonego ciepło nie ucieka tak szybko, wobec czego temperatura w pomieszczeniach obniża się w znacznie wolniejszym tempie. Efektem tego jest znacznie zmniejszenie tempa produkcji nowych porcji energii, co bezpośrednio wpływa na oszczędność paliwa, które wykorzystujemy do produkcji ciepła.

 

Bardzo podobne efekty przynosi uszczelnienie otworów okiennych i drzwiowych, a więc miejsc w których ciepło wydostaje się z budynku. Również w tym przypadku zastosowanie tego działania pozwoli lepsze wykorzystanie ciepła, które dłużej pozostanie w pomieszczeniu. Uszczelniając okna i drzwi należy pamiętać jednak o tym, że trzeba stosować tę metodę z rozwagą, albowiem może to zaowocować przesadnym uszczelnieniem mieszkań, co z kolei może spowodować znaczne podwyższenie niebezpieczeństwa pożarowego oraz zwiększenie różnorodności i nasilenia problemów natury technologicznej w budynku.

 

Kolejnym działaniem jest regulacja temperatury w pomieszczeniach. Mowa tu przede wszystkim o wprowadzeniu sterowania ogrzewaniem w miejscach w których dotychczas takiego sterowania nie było oraz o, niejako wynikającej z tego, możliwości ograniczania temperatury w pomieszczeniach. Wiadomym jest, że monitoring zużycia energii oraz możliwość sterowania ogrzewaniem może przyczynić się do znacznego ograniczenia zużywanej energii, jak również wydatków finansowych ponoszonych na ogrzewanie. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki zdiagnozowaniu miejsc oraz czasu w których można ograniczyć ogrzewanie. Na przykład w [1] stwierdzono, że „obniżenie temperatury o 1 stopień, to oszczędność 6 % energii”. Wiadomym jest, że o wiele łatwiej jest zrobić to w pomieszczeniach, gdzie temperatura nie maleje szybko, a więc w budynkach ocieplonych i szczelnych. Z tego powodu warto jest łączyć te metody oszczędnościowe. Ostatnim przedstawionym tutaj elementem strategii racjonalizacyjnej jest konieczność pozbawienia urządzeń grzewczych zbędnych osłon uniemożliwiających swobodne rozprzestrzenianie się ciepła w mieszkaniu. Osłony takie najczęściej mają postać zabudowy grzejników w mieszkaniach i często powodują, nawet znaczne, trudności w rozprzestrzenianiu się ciepła w pomieszczeniu. Efektem tego jest nieefektywne wykorzystanie energii, a więc konieczność jej produkcji w ilości znacznie zawyżonej.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki


Bibliografia:

[1] Mróz-Radłowska I., Racjonalne użytkowanie energii elektrycznej, Instytut Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej

[2] www.vattenfall.pl/oszczedzanie-ciepla.html (data dostępu: 31.01.2011)


Opracowanie: mgr inż. Joanna Kopica, mgr inż. Radosław Turski.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.