Rodzaje stropów

Strop to poziomy element konstrukcyjny oddzielający poszczególne kondygnacje. Główną funkcją stropu jest przenoszenie obciążeń na pionowe elementy nośne (ściany lub słupy). Na górnej powierzchni stropu układana jest podłoga, a na dolną powierzchnię najczęściej pokrywa się tynkiem, tworząc sufit.

Rodzaje stropów:


  • A. Ze względu na zastosowane materiały:Strop drewniany – konstrukcja tego rodzaju stropu składa się z belek opartych na ścianach. Powyżej belek układana jest podłoga, a od spodu przybija się podsufitkę.
  • Strop ceramiczny – stropy wykonane z cegieł lub pustaków. Najczęściej są to: stropy stalowo-ceramiczne, gdzie elementami nośnymi sa stalowe belki, na których opierają się płyty ceramiczne (np. strop Kleina); stropy ceramiczno żelbetowe, w których konstrukcję stanowią żelbetowe żebra, pomiędzy którymi układa się wypełnienie z pustaków (np. strop FERT, CERAM, Ackermana)
  • Strop zespolony – stropy o konstrukcji stalowo-betonowej, gdzie blacha stalowa jest szalunkiem i dolnym zbrojeniem płyty, na której układana jest mieszanka betonowa.
  • Strop żelbetowy – strop złożony ze zbrojonego betonu, który może być wykonywany na placu budowy (monolityczny) lub z elementów prefabrykowanych (np. strop FILIGRAN).
  • B. Ze względu na rozwiązanie konstrukcyjne:Strop belkowy – głównymi elementami nośnymi są belki ułożone równolegle do siebie, na których opierają się elementy wypełniające.
  • Strop płytowy – elementem nośnym jest płyta żelbetowa (monolityczna lub prefabrykowana). Płyty oparte są bezpośrednio na ścianach.
  • Strop płytowo-żebrowy – elementem nośnym jest płyta oparta na żebrach równoległych do siebie i opartych na ścianach lub płyta oparta na ruszcie z żeber.
  • Strop gęstożebrowy – elementem nośnym są żebra oparte na ścianach, przestrzeń między belkami wypełnia się pustakami ceramicznymi, betonowymi lub trocino-cementowymi, i całość wypełnia mieszanką betonową. Wypełniający przestrzeń między pustakami beton tworzy żebra oraz warstwę nadbetonu.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.K.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl