Rośliny wieloletnie

Rośliny wieloletnie przy prawidłowej pielęgnacji potrafią kwitnąć przez kilka lat. W każdym roku zdobią one rabaty od początku wiosny aż po koniec sezonu. Duży problem sprawia wybór poszczególnych gatunków ze względu na ich różnorodność oraz odmienne warunki bytowania. Rośliny wieloletnie uchodzą za dużo bardziej wymagające niż jednoroczne, jednak przy regularnej dbałości o nie, nie muszą być trudniejsze w pielęgnacji niż kwiaty jednoroczne.


Przykładowe krzewy wieloletnie: aronia, bez koralowy, berberys, dziurawiec, forsycja, porzeczka krwista. Natomiast kwiaty oraz byliny to: aster, begonia, dziewięćsił, róża, tulipan, juka, kocimiętka czy krwawnik. Róże oraz tulipany to jedne z popularniejszych kwiatów wieloletnich, które przez wiele sezonów mogą zdobić ogród. Chcąc o nie dbać, trzeba wykonać kilka podstawowych czynności, które umożliwią długowieczność roślinom tego typu Najistotniejszy jest wybór odpowiedniego miejsca do zasadzenia kwiatów – liczy się tu nie tylko ekspozycja, ale również nasłonecznienie, które może się różnić w zależności od wybranego gatunku. Ważne jest też, jakie rozmiary docelowo osiągnie roślina. Podobnie jest w przypadku towarzystwa innych kwiatów czy krzewów, niektóre z nich należy sadzić w oddali od innych gatunków, ma to miejsce w przypadku mięty czy rozmarynu.


Chcąc hodować rośliny wieloletnie, należy zwrócić uwagę na kwasowość gleby – każdy kwiat ma inne potrzeby. Podobnie jest w przypadku nawożenia, jego częstotliwości oraz pory roku – należy dostosować ją do konkretnego gatunku, który jest hodowany. Bardzo istotną czynnością jest również regularne podlewanie, dostosowane do potrzeb i typu kwiatów. Kompleksowe podejście do tego typu spraw, zapewni długowieczność roślinom w ogrodzie. Większość z nich kupuje się na wiosnę lub jesień, w zależności od tego, kiedy się je wysadza. Tego typu kwiaty i byliny są mrozoodporne, jednak w chłodniejszych miesiącach warto zadbać o lepsze warunki zimowania poprzez okrycie ich warstwą słomy, liści, kory czy gałęzi. Chcąc jeszcze lepiej je pielęgnować, należy ścinać przekwitłe kwiatostany, dzięki czemu wydłużamy czas kwitnienia rośliny. Stosując się do powyższych zasad, możemy zadbać o rośliny wieloletnie, tak aby cieszyły oko w ogrodzie przez wiele sezonów.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: Marta Lichaj

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.