Rynny ukryte – jak o nie dbać, by służyły przez długi czas?


Zmiany trendów w architekturze i triumfy, jakie święci obecnie minimalistyczny styl – z nowoczesnymi stodołami na czele – to główne czynniki sprawiające, że coraz więcej inwestorów wybiera dachy bezokapowe i ukryte systemy rynnowe.


O ile zalety estetyczne takiego rozwiązania trudno przecenić, bo budynek nabiera wówczas bardziej spójnego charakteru, niezakłóconego przez wystające elementy orynnowania, o tyle wątpliwości budzi inna kwestia. Jak dbać o rynny ukryte, skoro dostęp do nich jest ograniczony? Paradoksalnie zadanie to nie należy ani do skomplikowanych, ani do czasochłonnych.


Jak czyścić i dbać o rynny ukryte?

Najwięcej wątpliwości dotyczących wyboru orynnowania, które jest niewidoczne, zamyka się zazwyczaj w krótkim pytaniu sformułowanym powyżej: jak czyścić rynny ukryte, skoro system odprowadzania wody nie jest tak łatwo dostępny jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań? Wbrew pozorom sprawa wcale nie jest skomplikowana, co wynika ze specyficznej konstrukcji rynien ukrytych. Aby zrozumieć, na czym polega zasada działania rynien ukrytych i systemów bezokapowych, warto najpierw uświadomić sobie, jak dokładnie skonstruowane jest tego typu orynnowanie.


Czym są rynny ukryte?

Dostępne dziś na rynku nowoczesne systemy bezokapowe bazują na wykorzystaniu kwadratowych rynien, które ukryte są w elewacji budynku. Są to rozwiązania systemowe, co oznacza, że oprócz samych rynien producenci oferują też komponenty niezbędne do ich właściwego montażu, a więc narożniki, zaślepki, odpływy, łączniki, maskownice i inne. Jedynym elementem systemów bezokapowych, który można zobaczyć z zewnątrz są maskownice, dlatego są one oferowane w najbardziej popularnych kolorach. Dzięki temu z łatwością można dopasować je do koloru elewacji, pokrycia dachowego, stolarki okiennej czy innych elementów budynku – w zależności od indywidualnych upodobań. Maskownice mają też kluczowe znaczenie, jeśli weźmiemy pod uwagę czyszczenie rynny ukrytej. Dzięki temu, że posiadają one specjalnie zaprojektowany profil, można je szybko i łatwo zdemontować, aby dostać się do systemu rynnowego. Na rynku dostępne są również inne rozwiązania, które można zastosować zarówno w dachach bezokapowych, jak również w przypadku dachów z okapem. System Rynny Ukrytej KROP to innowacyjny system, w którym rynny o półokrągłym profilu montowane są z zachowaniem spadku w kierunku spustu, co zapewnia prawidłowe i wydajne odprowadzanie wody. Specjalnie zaprojektowane haki regulowane pozwalają z kolei na poziomowanie maskownicy względem systemu rynnowego i umożliwiają jej wyregulowanie.


Co wpływa na trwałość systemu rynny ukrytej?

Wielu inwestorów ma obawy, że w przypadku rynien ukrytych, z uwagi na ograniczony dostęp i fakt, że nie są one widoczne „gołym okiem” (jak tradycyjne orynnowanie), konsekwencje powstawania nieszczelności mogą okazać się bardzo dotkliwe. W przypadku rozszczelnienia systemu może się np. okazać, że zanim problem zostanie zauważony, dojdzie do zawilgocenia elewacji czy murów. Warto jednak pamiętać, że tego typu systemy są bardzo szczelne – np. w systemie rynny ukrytej KROP producent zastosował innowacyjne rozwiązanie uszczelnienia, łącząc orynnowanie ze spustem (złączka rury z uszczelką), co praktycznie eliminuje ryzyko rozszczelnienia. Ponadto dzięki temu, że poszczególne elementy systemu orynnowania ukryte są w elewacji (systemy bezokapowe) lub z maskownicą w mniejszym stopniu niż konwencjonalne rozwiązania są narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych – zarówno atmosferycznych, jak i mechanicznych.


Jak dbać o rynny ukryte? Przegląd i czyszczenie rynien

Regularne czyszczenie rynien to jedna z tych prac, których nie można odkładać na później – niezależnie od tego, czy za odprowadzanie wody odpowiadają tradycyjne systemy, czy rynny ukryte. Jak o nie dbać, aby pełniły dobrze swoją rolę? Zasada działania jest podobna, jak w przypadku tradycyjnego orynnowania, które wymaga regularnego monitorowania – najlepiej dwa razy w roku. Jesienią opadające liście, igły czy szyszki mogą zalegać w rynnie i ograniczać tym samym jej przekrój. Zimą natomiast ryzyko rozszczelnienia stwarza zsuwający się z połaci śnieg czy lód, który może doprowadzić wręcz do uszkodzenia rynien czy rur spustowych (bardzo skutecznym rozwiązaniem w drugim przypadku są bariery przeciwśniegowe). Aby nie doszło do utraty drożności przez nagromadzone zanieczyszczenia, należy usuwać zalegające liście. Można to zrobić np. za pomocą miękkiej szczotki, którą wygarniemy liście, igły i in. (niedopuszczalne jest stosowanie w tym celu narzędzi, które mogłyby uszkodzić/ zarysować powierzchnię). Można też pozbyć się zanieczyszczeń z wykorzystaniem silnego strumienia wody. Świetnym rozwiązaniem, które w znacznej mierze odciąża inwestora z powyższych zadań są studzienki rewizyjne (działające jak wyczystki), które wyłapują nieczystości z rur spustowych i zapobiegają ich zatykaniu. Należy też pamiętać o tym, aby szybko interweniować, jeśli podczas przeglądu zauważymy drobne zarysowania czy uszkodzenia. Jeśli nie mają one wpływu na szczelność, to wystarczy je zabezpieczyć farbą zaprawkową, przywracając tym samym ciągłość powłoki zabezpieczającej.


Podsumowanie

Nowoczesne stodoły, budynki w kształcie kostki, minimalistyczne domy z dużą ilością przeszkleń – to zaledwie kilka przykładów pokazujących rozwiązania, w których „mniej znaczy lepiej”, bardziej elegancko i spójnie. W budynkach o stricte minimalistycznej architekturze niewidoczne systemy rynnowe pozwalają na zachowanie prostej, oszczędnej formy geometrycznej budynku, bez zakłócania owej prostoty wystającymi poza jego obrys rynnami i rurami spustowymi. Kluczowe znaczenie ma oczywiście odpowiednie zaprojektowanie systemu orynnowania (włącznie ze studzienkami rewizyjnymi), dokładniej zaś – uwzględnienie takiego rozwiązania na etapie projektowania budynku. Zagwarantuje to, że będzie on dobrze pełnić swoją rolę, a my nie będziemy musieli martwić się o to, jak czyścić rynny ukryte.