Schody żelbetowe - rodzaje konstrukcji, porady

Jednym z podstawowych wyborów wielu właścicieli domów jednorodzinnych oraz budynków usługowych są schody żelbetowe. Za ich budową przemawia wiele korzyści. Przede wszystkim są wytrzymałe i najtańsze w wykonaniu, a dodatkowo można przygotować je już na etapie budowy domu. Dzięki temu zyskujesz swobodny dostęp do wyższych kondygnacji, gdzie również prowadzone będą prace. Jakie są rodzaje konstrukcji schodów żelbetowych i co warto o nich wiedzieć?

 

Schody żelbetowe - rodzaje konstrukcji

Istnieje kilka podstawowych rodzajów schodów żelbetowych, które na co dzień spotykane są w naszych domach. W Polsce zdecydowanie najczęściej tworzy się schody monolityczne płytowe. Oznacza to, że płyty żelbetowe opierają się na ścianie lub belkach spocznikowych. Schody tego typu są ciężkie i grube. Konstrukcja stosowana jest przy niezbyt szerokich i małych schodach. Drugi popularny rodzaj to schody policzkowe żelbetowe. Podstawę konstrukcji stanowią tu tzw. belki policzkowe, które oparte są o strop lub ścianę. Rekomenduje się zbrojenie tego typu konstrukcji. Ostatni z popularnych rodzajów to schody wspornikowe, które są mocowane bezpośrednio do ściany. Tworzy się je już na etapie budowy domu i jest to estetyczne rozwiązanie. Przede wszystkim dlatego, że schody stykają się ścianą tylko jednym bokiem.


Gdzie wykorzystać schody żelbetowe?

  • Schody żelbetowe mogą mieć szerokie zastosowanie. Przede wszystkim doskonale sprawdzają się m.in. jako:
  • schody zewnętrzne betonowe;
  • schody wejściowe do domu;
  • schody wewnątrz domu łączące ze sobą kondygnacje;
  • rozwiązanie w budynkach gospodarczych i biznesowych.

 

Jak tanio wykończyć schody betonowe?

Dużym atutem schodów betonowych jest to, że można je swobodnie i tanio wykończyć. Jeżeli stopnie pokryje się drewnem dowolnego rodzaju, to automatycznie we wnętrzu pojawi się ciepło. Wówczas schody żelbetowe staną się drewnianymi. Rozwiązanie to będzie dużo oszczędniejszym wyborem niż stworzenie schodów od A do Z wykonanych z drewna, a efekt wizualny może być naprawdę korzystny. Jeszcze tańszą i często wykorzystywaną alternatywą jest pokrycie powierzchni schodów wykładziną. Schody żelbetowe doskonale nadają się również do pokrywania ich gresem lub płytkami ceramicznymi. Dużym atutem tego rozwiązania jest to, że nie wymaga ono specjalistycznej i regularnej pielęgnacji i impregnacji. Odporny gres może wytrzymać wiele lat i sprawdzi się zarówno w przestrzeniach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ostatecznie sposób wykończenia schodów żelbetowych zależy od potrzeb i preferencji użytkowników, jednak można zrobić to tanio i estetycznie.

 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradnikiOpracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl