Ściany budynku energooszczędnego i pasywnego na tle budynków standardowych. Cz. I

Projektowanie i wykonawstwo budynków pasywnych/energooszczędnych wymaga fachowej wiedzy na każdym etapie prac związanych z powstawanie tego typu obiektów. Od jakości cieplnej obudowy budynku zależy jego standard energetyczny oraz komfort jego użytkowników.

Oczywiście nie należy sądzić, że wystarczy tylko dom ocieplić grubą warstwą styropianu, aby był zapewniony standard budynku pasywnego, ponieważ na niskie zapotrzebowanie energetyczne budynku wpływ ma wiele czynników nie tylko izolacja, niemniej jest to jeden z podstawowych parametrów decydujących o jego klasie energetycznej. Celem określenia wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło – który w przypadku budynków standardowych powinien wynosić ok. 120 (kWh/ m2 rok) natomiast w przypadku budynków energooszczędnych wahać się w granicach od 50-80 (kWh/ m2 rok) należy prawidłowo dobrać i zaprojektować izolację budynku, ponieważ na zużycie energii przez budynek ogromny wpływ ma czynnik związany z przenikaniem ciepła przez przegrody budowlane. Niemniej ważne jest też prawidłowe wykonanie ocieplenia budynku, ponieważ od jakości wykonania tych prac będą zależeć zapotrzebowanie budynku na energię niezbędną do jego ogrzania a także najważniejszy czynnik dla inwestora tj. czynnik ekonomiczny a tym samym wysokość rachunków za ogrzewanie domu w cyklu rocznym lub rozliczeniowym.

W przypadku przegród zewnętrznych jedną z metod ocieplenia budynku jest zastosowanie wełny mineralnej

Najlepiej takiej o dobrym współczynniku przewodzenia ciepła lambda < 0,2 W/mK. Również płyty fundamentowe można w ten sposób ocieplać np. stosując fasadowe płyty wełny mineralnej lambda =0,037 W/mK [1]. Jeżeli chodzi o obecnie stosowane materiały termoizolacyjne to najczęściej stosowne są materiały pochodzenia organicznego oraz nieorganicznego. Do pierwszej grupy jak można szybko się domyśleć należą wszystkie materiały składające się z przerobionych części roślin tj. płyty pliśniowe, wiórowo – cementowe, korkowe z kory sosny z wełny owczej itp. Do materiałów pochodzenia nieorganicznego zaliczamy takie materiały jak: szkło piankowe, wyroby ze spienionego poliuretanu, wyroby z polisterynu spienionego, styropiany, szkło piankowe, watę szklaną itp. [2]. Obecnie cały czas w laboratoriach powstają nowe materiały np. biodegradowalne dla których lambda = 0,038 – 0,045 W/mK, można zatem przypuszczać, że w przyszłości rynek będzie miał jeszcze więcej do zaoferowania materiałów o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych.

 Przeczytaj część II

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: mgr inż. Joanna Kopica, mgr inż. Radosław Turski. A. O.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.