Skutki nieprawidłowego montażu ogrodzenia

Budowa domu wiąże się też koniecznością postawienia ogrodzenia.

Ogrodzenie jest ważnym elementem - zapewnia nam prywatność, poczucie bezpieczeństwa i ochronę. Jednocześnie jest to ozdoba naszej posesji. Podkreśla charakter i styl, dlatego ważne jest, aby jego zakup był przemyślany. Jednak nawet najlepiej wykonane ogrodzenie może utracić swoje walory użytkowe przez źle wykonany montaż. Oto kilka faktów, aby unikać konsekwencji błędów przy budowie.

Decydując się na budowę ogrodzenia musimy uwzględnić kilka ważnych czynników, które sprawią, że będzie ono spełniać swoje funkcje przez długie lata. Na co więc trzeba zwrócić uwagę? Ogrodzenie warto dopasować do stylu w jakim zbudowany jest dom. Podstawa to wybór materiałów budowlanych, które mają być dopracowane pod względem technologicznym i wyprodukowane na bazie najlepszych surowców. Zakupione ogrodzenie powinno być objęte gwarancją przez producenta. Rynek oferuje różnego typu produkty np. ogrodzenie metalowe, betonowe, drewniane oraz z kamienia.

Wybór materiałów to dopiero połowa sukcesu – druga połowa to prawidłowy montaż. Zanim ruszymy z pracami powinniśmy zapoznać się z instrukcją prawidłowego montażu ogrodzenia. Materiały dostępne w wersji elektronicznej na stronie www.joniec.pl w zakładce Do pobrania. Instruktaż uzmysłowi nam co i jak, czyli jak ogrodzenie ma wyglądać prawidłowo. Pamiętajmy też, że na rynku usług budowlanych można spotkać wielu pseudo wykonawców, którzy nie mają pojęcia o fachu budowlanym. Brak wiedzy i umiejętności montażysty może prowadzić do zniszczenia materiałów np. popękania tworzywa, ogrodzenie może chwiać się lub wywrócić, podmurówka może się kruszyć. Skutki mogą być więc opłakane. A zatem korzystajmy z usług sprawdzonych i poleconych wykonawców, i przyglądajmy się ich pracy. Koszt usługi często przewyższa cenę materiału budowlanego, zatem warto postarać się, aby zlecone prace wykonane były profesjonalnie i bez zarzutu.

Prace muszą przebiegać zgodnie z zasadami sztuki budowlanej oraz z przepisami Ustawy Prawo Budowlane. W przypadku projektowanych ogrodzeń należy też brać pod uwagę zalecenia i wytyczne konstruktora. Projektując ogrodzenie należy zawsze uwzględnić specyfikę danego obszaru, bo każdy teren jest inny. Inwestor musi pamiętać, że na nim leży obowiązek bieżącej kontroli i rozliczenia prac.

Opracowanie, redakcja: A.S.

Na podstawie materiałów firmy Joniec

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.