rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Sokółka: Jak prawidłowo wymierzyć okna?

image

Aby odczytać prawidłowe wymiary, potrzebne do zaprojektowania domu czy też zamówienia nowej stolarki, należy postępować zgodnie z kilkoma wskazówkami.Polecamy by spróbować zdjąć pomiar jeszcze przed pierwszą wizytą w Salonie okien. O tym jak prawidłowo wymierzyć okna przeczytasz poniżej.Prawidłowe wymierzenie okna jeszcze przed samym zakupem jest jedną z ważniejszych czynności decydujących o zachowaniu jego pełnej funkcjonalności. Okno powinno mieć wymiary, które umożliwią jego prawidłowe ustawienie i wypoziomowanie. Należy zachować odpowiedni luz montażowy pomiędzy oknem a ścianą, adekwatny do typu konstrukcji ściany (budynki szkieletowe, modułowe, budynki z bala) oraz do materiału z którego będą wykonane okna.


Zgodnie z instrukcją
Większość producentów zaleca wykonywanie pomiarów i montażu okien przez autoryzowane ekipy  montażowe. W tym przypadku inwestor ma gwarancję, że okno będzie prawidłowo osadzone w otworze okiennym z zachowaniem właściwych luzów montażowych, co pozwoli na bezpieczne i prawidłowe użytkowanie. W przypadku jednak, gdy inwestor decyduje się na samodzielne wykonanie pomiarów, warto by kierował się zaleceniami producenta odnośnie pomiarów zawartymi w instrukcji montażu okien.

Szerokość luzu zależy od wielu czynników:
 • kolor okna (okna ciemne rozszerzają się bardziej pod wpływem temperatury - nie dotyczy to okien drewnianych),
 • materiał z którego jest wykonane (okno z PCV ma większą rozszerzalność cieplną niż okna drewniane)
 • wielkość okna (przy szerokości pow. 3 metrów, należy powiększyć luzy montażowe o ok 5 mm.

W przypadku montażu okien w stanie surowym, w licu muru, najczęściej przyjmujemy, że okno powinno być o 2-3 cm węże i niższe od otworu. Dzięki temu uzyskujemy 10-15 mm luzu na prawidłowe osadzenie okna oraz uszczelnienie połączenia okna i ściany.


Skrupulatność przede wszystkim
Trzeba pamiętać, aby pomiary przeprowadzić bardzo skrupulatnie – tj., szerokość i wysokość otworu sprawdzić w kilku miejscach. Warto sprawdzić również czy otwór ma równe przekątne, tzn. czy rzeczywiście jest prostokątem. W skrajnych przypadkach, gdy nie są zachowane pion i poziom, pomimo uwzględnienia luzów montażowych, okno może nie zmieścić się w otworze.


Jeśli potrzebujesz pomocy fachowca
Jeśli mimo instrukcji nie czujesz się pewnie by samemu wymierzyć okna zamów u nas bezpłatny pomiar oraz konsultacje. Nasz specjalista przyjedzie do Ciebie na budowę w ustalonym terminie i zdejmie pomiar oraz podpowie jakie rozwiązania będą dla Ciebie najkorzystniejsze. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z naszej oferty to mamy dla Ciebie kolejne dobre informacje! Proces zamówienia okien w naszych Salonach Sprzedaży jest szybki i bardzo prosty. Nie musisz się martwić, że Twoje okna mają nietypowy kształt i wymiar, bowiem w punktach marki Sokółka Okna i Drzwi, powstają okna na indywidualne, specjalne zamówienia Klientów. Ponadto posiadamy jeden z najkrótszych czasów realizacji zamówień na okna drewniane. Przekonaj się jak szybko spełnimy Twoje marzenia o pięknych i trwałych oknach!Katalog Firm

 • Konbet Poznań

  KONBET POZNAŃ -jesteśmy  liderem wśród producentów system&…
  Konbet Poznań
 • Florian Centrum

  Historia naszej firmy rozpoczęła się w 1996 roku w Kutnie. Nazwą i działalnoś…
  Florian Centrum
 • Rawlplug

  Rawlplug jest dystrybutorem wysokiej jakości zamocowań budowlanych, element&o…
  Rawlplug

Polecamy
dodaj+ «»