Sprawdź, czy wystarczy Ci światła – dobierz okna do swojego domu razem z firmą VELUX!

Planujesz budowę domu, masz pewne pomysły, jak chcesz, by wyglądało Twoje wymarzone gniazdko? Masz pomysł na układ ścian, ustawienie mebli, ale masz problem z doświetleniem? Szukasz łatwego w obsłudze programu, by sprawdzić jakich okien potrzebujesz, a gdzie trzeba będzie dodać więcej sztucznego oświetlenia?


Trochę teorii - zacznijmy od komfortu wizualnego.

Oświetlenie wnętrza światłem dziennym decyduje o jednym z czterech podstawowych parametrów komfortu wewnętrznego – komforcie wizualnym. Odpowiednie doświetlenie pomieszczenia jest kluczowe dla sprawności wykonywanej pracy oraz jakości wypoczynku. Zapewnia ono wygodę widzenia powodującą dobre samopoczucie, pozwala to naszym oczom nie przemęczać się i sprawnie pracować. Najkorzystniejsze dla naszych oczu jest światło naturalne o barwie zbliżonej do jasnożółtego.  

Czynnikami wpływającymi na oświetlenie dzienne budynku są:

  • pora roku i dnia oraz stan atmosfery (mgła, zachmurzenie, smog)
  • orientacja budynku
  • otoczenie budynku
  • rodzaj, położenie i wielkość otworów okiennych w stosunku do kształtu i wymiarów pomieszczenia oraz ich przepuszczalność światła (w tym również przeszkody na drodze tego światła)
  • wykończenie obiektu (ze względu na światło odbite wpływ ma faktura i barwa powierzchni wnętrza, głównie sufitu, ścian i podłogi).


Jak rozchodzi się światło w pomieszczeniu?

Natężenie we wnętrzu jest proporcjonalne do wielkości wycinka nieboskłonu oświetlającego wnętrze, czyli do wielkości kąta przestrzennego obejmującego ten wycinek stąd możemy zauważyć następujące zależności:

  • przy oświetleniu bocznym okno umieszczone nisko daje duże natężenie oświetlenia w jego pobliżu, natężenie to w miarę odległości od okna gwałtownie maleje. Im wyżej umieścimy to okno, tym natężenie światła przy oknie jest mniejsze, natomiast wzrośnie w głębi pomieszczenia.
  • przy oświetleniu od góry (okna dachowe) im wyżej umieszczone jest okno dachowe, tym natężenie jest mniejsze, ale oświetlenie bardziej równomierne.


W związku z tym projektując, należy uwzględnić m.in. czynniki takie jak:wielkość otworów,

  • głębokość pomieszczenia.


Znamy już trochę teorii przejdźmy do praktyki!

Firma VELUXelux udostępniła program VELUX Daylight Visualizer 2 będący profesjonalnym narzędziem dla architektów, które umożliwia przeprowadzenie symulacji i analizy natężenia światła dziennego w projektowanym budynku. Program ten jest bardzo prosty w obsłudze i dziś spróbujemy pokazać Wam, jak i Wy możecie sprawdzić oświetlenie w Waszym przyszłym domu!

Charakterystyka obiektu 

Dla przykładu wymyśliłam salon o wymiarach 6x6m, z dwoma ścianami zewnętrznymi, w którym w mojej głowie chciałabym narożne duże okno z widokiem na ogród, gdzie stworzę kącik kawowy i okno doświetlające stół, przy którym cała rodzina będzie mogła razem zjeść posiłek. Mój mały domek będzie miał kondygnację o wysokości 2,8m. 

Przejdźmy krok po kroku jak zrobić to w programie

U góry widzimy pasek z kolejnymi zakładkami, które będziemy uzupełniać. 

  • podłoga, ściany - wprowadzamy kontur naszych ścian po kratkach i na dolnym pasku definiujemy ich grubość i wysokość. 
  • dach/strop – w dolnym pasku określamy czy dach nad naszym pomieszczeniem jest stropem mieszkania, dachem jedno czy dwuspadowym i określamy pokazane nam przez program parametry
  • lokalizacja – przechodząc do tej zakładki określamy położenie naszego domu na świecie, dzięki temu nasz program uwzględni drogę słońca i niezbędne parametry. Określamy również orientację domu/pomieszczenia w stopniach.
  • okna drzwi – dodajemy nasze okna definiując ich wysokość, szerokość i odległość od podłogi. Na rzucie możemy przesunąć je w wybrane przez nas miejsca a wszystko zobaczymy na podglądzie 3D z boku. Do wyboru mamy różne typy okien i drzwi przeszklonych oraz okna dachowe. 
  • powierzchnie – rozpraszanie światła w dużym stopniu zależy od typu wykończenia wnętrza. W tym kroku zakładamy kolor i wykończenie ścian, podłogi i sufitu.
  • meble – dodajemy z katalogu meble dla domu, biura lub szkoły.

Następnie ustawiamy je w naszym pomieszczeniu. Ja wprowadziłam meble opisane Wam w charakterystyce obiektu. Gratulacje! Właśnie skończyłeś wprowadzać wszystkie dane, które będą niezbędne dla programu by pokazać Ci parametry i wizualizacje! Przejdźmy do ostatnich dwóch zakładek.

Kamera

W tej zakładce będziesz ustawiać kamerę, wysokość i kąt z jakiej patrzy. To tutaj wybierzesz miejsca, które chcesz sobie zwizualizować

Wyniki

Przejdźmy do ostatniej zakładki. To tutaj zobaczysz, ile rzeczy możesz sprawdzić! 

Opcje

Na ostatniej karcie mamy trzy zakładki obraz nieruchomy, omówienie roczne i animacja. Dla każdej z nich określamy jakie warunki pogodowe nas interesują oraz miesiąc i godzinę, w omówieniu rocznym program wygeneruje nam wyniki dla wybranych warunków i godziny w każdym miesiącu. Rozdzielczość i jakość wizualizacji najlepiej dostosować do możliwości naszego sprzętu komputerowego, ale wiadomo im wyższa tym ładniej pokazane wyniki. Mamy do wyboru 3 typy wizualizacji. Zobaczmy i omówmy co nam dają.

Typy wizualizacji

Luminacja 

Wybierając tę opcję program wygeneruje nam wizualizacje obrazu z kamery ustawionej w przedostatniej zakładce. Ja ustawiłam kamerę na interesujące mnie miejsca – kącik kawowy oraz stół w części kuchennej.  Możemy dodatkowo skorzystać z opcji błędny kolor, która pozwoli nam zobaczyć naświetlenie w innych barwach lub kontur ISO gdzie na naszej wizualizacji pokażą się izolinie. Klikając myszką możemy otrzymać wyniki natężenia światła w poszczególnych punktach – wyniki pokażą się w jednostce Cd/m2. Jest to jednostka określająca natężenie oświetlenia padającego w danym kierunku.

Współczynnik oświetlenia dziennego

Wybierając tę opcję uzyskamy rozkład oświetlenia na powierzchni całego pomieszczenia. Pokażemy Wam 4 miesiące rozpoczynające 4 pory roku. Tutaj też za pomocą kliknięcia możecie pokazać wartości w poszczególnych punktach Program VELUX Daylight Visualizer 2 jest programem naprawdę przyjaznym użytkownikowi i prostym w obsłudze. Zachęcamy Was do próby pobawienia się nim – wprowadźcie różne układy i rozmiary okien i wybierzcie najlepszy dla siebie. Zobaczcie, jak realnie będzie wyglądało oświetlenie Waszych pomieszczeń

Opracowanie, redakcja: W.W.

Na podstawie materiałów firmy Velux

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.