Staw czy sadzawka – co wybrać?

Własny zbiornik wodny na działce jest marzeniem wielu osób. W tym artykule dowiemy się, na co warto się zdecydować – staw czy sadzawkę.

Czym różni się staw od sadzawki?

Na początku trochę teorii. Staw jest to płytki zbiornik wodny, którego całą powierzchnię porasta roślinność zakorzeniona. Często jest on wykorzystywany do hodowli roślin i zwierząt, głównie ryb. Sadzawka to niedużych rozmiarów zagłębienie w gruncie. Na ten moment w ogrodnictwie pojęcia te traktowane są zamiennie. Często mówi się o oczku wodnym, stawie lub sadzawce jako o tym samym zbiorniku wodnym.

W prawie budowlanym również nie są rozróżnione. Przyjmuje się, że sadzawka jest zazwyczaj mniejszym akwenem niż staw. Zbiorniki wodne można zaprojektować w różny sposób w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Może to być staw, sadzawka, oczko wodne, fontanna lub studnia. Woda to jeden z najbardziej podstawowych elementów środowiska naturalnego, dlatego nic dziwnego, że chcemy ją mieć również w swoim ogrodzie.

Co wybrać? Sadzawka czy staw?

Pierwszą i zarazem najbardziej istotną kwestią przy wyborze konkretnego zbiornika wodnego, np. stawu czy sadzawki, są obowiązujące przepisy prawne. Niemal dla każdego akwenu na działce wymagane jest specjalne pozwolenie wodnoprawne. Jeżeli wielkość zbiornika przekracza 30 m2, to należy ubiegać się o pozwolenie na budowę. W przypadku mniejszego oczka wodnego wystarczy zgłosić jego budowę. Sadzawka lub staw to specyficzny ekosystem, gdzie rozwija się i żyje wiele roślin oraz zwierząt. Decydując się na ten typ zbiornika wodnego, musimy pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji i zaprojektowaniu. Przykładowo, aby możliwa była hodowla ryb, trzeba przyjąć taką liczbę osobników, żeby ich długość na 1 metr kwadratowy zbiornika nie przekraczała 45 cm. Podobnie jest w przypadku roślin – pływające gatunki nie powinny zajmować więcej niż 1/3 tafli wody. Wybierając miejsce na zbiornik wody, musimy zdecydować się na takie, które jest nasłonecznione przez minimum 5 godzin dziennie.

Staw a sadzawka — jak wygląda opieka?

Zarówno staw, jak i sadzawka wymagają całorocznej opieki, dbałości o roślinność oraz o hodowane w nich ryby. Istotne jest regularne czyszczenie akwenu oraz utrzymywanie jego równowagi biologicznej. Wybór konkretnego zbiornika wodnego powinien zależeć od naszych indywidualnych preferencji. Jeżeli marzy się nam niewielkie oczko wodne, to sadzawka będzie lepszym wyborem. Kiedy planujemy hodować różne gatunki ryb czy roślin, staw okaże się trafniejszym rozwiązaniem.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: Marta Lichaj

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.