Strop DZ

Strop typu DZ jest stropem gęstożebrowym o konstrukcji belkowo-pustakowej. Stropy tego typu najczęściej stosowane są w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, a w szczególności w budownictwie szkolnym.

Typy stropu DZ

Rozróżnia się trzy typy stropu DZ:

  • DZ-3;
  • DZ-4;
  • DZ-5.

Charakterystyka stropów DZ

Typy stropów charakteryzują różne rozpiętości, wysokości konstrukcyjne stropu i wysokość pustaka. Poniżej w tabeli przedstawiono charakterystyki poszczególnych typów stropu DZ:

Typ stropu DZ Rozpiętość [m] Wysokość konstrukcyjna stropu [cm] Grubość płyty nadbetonu [cm] Wysokość belki prefabrykowanej [cm] Wysokość pustaka [cm] DZ-3 2,4-6,0 23 3 20 20 DZ-4 do 6,6 27 3 20 24,5 DZ-5 do 7,8 34 3 25 31,5 Strop typu DZ składa się z prefabrykowanych belek żelbetowych, których rozstaw osiowy wynosi 60 cm. Cechą charakterystyczną belek w stropach DZ są strzemiona w belkach, które wystają ponad płaszczyznę pustaków, dzięki czemu następuje lepsze połączenie belki z nadbetonem. Wysokość belki wynosi 20 cm, szerokość środnika to 6 cm, a dolnej stopki 12 cm. Belki zbrojone są prętami o średnicach od 6 mm do 16 mm w zależności od rozpiętości i wartości obciążeń.

Belki układa się w równych odstępach (60 cm w osiach belek) na szczycie ścian. Przy rozpiętości powyżej 4,5 m wymagają podparcia na środku na czas prac budowlanych a przy rozpiętości ponad 5,4 m należy stosować jedno lub więcej żeber rozdzielczych prostopadłych do belek stropowych. Pod ścianami działowymi równoległymi do belek układa się jedną lub dwie dodatkowe belki. Przestrzenie wypełnia się pustakami a na ścianach układa wieńce (belki powinny być zakotwione w wieńcu). Następnie wylewa się warstwę nadbetonu. Podporę można usunąć gdy beton uzyska odpowiednią wytrzymałość.

Zalety i wady stropów DZ

Zalety

  • Mniejszy ciężar belki i mniejsza grubość w porównaniu do poprzednio stosowanego stropu DMS;
  • Mniejsze klawiszowanie, czyli uginanie się pojedynczych belek, w porównaniu do innych stropów;
  • Łatwy montaż, pustaki układa się ręcznie, nie wymagane są maszyny budowlane;

Wady

  • Strop ten nie może być stosowany przy obciążeniach dynamicznych;
  • Warstwa nadbetonu długo uzyskuje wymaganą wytrzymałość od 2 do 3 tygodni, przez ten czas nie można stropu obciążać.

Przed samym zalewaniem pustaków ceramicznych betonem należy sprawdzić, czy wszystkie otwory pustaków są szczelnie zabezpieczone, aby do pustki pustaka nie dostał się beton. Pustaki należy obficie zwilżyć wodą, aby mieszanka betonowa podczas wiązania nie zabierała wody z samych pustaków, co może powodować pękanie pustaków.

Po zalaniu pustaków warstwą nadbetonu, która wynosi najczęściej 3 cm, należy pielęgnować beton polewając go obficie wodą po 24 godzinach od wykonania średnio 2-3 razy dziennie przez tydzień. W czasie upałów należy chronić beton przed nadmiernym parowaniem wody poprzez przykrycie folią, papą lub matami. Po upływie 28 dni strop powinien osiągnąć pełną wytrzymałość.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.K.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl