rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Swatt: Czy kolektory słoneczne są opłacalne?

image

Kolektory słoneczne są jednym z najtańszych źródeł ciepła wykorzystujących energię odnawialną, ale to nie jedyna ich zaleta. Na tle innych rozwiązań grzewczych wyróżniają niską ceną zakupu, niewielkim kosztami eksploatacji, a przede wszystkim nieporównywalnie długą żywotnością. Cecha ta sprawia, że możemy szybko spłacić instalację i cieszyć się jeszcze przez długie lata z niemal darmowej ciepłej wody użytkowej.Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakie są koszty związane z instalacją oraz eksploatacją instalacji solarnych, co ma wpływ na opłacalność kolektorów słonecznych i na co zwrócić uwagę przy doborze komponentów, zachęcamy do przeczytania dalszej części artykułu.

Opłacalność kolektorów słonecznych
Kolektory słoneczne — dobór komponentów i cena
Solar (kolektor słoneczny) to tylko jeden element spośród ośmiu do wykonania kompletnej instalacji solarnej. W związku z tym, jeżeli decydujesz się na samodzielny dobór komponentów do wykonania instalacji solarnej, powinieneś dokładnie przeliczyć stosunek powierzchni kolektorów słonecznych do pojemności zasobnika c.w.u.  Efektywność podgrzewu wody użytkowej określa się przyjmując 1 m2 czynnej powierzchni kolektora na każde 50-60 litrów zasobnika c.w.u. Biorąc pod uwagę powyższe założenia, łatwo obliczyć, że mając zasobnik o pojemności 200 l, potrzebne będą 2 kolektory marki WEBER SOL z linii ECO 2,0, które zapewniają 3,7 m2 całkowitej powierzchni czynnej absorbera. Cena wskazanego  powyżej kolektora to koszt ok. 1300 zł brutto. Do kosztów należy doliczyć jeszcze konieczność zakupu zasobnika c.w.u., płynu solarnego, sterownika, grupy pompowej oraz zestaw do montażu kolektorów solarnych na dachu (lub innym podłożu) i system przewodów rurowych oraz złączek połączeniowych. Dobór wymienionych elementów dla osoby niemającej większego doświadczenia nie należy do najprostszych. W tej sytuacji lepszym oraz tańszym rozwiązaniem jest zakup gotowego zestawu solarnego. 


Zestawy solarne — dobór i cena
Zestawy solarne to duże ułatwienie dla inwestora niż samodzielne dobieranie poszczególnym komponentów. Zestaw solarny dobiera się na podstawie ilości użytkowników lub ilości wody, jaką chcemy zużyć w ciągu doby. Przykładowo, dla rodziny 1-4 osobowej zalecany jest zestaw solarny z zasobnikiem o pojemności 200 litrów. Z kolei dla większej ilości osób (5-7) należałoby wybrać zestaw solarny z zasobnikiem o pojemności 300 litrów. Zestawy solarne skomponowane z dobrych jakościowo podzespołów można kupić w internetowej hurtowni SWATT: https://swatt.pl/pl/34-systemy-solarne. Ceny zestawów solarnych zaczynają się już od kwoty 3200 zł brutto.

Montaż kolektorów słonecznych — cena


Montaż kolektorów słonecznych

Ceny montażu kolektorów słonecznych są uzależnione od kilku czynników, zazwyczaj są to koszty zamykające się w przedziale 1500 - 2000 zł brutto. Warto jednak wspomnieć, że montaż kolektorów słonecznych jest stosunkowo łatwy i nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, dlatego spora część osób decyduje się na ich montaż we własnym zakresie.  Warunkiem samodzielnego montażu instalacji solarnej jest wybór gotowych przewodów solarnych, które są elastyczne i fabrycznie otoczone izolacją, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania kształtek kątowych. W tym rozwiązaniu zmianę kierunku prowadzenia przewodów solarnych osiągniemy poprzez ręczne wygięcie przewodu bez ryzyka jego złamania czy uszkodzenia.  Kolejną dużą zaletą tego rozwiązania są znajdujące się na końcach rury złączki gwintowane, które wykluczają konieczność lutowania w trakcie łączenia przewodu z pozostałymi elementami instalacji solarnej. 


Eksploatacja instalacji solarnej — koszty
Instalacja solarna do przygotowania ciepłej wody użytkowej wykorzystuje energię słoneczną, natomiast nie oznacza to, że nie pobiera energii elektrycznej. Układ solary jest wyposażony w pompę obiegową oraz sterownik, dlatego niezbędny jest pobór energii elektrycznej. Warto jednak zaznaczyć, że jest to ilość znacznie niższa niż w przypadku pompy ciepła, kotła na paliwo stałe czy też grzałki elektrycznej. Średni szacowany koszt za energię elektryczną na potrzeby produkcji ciepłej wody użytkowej poprzez instalację solarną wynosi ok. 15 zł.  Kolejnym aspektem, który należy uwzględnić pod kątem eksploatacji nie tylko systemów solarnych, ale także innych urządzeń grzewczych są koszty związane z okresową wymianą elementów, które podlegają zużyciu. W przypadku instalacji solarnej cyklicznej wymianie podlega płyn solarny. Koszt płynu solarnego to ok. 280 zł / 10 l. Cykliczność jego wymiany zależy od intensywności eksploatacji układu, zazwyczaj mieści się w przedziale 2-5 lat. 


Okres spłaty instalacji solarnej 
Jedną z wielu zalet kolektorów solarnych (instalacji solarnych) jest szybki okres spłaty. Warto tutaj dodatkowo zaznaczyć, że na odnawialne źródła energii, do jakich zalicza się również instalacje solarne, są dostępne dofinansowania, dzięki którym okres spłaty może skrócić się nawet o połowę! Biorąc pod uwagę długą żywotność instalacji solarnych (w Polsce pracują średnio od 15 do 20 lat) są to spore oszczędności. 


Co ma wpływ na opłacalność kolektorów słonecznych (instalacji solarnych)?
Kolektory słoneczne to nadal opłacalna inwestycja, pod warunkiem że zainwestujemy w odpowiedni sprzęt i dogodne warunki zakupu. W hurtowni SWATT dostępny jest asortyment polskich producentów, atrakcyjne warunki gwarancyjne i możliwość skorzystania z profesjonalnego doradztwa przy doborze komponentów. Najdroższym elementem całego zestawu solarnego jest zasobnik c.w.u., dlatego warto zwrócić uwagę na jego okres gwarancji, aby był odpowiednio długi. Średnio gwarancja na zasobnik c.w.u. wynosi 4 - 5 lat, ale zdarzają się także modele takie jak zasobniki marki WEBER, które są objęte aż 7-letnią gwarancją. KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Polska Ekologia

E-mail: sprzedaz@swatt.pl

WWW: www.swatt.pl/pl

Tel: +48 882 431 730
Adres:
1 Maja 7E
47-400 Racibórz

Produkty
dodaj+ «»

Katalog Firm

 • Revolt Energy

  Czołowy w Polsce producent pokryć dachowych staje się właścicielem rozwiązań…
 • Solarity Polska

  Solarity -jesteśmy wiodącym dystrybutorem i hurtownią systemów fotowol…
  Solarity Polska
 • Synteza Oze

  Synteza OZE działa w branży energetycznej od 2013 roku.   Zajmujemy…
  Synteza Oze