rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Swatt: Dlaczego anody magnezowe to istotne elementy w zbiornikach c.w.u.?

image

Anoda magnezowa to niewielki, ale zarazem niezbędny element instalowany w emaliowanych zbiornikach c.w.u., w których wraz z upływem czasu dochodzi do powstania mikropęknięć warstwy emalii.


Jest to spowodowane zmianami temperatury zachodzącymi w zbiorniku emaliowanym. Zastosowanie anody magnezowej wpływa na zneutralizowanie powstawania tych mikropęknięć i zatrzymanie procesu korozji. Należy jednak zaznaczyć, że anody magnezowe są produktami wysoko eksploatacyjnymi, w związku z tym należy pamiętać o ich regularnej wymianie. W innym przypadku nie będą spełniały swojej roli. 

Wymiana anody magnezowej
Przyjmuje się, że wymiana anody magnezowej powinna następować nie później niż po upływie 2 lat od jej użytkowania. Najlepiej kontrolować jej stan minimum raz w roku, gdyż wymiana anody magnezowej jest zależna od wielu czynników, między innymi takich jak:
  • parametry techniczne anody (jej długości i średnicy);
  • zawartości żelaza w wodzie;
  • układu pól elektrycznych i prądów błądzących.

Anodę magnezową należy niezwłocznie wymienić, gdy jej średnica jest mniejsza o ⅓ średnicy początkowej lub gdy posiada znaczne ubytki. Nie warto zaniedbywać tej czynności, ponieważ będzie skutkowało to uszkodzeniem zbiornika c.w.u. oraz pogorszeniem się jakości wody zgromadzonej w zbiorniku c.w.u. Warto tutaj zwrócić uwagę także na poprawny dobór anody magnezowej do posiadanego zbiornika wody. Warto pamiętać, że koniecznym warunkiem do podtrzymania gwarancji na zbiornik c.w.u. jest regularna wymiana anody magnezowej. Jej stan można sprawdzić samemu lub wezwać fachowca. Należy jednak pamiętać, aby skontrolować jej stan najpóźniej po 12 miesiącach od rozpoczęcia użytkowania. 

Co zamiast anody magnezowej?
Alternatywą dla anody magnezowej jest anoda tytanowa. Anody tytanowe to rozwiązania uznawane za trwalsze i znacznie bardziej komfortowe w użytkowaniu niż anody magnezowe. Są jednak rozwiązaniem droższym, aczkolwiek ich okres żywotności jest bardzo długi. Warto podkreślić, że anody tytanowe nie ulegają zużyciu, więc nie musimy ich ani kontrolować, ani wymieniać, co jest znacznym udogodnieniem.  Kolejną różnicą pomiędzy anodą magnezową a anodą tytanową jest to, że anody tytanowe muszą być stale podłączone do prądu, aby uzyskać pełną ochronę zbiornika c.w.u. Niestety generuje to dodatkowe koszty utrzymania zbiornika c.w.u. Przed wyborem anody, zastanówmy się, które rozwiązanie będzie dla nas korzystniejsze, zarówno pod kątem finansowym jak i użyteczności. Bez względu na rodzaj wybranej anody, należy pamiętać, aby stosować się do wszystkich zaleceń podanych przez producenta w instrukcji.W sklepie internetowym www.swatt.pl znajdą Państwo zarówno anody magnezowe jak i anody tytanowe dostępne w szerokiej ofercie. KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Polska Ekologia

E-mail: sprzedaz@swatt.pl

WWW: swatt.pl/pl/

Tel: +48 882 431 730
Adres:
1 Maja 7E
47-400 Racibórz