Świetliki dachowe – doskonałe propozycje i zastosowania

Świetliki dachowe tworzone są z myślą o dostarczeniu światła dziennego do pomieszczeń. Główną funkcją jest wprowadzenie do wnętrza dodatkowego źródła oświetlenia, które będzie pozwalało na zaoszczędzenie sporych kwot, wydawanych na instalacje elektryczne.

Rodzaje świetlików dachowych

Na rynku dostępnych jest kilka typów świetlików dachowych. Rozróżniamy je zazwyczaj ze względu na funkcję, jaką pełnią, konstrukcję, do której zostały przystosowane, a także ich kształt. Do najpopularniejszych modeli należą:

  • świetliki dachowe oborowe – są to popularne rozwiązania, które montuje się na całej długości dachu budynku. Zapewniają one znakomity dostęp światła słonecznego do wnętrza hali produkcyjnej, zakładu rolniczego oraz przestrzeni o innym zastosowaniu;
  •  świetliki dachowe oborowo-kominowe – wyróżnia je bardziej wypukły kształt, co może zostać wykorzystane w celu poprawy wentylacji wewnątrz budynku. Podkategoria świetlików oborowych;
  • świetliki dachowe łukowe – stosowane są w nowoczesnych budynkach o różnym zastosowaniu. Wykazują dobre właściwości izolacyjne, zapewniając szeroki snop światła dziennego wewnątrz pomieszczenia, nad którym zostały zamontowane;
  •  świetliki dachowe płaskie – wykorzystywane w miejscach, gdzie konieczne jest zapewnienie większej ilości światła dziennego, jednak nie ma zbyt dobrych warunków na wykorzystanie bardziej skomplikowanej instalacji. Wyróżnia je niska cena, prosty montaż i dobra odporność termiczna.

Świetliki dachowe doświetlające i oddymiające

Świetliki dachowe można wykorzystywać także jako instalacje chroniące przed nadmiarem dymu powstającym w trakcie pożaru. To specjalny typ świetlików dachowych – okna oddymiające. Muszą radzić sobie z wiatrem, który może doprowadzić do rozniecenia ognia, jednocześnie zapewniając drogę umożliwiającą wywietrzenie niebezpiecznych substancji z wewnątrz.

Świetliki dachowe poliwęglanowe

Wykorzystanie poliwęglanu pozwala na zaadaptowanie świetlików dachowych do dowolnej przestrzeni dachowej. To bardzo proste rozwiązanie, które znakomicie sprawdzi się i w zimie, i w lecie. Odpowiedni profil sprawia, że śnieg spływa po powierzchni świetlika, dzięki czemu spełnia on swoją rolę nawet w trakcie mroźnych miesięcy. Poliwęglany pozwalają również na zachowanie optymalnej temperatury wewnątrz budynku, ponadto wykazują dobre właściwości termoizolacyjne. To bardzo innowacyjne rozwiązanie, które zachowuje wysoką trwałość przez cały okres eksploatacji. Nie musimy obawiać się o grad, spadające gałęzie czy uszkodzenie w wyniku ekspozycji na promienie słoneczne. Świetliki dachowe poliwęglanowe przeważnie objęte są długoterminową gwarancją.

Jaka jest cena świetlików dachowych?

Cena pojedynczej konstrukcji tego typu waha się od 300 złotych do 3000 złotych. Gdy chcemy wykonać całość od podstaw na całej długości dachu, koszt sięga kilkudziesięciu tysięcy. Wszystko zależy od tego, jak kompleksową instalację wybierzemy, z jakich materiałów została ona wykonana i czy przewidujemy montaż we własnym zakresie, czy nie. Warto jednak zwrócić uwagę na koszt alternatywny – gdy nie nabędziemy tego typu rozwiązań, ciągle ponosimy dodatkowe wydatki ze względu na konieczność oświetlania powierzchni za pomocą światła sztucznego. Jeśli więc rozważymy wszystkie parametry, może okazać się, że instalacja tego typu bardzo szybko się zwróci – nawet jeśli postawimy na najdroższy produkt.

Funkcje świetlików dachowych

We współczesnych wnętrzach coraz częściej sięgamy po naturalne światło słoneczne. To główny cel montażu świetlików dachowych – doświetlenie wnętrza dowolnego pomieszczenia: hali produkcyjnej, przestrzeni biurowej, sali konferencyjnej. Jest to szansa na ograniczenie kosztów eksploatacji powierzchni. Ponadto pozwala to na wniesienie dodatkowego światła o optymalnych parametrach do jej wnętrza. Samo światło dzienne ma także znakomity wpływ na stan zdrowia kadry – w tym przede wszystkim psychicznego. Dzięki możliwościom konstrukcyjnym mogą także pełnić dodatkowy wentyl bezpieczeństwa w przypadku problemów z dymem powstałym np. w wypadku awarii instalacji. Świetliki dachowe wykorzystywane są także w miejscach, gdzie z różnych przyczyn ciężko o montaż tradycyjnych okien. Słońce jest źródłem światła, które, w zależności od pory dnia, dostarcza fale o konkretnej barwie. Przy wschodach i zachodach jest to 3000 K, natomiast w trakcie dnia możemy spotkać się z właściwościami powyżej 10 000 K. To wartość, którą ciężko osiągnąć za pomocą standardowego oświetlenia sztucznego. Światło dzienne jest ponadto idealnie zsynchronizowane z naszym rytmem dobowym. Co więcej, w przypadku oświetlenia sztucznego zachodzi migotanie szkodliwe dla zdrowia. Światło dzienne jest więc zdrowsze, ma pozytywny wpływ na nastrój człowieka, jest także oczywiście zupełnie darmowe. To doskonała, naturalna alternatywa, którą warto rozważyć, gdyż inwestycje tego typu przeważnie szybko się zwracają.

Zasada montażu

Montaż świetlików dachowych uzależniony jest przede wszystkim od ich indywidualnej specyfikacji. Gdy dokonujemy zakupu bez usługi instalacji, możemy pozyskać niezbędne informacje z instrukcji obsługi, która dołączona jest w formie fizycznej lub zdigitalizowanej. Zawiera ona przeważnie dokładny spis komponentów wraz z ich oznaczeniami. W zależności od tego, jakim świetlikiem dysponujemy, instalacja może przebiegać w różny sposób. Zanim przystąpimy do montażu pierścienia, musimy dostosować dach do naszych potrzeb. Często konieczne będzie wycięcie odpowiedniego otworu w suficie. Jego rozmiar powinien być doprecyzowany w instrukcji obsługi. Świetlik narażony jest znacznie bardziej na wpływ zjawisk pogodowych niż zwykłe okno. Należy więc zamontować podstawę w przestrzeni nośnej dachu. W trakcie procedury należy zwrócić uwagę na ewentualne luzy – natychmiast trzeba się ich pozbywać, by zachować skuteczną ochronę przed warunkami zewnętrznymi. Montujemy świetlik i uszczelniamy wszystkie jego elementy. W taki sposób dokonujemy montażu standardowych świetlików. W trakcie musimy zwrócić uwagę na parametry dachu – konieczne może być zamontowanie dodatkowych uszczelek z zewnątrz konstrukcji oraz demontaż pokrycia dachowego. Niektóre firmy udostępniają także poradniki i instruktaże wideo, które w bardzo precyzyjny sposób ukazują całość procedury. Warto z nich skorzystać, jeśli chcemy mieć pewność, że wdrożone przez nas instalacje będą pełniły swoją rolę należycie.