Szkło we współczesnym budownictwie

Szkło coraz częściej jest materiałem wykorzystywanym we współczesnym budownictwie zarówno mieszkaniowym, użyteczności publicznej oraz przemysłowym.

Wykorzystanie szkła nie ogranicza się jedynie do wykorzystania jego cech jaką jest przezierność, co najczęściej wykorzystywano jako element okien lub drzwi. Dzisiejsza architektura wykorzystuje szkło zarówno do fasad szklano-metalowych, witryn wystawowych, fasadowych elementów konstrukcyjnych. Możliwości szkła nie kończą się jedynie na płaskich powierzchniach, obecna technologia pozwala na barwienie szkła oraz gięcie go w dowolnych płaszczyznach i kształtach.

 

Szkło jako materiał budowlany

Szkło znane jest od około pięciu tysięcy lat. Jednak jako materiał budowlany zostało użyte po raz pierwszy w XIV wieku, gdzie było dobrem luksusowym z racji skomplikowanej i drogiej produkcji. Pierwsze szkło wykonywane było w technice stosowanej do dziś przy produkcji szklanych naczyń, która polega na wydmuchiwaniu za pomocą piszczeli szklarskich kulistą a następnie spłaszczaną bańkę. W dzisiejszym budownictwie stosuje się najczęściej szkło w postaci płaskich tafli. Technikę ich otrzymywania nazywa się float. Takie szkło powstaje z masy szklanej, która złożona jest w 60% z piasku kwarcowego, 20% węglanu sodu i 20% węglanu wapnia. Powyższe surowce wymagają stopienia w temperaturze 1600 st. C a następnie ochłodzeniu do temperatury 1200 st. C. Ciekła masa szklana rozlewana jest na powierzchnię z cyny. Po ochłodzeniu masy szklanej do 600 st. C szkło jest dalej chłodzone w taki sposób, aby nie powstały w nim trwałe naprężenia wewnętrzne.

 

W trosce o bezpieczeństwo

Szkło hartowane jest produkowane ze szkła float, które poddawane jest obróbce termicznej. Szkło te podgrzewane jest do temperatury 650 st. C, a następnie szybko schładzane strumieniem sprężonego powietrza. Takie działanie ma na celu zachowanie stanu wewnętrznych naprężeń rozłożonych na grubości tafli. Dzięki temu po rozbiciu takiej tafli szkła rozpadnie się ona na wiele małych, tępych kawałków. W odróżnieniu od zwykłego szkła float, które rozbija się na długie, ostre, szpiczaste fragmenty, które są zagrożeniem dla bezpieczeństwa.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.K.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl