Technologia białej wanny

Zabezpieczenie hydroizolacyjne budynku to bezwzględny wymóg, który gwarantuje bezpieczeństwo i komfort użytkowania obiektu.


Na wybór rozwiązania ochrony hydroizolacyjnej mają wpływ:

  • warunki gruntowo-wodne;
  • obecność agresywnych wód gruntowych;
  • rozwiązania konstrukcyjne obiektu;
  • obecność dylatacji i przejść instalacyjnych.


Jednym z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia obiektu przed działaniem wody jest technologia tzw. białej wanny. Technologia ta, to ogólna nazwa konstrukcji betonowej o podwyższonej odporności na przenikanie wody. Podstawą ideologii białej wanny jest połączenie funkcji nośnej z izolacyjną przy jednoczesnym ograniczeniu przenikania wody w głąb konstrukcji.


Wykonywanie i projektowanie konstrukcji w technologii białej wanny jest skomplikowane, gdyż wymaga dużej staranności zarówno na etapie projektowania, gdzie należy wziąć pod uwagę wiele czynników wpływających na zapewnienie szczelności i hydroizolacyjności konstrukcji. Na etapie wykonawstwa również należy zwrócić szczególną uwagę, gdyż niedokładne wykonanie i zabezpieczenie konstrukcji białej wanny będzie w przyszłości skutkowało między innymi przeciekami i nie zachowaniem izolacyjności przegród. Najczęściej do projektowania i wykonawstwa technologii białej wanny wybiera się wyspecjalizowane firmy, które posiadają systemowe materiały zapewniające odpowiednie zabezpieczenie konstrukcji przed ingerencją wody.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.K.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl