Technorattan: 4 zalety, o których nie miałeś pojęcia

Technorattan jest materiałem dość powszechnie wykorzystywanym do produkcji pięknych, ale klasycznych mebli ogrodowych.

Co sprawia, że tak dobrze się do tego nadaje? Oto cztery zalety, o których mówi się rzadko, a które mają olbrzymie znaczenie dla komfortu i ładnego wyglądu mebli.

Kruchy, ale wcale nie

Wiosna to świetny moment na zakup nowych mebli do ogrodu, a jednocześnie ten czas, w którym wiele decyzji okazuje się nietrafionych. Dlaczego? Dlatego, że niska temperatura bardzo ogranicza elastyczność wielu materiałów.

Wytrzymują ją za to bez problemu meble rattanowe na taras i meble z technorattanu. Rattan naturalny po prostu ma odpowiednią budowę włókien, żeby zapewniało mu to trwałość, ale z technorattanem jest inaczej. Polietylen, z którego się go wykonuje, nie jest odporny na zimno i staje się kruchy. Do produkcji mebli natomiast jest on zaplatany i cała ta pleciona konstrukcja elastyczności nie traci, dzięki czemu meble technorattanowe radzą sobie często nawet lepiej od tych z rattanu naturalnego.

Nie pomalujesz, ale to nie szkodzi

Meble rattanowe na taras można pomalować, choć efekt zwykle jest kiepski, natomiast technorattanu pomalować się nie da. Ma on taką powierzchnię, której farby nie pokrywają.

Czy to jest problem? Otóż nie. Technorattan barwi się w masie już na etapie produkcji tworzywa, więc można mu nadać praktycznie dowolny kolor i nie będzie on utrzymywał się tylko na powierzchni, ale w całej objętości „włókien”. Dlatego meble technorattanowe utrzymują swój kolor przez cały czas i bez względu na warunki oraz stopień zużycia. Po prostu nie ma żadnego powodu, żeby choćby tylko próbować pomalować je na inny kolor.

Zabija je UV, ale to baaardzo powolna śmierć

Technorattan, po części ze względu na skład tworzywa, a po części przez specyficzną konstrukcję przestrzenną, jest wybitnie odporny na promienie UV. Niszczą one każdy materiał, a szczególnie łatwo tworzywa sztuczne.

Okazuje się jednak, że rattan naturalny wystawiony na słońce niszczeje dużo wolniej niż technorattan. Producenci mebli ogrodowych szacują ich trwałość na 10, czasem 15 lat. To naprawdę bardzo dużo, bo zwykły „plastik” kruszeje od słońca już w drugim, góra trzecim sezonie. Można więc powiedzieć, że choć technorattan też niszczeje od ultrafioletu, to chyba wcześniej meble się znudzą, a nie zniszczą.

Niby tworzywo, ale nieszkodliwe

W dobie mody na zielone technologie technorattan jest rozwiązaniem idealnym. Jego produkcja wpływa na środowisko w mniejszym stopniu niż produkcja tradycyjnych mebli plecionych. Po zakończeniu okresu eksploatacji można całe meble poddać recyklingowi i ten proces powtarzać wielokrotnie. Poza tym z technorattanu nie są wydzielane żadne toksyczne związki.

Jest to materiał całkowicie bezpieczny także w kontakcie z żywnością, co przecież w przypadku mebli ogrodowych i na taras ma naprawdę duże znaczenie. Owszem, w badaniach laboratoryjnych wykazano, że na powierzchni technorattanu znajduje się pewna ilość monomerów, ale tu trzeba dodać, że była ona znacznie mniejsza niż na powierzchni… jednorazowych talerzyków. To chyba najlepszy dowód na to, że technorattan jest bezpieczny.