Tynkowanie ścian - krok po kroku

Jedną z podstawowych prac remontowych i wykończeniowych jest tynkowanie ścian. To niezwykle ważny proces, który powinien być przeprowadzony z należytą starannością. Wszystko po to, aby odpowiednio zabezpieczyć mury przed ewentualnymi zanieczyszczeniami i szkodliwym działaniem wilgoci. Dodatkowo tynk spełnia funkcję dekoracyjną. Sprawdź, jak powinno wyglądać tynkowanie ścian krok po kroku.

Dlaczego należy otynkować ściany?

Tynkowanie ścian wewnętrznych wykonuje się z kilku powodów. Najważniejszym z nich, jest to, że w ten sposób zabezpiecza się mury budynku przed szkodliwym działaniem wilgoci i zanieczyszczeń. Dodatkowo tynkowanie ściany polega na ich wygładzeniu i przygotowaniu pod kolejne prace wykończeniowe takie jak: tapetowanie, czy też malowania. Obecnie stosuje się tynkowanie ręczne lub mechaniczne. Można wykonać je we własnym zakresie, jednak wymaga to odpowiedniego przygotowania sprzętowego i doświadczenia. Wszystko po to, aby zachować wysoką jakość prac i estetyczny efekt.

Krok pierwszy — przygotowanie narzędzi i miejsca do tynkowania ściany

Pierwszym krokiem jest wybór tynku i dostosowanych do jego nakładania narzędzi. Do wyboru pozostaje tynk gipsowy, czy też tynki cementowo-wapienne. Najczęstszym wyborem są: tynki gipsowe rekomenduje się w pomieszczeniach suchych. Zaprawa cementowo-wapienna będzie lepszym wyborem w przypadku łazienki lub kuchni. Podstawowe narzędzia wykorzystywane w procesie tynkowania ścian to m.in.: mieszarka do zaprawy (lub wiertarka z końcówką mieszającą), łata tynkarska, gładka paca, gąbka do zacierania, czy też wałek. Należy także odpowiednio przygotować miejsce pracy i zabezpieczyć (najlepiej zdjąć) grzejniki, czy też okna. Ściana poddawana tynkowaniu powinna być sucha i oczyszczona z zanieczyszczeń. Należy także usunąć ewentualne pęknięcia, rysy i otwory po gwoździach. Można to zrobić za pomocą masy szpachlowej. Po odpowiednim przygotowaniu można przejść do tynkowania

Krok drugi — tynkowanie ściany

Rozrobienie zaprawy powinno być przeprowadzone zgodnie z wytycznymi producenta. Powinna być gładka i pozbawiona ewentualnych pęcherzyków powietrza i grudek. Tak przygotowaną zaprawę należy wykorzystać maksymalnie w ciągu trzech godzin. Ściany tynkuje się od góry do dołu. Przy tynkach gipsowych wystarczająca może być jedna warstwa, a przy cementowo-wapiennych niezbędne jest nałożenie kilku warstw. 

Krok trzeci — wygładzenie tynku na ścianie

Tynkowanie ścian wymaga wysokiej precyzji wykończenia, w tym umiejętnego zacierania i wygładzania tynku. Nawet najmniejsze niedoskonałości pozostaną widoczne na ścianie, którą pomalujesz. Od razu po nałożeniu zaprawy należy ją zaciągać i równać. Gdy tynk zacznie lekko wiązać, można przejść do procesu równania i usuwania ewentualnych nierówności. Ostatnim elementem prac jest gładzenie ścian przy pomocy pacy gąbkowej. Wszystko po to, aby zadbać i idealnie równe ściany pozbawione ewentualnych niedoskonałości. Po przeprowadzeniu tynkowania, z powodzeniem można przystąpić do innych prac wykończeniowych. Praca wymaga precyzji, dlatego warto powierzyć ją profesjonalistom. 

Odwiedź stronę pasywny-budynek.pl, aby dowiedzieć się więcej o budownictwie. Przeczytaj nasze artykuły o stopie ceram, stropie fert czy też rynnach ciągnionych

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.