W jakim celu stosuje sie folię na okno ?

Folia na okna, podobnie jak szyby ornamentowe, ma niewątpliwą wartość dekoracyjną. Oprócz tego, że możemy sobie dzięki niej zapewnić intymność w domowym zaciszu – w łazience czy sypialni, może być po prostu ciekawa estetycznie.


Podstawowe wzory folii są matowe, o różnym stopniu przezierności. Ale nie tylko! W sklepach znajdziemy też bardzo finezyjne wzory i kolory. Wśród nich warto zwrócić uwagę na wzory geometryczne, jak też florystyczne. Niektóre przypominają wręcz witraże czy utrzymane zazwyczaj w szarościach obrazy. Co ciekawe, istnieje możliwość zamówienia folii na podstawie indywidualnego projektu. Innymi słowy, możemy mieć na szybach taki wzór, jaki chcemy.


Folia na okna funkcjonalna

Nieco inne właściwości mają folie funkcjonalne, które mają konkretne zadania do wykonania. Folia na okna lustro weneckie, dla przykładu pozwala zapewnić intymność we wnętrzu bez konieczności zasłaniania okna. To dobry pomysł w przypadku mieszkań na parterze, czy blisko chodnika. Sprawdzi się też wtedy, gdy okna sąsiadów są bardzo blisko np. na nowych osiedlach. Firany, zasłony, rolety czy żaluzje nie będą potrzebne. Folia wenecka pokryta jest z jednej strony specjalną, bardzo cienką warstwą metalu. Zapewnia ona pełną widoczność z jednej strony, podczas gdy z drugiej widoczny jest lustrzany efekt, ograniczający widoczność. Efekt lustra działa dzięki różnicy natężenia światła. Znika, gdy wewnątrz pomieszczenia jest jaśniej niż na zewnątrz. mFolie na okna sprawdzą się też, gdy potrzebujemy dodatkowej ochrony. W sklepach dostępne są folie bezpieczne, wykonane z mocnego, ale przezroczystego, wielowarstwowego poliestru z klejem o wysokiej wytrzymałości. Naklejone na szybę utrudniają zbicie tafli i sforsowanie okna tym sposobem.


Folia przeciwsłoneczna, folia UV

Innym przykładem folii funkcjonalnych jest folia przeciwsłoneczna, (folia UV, albo inaczej – folia z filtrem UV). Powłoki takie mają nie tyle, albo przynajmniej nie tylko, ograniczać przezierność okna, ale przede wszystkim redukować ilość promieni słonecznych, które przenikają przez szkło do wnętrz i nagrzewają je. Dzięki temu temperatura we wnętrzu może być nawet o kilka stopni niższa, niż wówczas, gdy folii przeciwsłonecznych nie ma. Obniżenie temperatury to nie tylko komfort termiczny. Folia UV pozwala również zmniejszyć koszty klimatyzacji i ograniczyć zużycie prądu. Jest to więc idealne rozwiązanie do domów i mieszkań bardzo nasłonecznionych. Zwłaszcza tych, których okna wychodzą na stronę południową i zachodnią, a przypadku sypialni – również wschodnią. Co ważne folie przeciwsłoneczne i folie UV dostępne są w różnych wydaniach. Różnią się ilością przepuszczanych promieni, a także stopniem zaciemnienia wnętrza.


Folia na okna – kiedy nie spełni oczekiwań

Co ważne, folie okienne, choć podobne, w zależności od rodzaju charakteryzują się zupełnie innymi właściwościami. I tak folia matowa, choć nieco zmniejszy dostęp naturalnego światła, nie będzie tak skuteczna w ochronie przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza, jak folia z filtrem UV, czyli folia przeciwsłoneczna. Podobnie folia wenecka nie zawsze będzie chroniła przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Jeśli zapalimy w domu światło, a na zewnątrz będzie panował zmrok, folia taka będzie niemal zupełnie transparentna. Niedobrym pomysłem jest też wykorzystanie w domach i mieszkaniach folii samochodowych. Mają one inne właściwości.


Folia okienna – jak ją zamontować?

Większość folii okiennych dostępnych obecnie w sklepach budowlanych i z artykułami do wykończenia wnętrz jest bardzo łatwa w zastosowaniu. Do przyklejenia folii statycznej na szybę nie są potrzebne specjalne narzędzia, ani nawet klej. Wszystko, czego potrzebujemy to zwykła woda i miękka ściereczka.

Co trzeba zrobić?

Po pierwsze przyciąć folię na pożądany wymiar. Na ogół folie okienne sprzedawane są w rolkach. Dzięki temu nie ulegają uszkodzeniu np. podczas transportu. Tylko w niektórych przypadkach folie sprzedawane są w formatkach już dociętych na określony wymiar Po przycięciu warto sprawdzić, czy pasuje ona do tafli szkła, którą chcemy pokryć folią. Jeśli tak, szkło należy dokładnie umyć i następnie zmoczyć – najlepiej zrobić to za pomocą ściereczki albo dyfuzora. Można użyć płynu często dołączanego do folii lub użyć czystej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Na tak przygotowaną powierzchnię należy nałożyć folię, a następnie suchą ściereczką lub gumową ściągaczką wycisnąć nadmiar płynu kierując się od środka ku krawędziom. Jeśli okaże się, że folia nie była idealnie docięta, jej nadmiar można usunąć za pomocą ostrego nożyka. Nieco inaczej wygląda naklejanie folii ochronnych. Większość folii nakleja się na szybę po stronie wewnętrznej. Są jednak i takie, które stosuje się po stronie zewnętrznej. Te drugie na ogół mają mniejszą żywotność, gdyż są narażone na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych jak deszcz i mróz. Co ważne folie UV są tak łatwe w montażu, że z łatwością i bardzo szybko można je zdjąć z szyb w sezonie jesiennym i ponownie założyć wiosną.