W jakim celu wykonuje się roboty ziemne?

Roboty ziemne klasyfikowane są jako prace budowlane, które prowadzi się przy każdej budowie. Wykonuje się je nie tylko na potrzeby nowych inwestycji, ale także w ramach utrzymania lub modernizacji już istniejących. Wszystko po to, aby zachować zgodność z dokumentacją projektową, zapewnić optymalne wykorzystanie danego budynku, a także jego bezpieczeństwo. Sprawdź, w jakim celu wykonuje się roboty ziemne i co się do nich zalicza.

Po co wykonuje się prace ziemne?

Wykonywanie robót ziemnych wiąże się z określonymi celami. Podstawowym ich zadaniem jest przygotowanie gruntu pod planowaną inwestycję budowlaną. Polega to nie tylko na oczyszczeniu terenu i jego wyrównaniu, ale także na wykonaniu niezbędnych instalacji ziemnych i podziemnych oraz budowli ziemnych. Odpowiednio wykonane roboty ziemne pozwalają na przeprowadzenie inwestycji zgodnie z planem, zadbanie o zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa, a także minimalizują ryzyko problemów z obiektami budowlanymi w przyszłości. To sprawia, że nawet najmniejsze prace powinny być realizowane przez doświadczonych specjalistów. Od jakości ich wykonania zależy późniejsze bezpieczeństwo osób korzystających z danej infrastruktury, czy budynku.



Przykładowe prace ziemne i ich klasyfikacja

Prace ziemne dzieli się m.in. na: przygotowawcze, podstawowe i wykończeniowe. Ponadto dwie podstawowe kategorie to wykopy i nasypy. Prace w wykopach prowadzone są przy użyciu koparek, a także dodatkowego sprzętu. Ważne, aby na terenie budowy dbać o przestrzeganie norm i przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Rodzaje robót ziemnych to m.in.:

  • usuwanie roślin i przeszkód na gruncie;
  • spulchnianie gleby;
  • odprowadzanie wód opadowych;
  • wytyczanie budowli ziemnych;
  • niwelacja (makro i mikro) nierówności;
  • wykopy (tymczasowe, szerokoprzestrzenne, wąskoprzestrzenne);
  • tworzenie rowów, dróg, instalacji;
  • tworzenie nasypów, podsypek i zasypek;
  • wyrównywanie terenu;
  • zagęszczanie skarp;
  • profilowanie nasypów;
  • prace ogrodowe.

Skala wykonywanych prac każdorazowo zależy od typu inwestycji i realnych potrzeb. Ważne, aby były prowadzone zgodnie z przyjętym projektem.

Jaki sprzęt wykorzystywany jest do wykonywanie prac ziemnych

Typ wykorzystywanego sprzętu do wykonania robót ziemnych dostosowuje się do rodzaju gruntu, a także skali zadania. Prace ziemne zazwyczaj prowadzi się z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu i maszyn budowlanych, w tym m.in.: koparek, ubijarek, walców, zgarniarek, spycharek, równiarek, ładowarek, czy zrywarek. Mogą one być wyposażone w podwozie gąsienicowe lub kołowe. Cześć prac wykonuje się w sposób ręczny, a niekiedy w cały proces angażuje się sprzęt hydromechaniczny, gdzie wykorzystuje się strumień wody pod ciśnieniem. W ten sposób można oddzielić od siebie materiał w gruncie. Za wykonanie prac ziemnych powinni odpowiadać doświadczeni specjaliści, którzy posiadają wiedzę w zakresie robót budowlanych. Tylko w ten sposób można zadbać o najwyższy standard usługi.

 

 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl