Wiosenny przegląd dachu płaskiego – proste naprawy.

Zima jest okresem ekstremalnie niekorzystnych warunków atmosferycznych, które miesiącami działają na dach. Dlatego wiosną, każdy właściciel domu powinien przeprowadzić przegląd dachu, a zwłaszcza pokrycia dachowego.


W przypadku dachów płaskich pokrytych papą wykonanie takiego wiosennego przeglądu jest w miarę proste i bezpieczne.


Na co zwrócić uwagę przy przeglądzie pokrycia papowego?

Najważniejszym jest zapewnienie szczelności pokrycia dachowego. Dlatego podczas oceny stanu technicznego dachu ważne jest "wyłapanie" wszystkich miejsc, które mogą spowodować przecieki wody w głąb dachu. Przegląd dachu już na pierwszy rzut oka ujawni spękania pokrycia papowego, występowanie „purchli”, czyli wybrzuszeń w papie, drobne rozerwania pokrycia, czy odspojenia papy od podłoża. Łatwo zauważyć też nieszczelności przy obróbkach dachowych, wokół komina oraz na stykach papy ze ścianami bocznymi lub attykami. Wiele z tych usterek można naprawić samodzielnie przy użyciu kilku prostych narzędzi takich jak szpachelka, szczotka dekarska, nóż do cięcia papy oraz specjalistyczna masa dekarska DEKABIT. DEKABIT to profesjonalna i sprawdzona przez wielu majsterkowiczów szpachla dekarska. Wielką zaletą tej szpachli jest łatwość i wygoda stosowania - szpachlę stosuje się na zimno, najwygodniej nakładać ją za pomocą zwykłej szpachelki. DEKABIT łatwo i mocno łączy się nie tylko z papą bitumiczną, ale również z betonem, cegłą, blachą, PCV i ceramiką. Po wyschnięciu tworzy wytrzymałą i elastyczną warstwę izolacyjną barwy czarnej, która jest bardzo trwała i przez kolejne dziesięciolecia zabezpieczy elementy dachu przed przeciekaniem i korozją. Uszczelnienie masą DEKABIT latami zachowuje elastyczność, przez co nie pęka i doskonale sprawdza się przy naprawach różnego rodzaju uszkodzeń: np. pęknięć, dziur i pęcherzy oraz przy doszczelnianiu różnych elementów dachu.


Przykłady prostych napraw poszycia z papy bitumicznej.


1. Doklejenie odspojonego kawałka papy.

Niewielkie kawałki oderwanej lecz niezniszczonej papy można przykleić ponownie za pomocą szpachli dekarskiej DEKABIT. Wystarczy podważyć lub odchylić luźny brzeg papy, oczyścić pod spodem i podsuszyć na tyle, by nie było tam zastoin wody (bez obaw - szpachla chwyta również na lekko wilgotnym podłożu). Następnie należy nałożyć szpachelką DEKABIT pod doklejaną papę, wyrównać i docisnąć papę do podłoża. Wyciśnięty na zewnątrz nadmiar masy rozsmarować na brzegach papy. Niewykorzystaną część DEKABITU można będzie użyć do innych prac naprawczych.


2. Uszczelnienie miejsc styku papy i blachy.

Naprawiane elementy dachu wystarczy oczyścić, lekko osuszyć i od razu można nakładać DEKABIT za pomocą szpachli. Masa jest skuteczna w działaniu już po nałożeniu warstwy o grubości 1mm, ale możemy nałożyć jej więcej i modelować kształt wykończenia dachu według potrzeb.

3. Wykonanie łaty z papy.

Do wykonania łat zaleca się użycie dobrej wysokogatunkowej papy bitumicznej modyfikowanej SBS, koniecznie na osnowie z włókniny poliestrowej (gdyż właśnie taka papa jest odpowiednio mocna i elastyczna). Naprawianą dziurę w papie wyrównuje się i gruntuje DEKABITEM z marginesem ok. 10 cm i na to przykłada się dopasowaną, również posmarowaną papę. Następnie pozostaje tylko wygładzić spoinę na obrzeżach łaty. Po wyschnięciu naprawione miejsce jest mocne, szczelne i wygląda jak nowe.