rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zakupem drzwi do domu

image

W chaosie związanym z remontem lub wykończeniem lokum, wybór drzwi zewnętrznych do domu nie może zejść na dalszy plan. To ważny element energooszczędności całego budynku i jego bezpieczeństwa. Wybór drzwi powinien opierać się na opinii specjalisty i być dobrany do konkretnego otworu pod stolarkę drzwiową. Przemyślana decyzja odpłaci się wysoką dźwiękoszczelnością i izolacją cieplną.Jak wybrać odpowiednie drzwi dla Twojego domu?
Na wybór zewnętrznych drzwi do domu wpływa wiele elementów. Przede wszystkim istotne jest, aby pamiętać, że drzwi wejściowe będą intensywnie eksploatowane. Oprócz tego muszą spełnić pewne wymogi bezpieczeństwa przeciwwłamaniowego i stanowić izolację cieplną oraz dźwiękową.


Ważny parametr – termoizolacja
Od razu widać, że wybór odpowiednich drzwi musi być przemyślany. Należy pamiętać, że w domu wolnostojącym, bliźniaku, czy w szeregówce w okresie zimowym temperatura wewnątrz jest wyższa niż na zewnątrz. Dlatego przede wszystkim należy zwrócić uwagę na właściwości termoizolacyjne drzwi, a w tym na ich odpowiedni montaż. Wysokie parametry drzwi zewnętrznych mogą zostać naruszone przez wykonanie go niepoprawnie. Uszczelki muszą właściwie przylegać na całej długości powierzchni stykowej drzwi z ościeżnicą, aby wzorowo spełniać swoją funkcję. Nie zaleca się więc samodzielnego montażu drzwi zewnętrznych, szczególnie przy braku doświadczenia w tym zakresie, a także ze względu na ryzyko utraty zniżek od towarzystw ubezpieczeń oraz gwarancji.


Kierunek i lokalizacja drzwi
Kierunek drzwi to cecha często mylona wśród osób nieobytych z podstawami techniki budowlanej. Określa się go, stojąc przed nimi po stronie widocznych zawiasów. Jeśli znajdują się one po prawej stronie, drzwi nazywamy prawymi, jeśli po lewej, drzwi są lewe. Zgodnie z projektem, określonymi zasadami lub indywidualną decyzją inwestora drzwi mogą otwierać się do wewnątrz, lub na zewnątrz. Obie cechy mają swoje zalety i wady. Należy pamiętać jednak, że drzwi, w miarę możliwości, powinny być chronione przed bezpośrednim działaniem warunków atmosferycznych i promieniowaniem UV. Poprawi to ich izolację i zagwarantuje dobry wygląd przez lata. Jeśli drzwi będą nieustannie narażone na szkodliwe warunki, trzeba liczyć się z efektem w postaci roszenia i kondensacji pary wodnej na ich metalowej powierzchni.


Wymiary drzwi
Decyzja o wyborze drzwi powinna być podjęta również na podstawie wymiarów. Wysokość i szerokość determinowana jest nie tylko przez preferencje estetyczne, ale również z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i usytuowanie drzwi. Nie mogą one być węższe niż 90 cm i niższe 200 cm. Najlepiej przeprowadzić pomiary kontrolne, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki, gdy zamówione drzwi zostaną dostarczone na miejsce. W ofercie Gerdy standardowe drzwi mają szerokości 80, 90 i 100 cm. Przy szerokości drzwi znajdują się również oznaczenia N i E. Stanowią one symbole drzwi dostosowanych do niestandardowych otworów pod stolarkę drzwiową. Znaczą one odpowiednio niepełnowymiarowość (80N – światło przejścia 765 mm) lub pełnowymiarowość, zgodną z normą europejską (900E – światło przejścia 901 mm). Możliwe jest zmiana wysokości drzwi, ale szerokość jest cechą niepodlegającą modyfikacji.


Dbanie o drzwi i ich konserwacja
Istnieją profesjonalne środki do pielęgnacji drzwi. Preparat BONA, znajdujący się w naszej ofercie, służy do czyszczenia powierzchni drewnianych, laminowanych i oklejanych foliami polimerowymi. Nie zostawia śladów ani smug, a jednocześnie usuwa brud, tłuste ślady rąk oraz ma właściwości bakteriobójcze. Można również korzystać z czystej wilgotnej ścierki, nasączonej łagodnymi środkami czystości bez zawartości chloru. Jeśli jednak wymagany jest retusz uszkodzeń w drewnie lub tworzywach sztucznych, lepsza będzie pomoc specjalistów.


Jakie drzwi będą najbezpieczniejsze?
W ofercie Gerda dostępne są drzwi wzmocnione. Konstrukcja złożona z drewnianych ramiaków obłożonych stalową blachą o grubości od 0,6 do 0,8 mm zapewnia wysokie bezpieczeństwo. Jednak dopiero atest drzwi wzmocnionych dla klasy RC2 wg normy europejskiej oznacza stalową ościeżnicę z grubej na 1,2-1,5 mm blachy.
 • Klasy bezpieczeństwa nadawane są w formie certyfikatów zgodności, wydawanych przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Klasy te określa się oznaczenia od RC1 do Oznaczają one odporność na włamania. W przypadku domów rekomendowana jest klasa RC3 lub RC4. W ofercie Gerda znajdują się również drzwi z przeszkleniami. Wykonane są przy użyciu szkła hartowanego, dodatkowo oklejonego folią.

Podjęcie ostatecznej decyzji powinno odbywać się przy uwzględnieniu wszystkich powyższych czynników izolacji i bezpieczeństwa, na końcu biorąc pod uwagę aspekt wyglądu drzwi. Jednak korzystając z fachowego doradztwa, kwestie techniczne można pozostawić profesjonalistom, a samemu skupić się na przyjemniejszej stronie – stylizacji i kolorze. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Gerda

E-mail: biuro@gerda.pl

WWW: www.gerda.pl

Tel: +48 22 329 10 30
Fax: +48 22 329 10 94
Adres:
Sokołowska 49
05-806 Komorów

Katalog Firm

 • Konbet Poznań

  KONBET POZNAŃ -jesteśmy  liderem wśród producentów system&…
  Konbet Poznań
 • Florian Centrum

  Spółka Florian Centrum S.A. od czasu swojego powstania w 1996 roku roz…
  Florian Centrum
 • Rawlplug

  Rawlplug jest dystrybutorem wysokiej jakości zamocowań budowlanych, element&o…
  Rawlplug