Brama garażowa w domu pasywnym

Planując budowę domu energooszczędnego staniemy przed dylematem: gdzie garaż powinien być umiejscowiony?

W bryle budynku czy też poza nią?

Choć garaż nie musi być ogrzewany w takim samym stopniu jak wnętrze domu, to warto brać pod uwagę, że jest on stale narażony na pewne straty ciepła, choćby ze względu na otwieranie bramy.

Gdzie ustawić garaż?

Sugerowałoby to budowę garażu jako osobnego budynku – najlepiej od północnej strony domu, aby stanowił on dla niego dodatkową osłonę. Choć z punktu widzenia termoizolacji to najlepsze wyjście, to pod kątem użytkowym byłoby zupełnie niepraktyczne, szczególnie w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych – nikt z nas nie chciałby biegać z zakupami po oblodzonym podjeździe lub moknąc w deszczu.

Wielu z nas od dawna korzysta z komfortowego rozwiązania, którym są bramy automatyczne i raczej nie chciałoby z takiej wygody rezygnować.

W projektach domów energooszczędnych możemy się spotkać również z garażami w bryle budynku, więc musi to oznaczać problemów z izolacyjnością. Wystarczy postawić na bramy ocieplane.

Jaka powinna być ciepła brama garażowa?

Najczęściej rekomendowanym rozwiązaniem ze względu na właściwości cieplne, są bramy segmentowe. Ich segmenty wypełnione są pianką poliuretanową o grubości ok. 40-42 mm, która stanowi doskonałą termoizolację.

Producenci starają się tworzyć produkty o coraz lepszych właściwościach. Warto wspomnieć, że wiosną firma KRISPOL wprowadziła na rynek nową linię bram – VENTE K2 RFS 60, która zbudowana jest z paneli grubości zwiększonej do 60 mm, o współczynniku U = 0,39 [W/m2K], co jest wynikiem o ok. 30% lepszym od paneli o grubości 40 mm. 

Ponadto bramy garażowe wyposażono w rozszerzony system uszczelnień:

  • podwójne uszczelnienie dolnego panela
  • uszczelnienia międzysekcyjne
  • dodatkowa uszczelka obwodowa niwelująca mostki termiczne pomiędzy ścianą a kątownikami



Przemyślany montaż

Powinniśmy także pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii. Aby każdy produkt – bramy czy stolarka okienna – w pełni zachowywał obiecane przez producenta parametry, musi być starannie i fachowo zamontowany.

Coraz bardziej rosnąca popularność budownictwa energooszczędnego,skutkuje nie tylko powstawaniem nowych produktów, lecz także coraz bardziej zaawansowanych technologicznie technik i metod montażu.

Tym bardziej zadanie lepiej jest powierzyć fachowcom, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie oraz znajomość wszelkich nowości technicznych.

Taki specjalista już na etapie budowy udzieli nam cennych porad w zakresie przygotowania otworów okiennych czy garażowych.

Nie oszczędzajmy na montażu! To błąd, który później może nas słono kosztować.

Opracowanie, redakcja: K.C.

Na podstawie materiałów firmy KRISPOL

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.