Pielęgnacja drewnianych przęseł ogrodzeniowych

Odpowiednia konserwacja ogrodzeń drewnianych to podstawa. Są one mniej trwałe od betonowych czy kamiennych, dlatego należy im poświęcić więcej uwagi.

W artykule tym, przestawione zostały skuteczne sposoby utrzymywania drewnianych elementów płotu w taki sposób, aby zawsze wyglądały pięknie i naturalnie.

Drewno jest materiałem nasiąkliwym i słabo odpornym na promienie UV, grzyby, pleśń czy porosty.

W związku z tym wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Aby uniknąć późniejszych problemów najlepiej zabezpieczyć deski jeszcze w stanie surowym, a później dokładnie o nie dbać. Nieprawidłowa konserwacja może wpłynąć na stan ogrodzenia. Oznakami złego zabezpieczenia drewna są przebarwienia, spękania czy widoczne grzyby czy pleśnie. Stają się one wtedy bardziej podatne na uszkodzenia i tracą swoje walory wizualne. Często w takiej sytuacji koniecznie jest powtórzenie zabiegu.

Zabezpieczenie przęseł z drewna trzeba przeprowadzać skrupulatnie, precyzyjnie usuwając fragmenty pokryte grzybem czy też pleśnią.

Najpierw należy umyć deski wodą (do którego można dodać szare mydło) za pomocą szczotki ryżowej. Po wyschnięciu powierzchni należy ją dokładnie sprawdzić- jeśli znajdziemy zielonkawe lub ciemne plamki, należy je usunąć np. papierem ściernym. Oczyszczone drewno następnie można zaimpregnować.

Wybrany preparat można nakładać zwykłym pędzlem bądź pistoletem natryskowym.

Można nałożyć dwie warstwy impregnatu- wzmocni to zabezpieczenie ogrodzenia. Warto też pamiętać, że w przeciwieństwie do farb impregnaty nie zacierają faktury słojów drewna. Miłośnicy naturalnego wyglądu mogą to wykorzystać i uwypuklić ich zarys. Aby osiągnąć taki efekt, w trakcie szlifowania desek papier ścierny powinien być prowadzony wzdłuż, a nie w poprzek słojów. Impregnat nie musi być jedyną i ostatnią warstwą wykończeniową. Tak zabezpieczone wcześniej deski można jeszcze pomalować farbą lub lakierem.

Wśród dostępnych preparatów impregnacyjnych znajdziemy rozpuszczalnikowe oraz olejowe, które są dostępne w wariantach bezbarwnych bądź koloryzujących. Ich regularne stosowanie opóźnia proces starzenia. Możemy też zdecydować się na bejce (które barwią silniej od impregnatów) lub farby. Jeśli chcemy całkowicie uodpornić nasz płot na wilgoć możemy zastosować też wodoodporny lakier.

Planując konserwację drewnianych przęseł trzeba uwzględnić również pogodę.

Drewno musi być suche, dlatego lepiej nie zaczynać prac, gdy panuje duża wilgotność (np. wcześnie rano gdy jest rosa) lub przed nadchodzącym deszczem jak i po nim. Nie można też zapominać, że preparaty, które zastosujemy schną nawet do 24 godzin.