rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Racjonalizacja użytkowania elektryczności

image

W dzisiejszych czasach, na każdym kroku, dąży się do ograniczania zużycia energii. Jest to spowodowane dbałością o środowisko naturalne, ale przede wszystkim koniecznością wynikającą z ciągle rosnących cen energii konwencjonalnej, czyli powstającej z paliw kopalnych (m.in. węgiel, gaz, ropa). Jedyną drogą do obniżenia rachunków za energię jest zmniejszenie jej zużycia, co można dokonać za pomocą jej racjonalnego wykorzystania lub zastąpienia energii konwencjonalnej alternatywną, przede wszystkim pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

 

Jednym z elementów poprawy efektywności energetycznej obiektu jest racjonalizacja użytkowania energii. Polega ona na wprowadzeniu szeregu działań mających na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Do działań tych należą m.in.[1,2]:

 •  Stosowanie energooszczędnego oświetlenia,
 •  Zastosowanie sterowania i automatyki pracą odbiorników,
 •  Stosowanie urządzeń znajdujących się w najwyższych klasach energooszczędności,
 •  Poprawa sprawności odbiorników elektrycznych,
 •  Właściwa- oszczędna eksploatacja urządzeń,
 •  Zmiana sposobu gotowania i pieczenia potraw oraz gotowania wody,
 •  Zmniejszenie czasu użytkowania odbiorników,
 •  Zastosowanie mniejszej mocy zainstalowanej,
 •  Rezygnacja z trybu czuwania (stan-by) urządzeń,
 •  Korzystanie z taryf energii elektrycznej,

 

Już na podstawie ich wstępnej analizy widać, że działania te są nakierowane przede wszystkim na zamianę odbiorników elektryczności (w budownictwie mieszkaniowym będą to głównie żarówki i urządzenia AGD) na sprawniejsze, a co za tym idzie bardziej energooszczędne, a także na skrócenie czasu użytkowania tych odbiorników.

 

 Rys.1. Na zmniejszenie zużycia elektryczności w obiekcie wpływa przede wszystkim zamiana standardowych odbiorników elektryczności i oświetlenia na energooszczędne.

 

Ograniczenie czasu pracy oświetlenia elektrycznego można uzyskać przede wszystkim dzięki maksymalnemu wykorzystaniu nasłonecznienia. Już na etapie projektowania przystosowuje się do tego domy pasywne. Natomiast racjonalizację użytkowania energii wdraża się przede wszystkim w budownictwie tradycyjnym. W związku z tym tu również zaleca się maksymalne wykorzystanie światła słonecznego, jako rekompensatę zmniejszonej wartości strumienia świetlnego. Do metod poprawiających wykorzystanie światła słonecznego należą [2]:

 •  malowanie ścian na jasne barwy,
 •  podłoga z jasnego drewna lub terakoty,
 •  białe framugi okien,
 •  używanie dużych luster w łazience i sypialni (szafa),
 •  montaż drzwi wewnętrznych z okienkami,
 •  dbanie o czystość okien,
 •  nie zasłanianie okien ciemnymi firankami,
 •  nie korzystanie z pomieszczenia w nocy.

 

Kolejnym działaniem ograniczającym zużycie energii elektrycznej jest sterowanie oświetleniem w praktyce najczęściej mające postać czujników obecności służących do sterowania włączaniem/wyłączaniem oświetlenia. Stosuje się je w miejscach nie wymagających ciągłego oświetlania. Rozwiązanie to znakomicie sprawdza się przy współpracy ze źródłami światła osiągającymi parametry znamionowe od razu po załączeniu i w takiej formie stanowi jedno z najlepszych działań służących poprawie efektywności energetycznej obiektu. Trzeba natomiast zwrócić uwagę na to, iż stosowanie go przy współpracy ze źródłami światła wolno osiągającymi parametry znamionowe (rozgrzewającymi się) jest niedorzecznością.

 

 

Rys.2. Elektryczność zużywaną przez oświetlenie można w znacznym stopniu ograniczyć maksymalnie wykorzystując naturalne zyski słoneczne (przede wszystkim dzięki dobremu przeszkleniu i malowaniu wnętrz na jasne barwy)

 

Kolejnym elementem poprawy efektywności energetycznej obiektu jest wymiana energochłonnych urządzeń na urządzenia znajdujące się w najwyższych klasach energooszczędności, czyli takie, które podczas swojej pracy zużywają jak najmniej energii. Innymi słowy każde zastąpienie starego urządzenia nowym o większej sprawności, czyli o mniejszym zapotrzebowaniu energii do wykonania tej samej pracy, przyczynia się do zmniejszenia całkowitego zużycia energii w obiekcie. Mowa tu o energii elektrycznej i cieplnej, jak również o zużyciu czynników roboczych, np. wody w przypadku pralki lub zmywarki.

 

Strategia racjonalizacyjna wiąże poprawę sprawności urządzeń z ich właściwą- oszczędną eksploatacją. Jest to kwestia chyba najdotkliwiej odczuwana przez użytkowników obiektu, ponieważ wymaga od nich zmiany swoich przyzwyczajeń oraz ingerencji w wystrój pomieszczeń, co może negatywnie przełożyć się na samopoczucie i komfort osób w tych pomieszczeniach przebywających. Wobec tego należy pamiętać, że ten element prowadzonych działań powinien być szczególnie wnikliwie przemyślany, co nieraz będzie wiązało się z wprowadzeniem tylko niektórych z zalecanych poniżej zmian.
Warto więc zastanowić się jakie zmiany należałoby wprowadzić w swoim gospodarstwie domowym aby stać się bardziej energooszczędnym. Do właściwej- oszczędnej eksploatacji urządzeń należy m.in. [1,2]:

 •  stosowanie niższej temperatury wody w zmywarkach i pralkach,
 •  rezygnacja z prania wstępnego,
 •  częste korzystanie z programów oszczędnościowych (ekonomicznych),
 •  umiejscowienie lodówki z dala od źródeł ciepła (również słońca),
 •  dbanie o właściwą wymianę ciepła wokół urządzeń (nie zastawianie i nie zabudowanie urządzeń do tego nie przeznaczonych),
 •  unikanie umieszczania w lodówce gorących produktów,
 •  unikanie długotrwałego otwierania drzwiczek lodówki,
 •  regularne odmrażanie lodówki,
 •  użytkowanie urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem i załączoną instrukcją.

 

Rys.3. Do ograniczenia zużycia elektryczności bardzo pomocne może okazać się sterowanie pracą urządzeń i oświetlenia.

 

To samo dotyczy kolejnego elementu racjonalizacji użytkowania energii jakim jest zmiana sposobu gotowania i pieczenia potraw oraz gotowania wody. Działania te również silnie wpływają na konieczność zmiany niektórych przyzwyczajeń i nawyków, mogąc tym samym powodować masę niedogodności. Do działań takich należą m.in. [1,2]:

 •  rezygnacja z rozgrzewania piekarnika przed pieczeniem,
 •  nie otwieranie drzwiczek piekarnika podczas pieczenia,
 •  wyłączanie piekarnika pewien czas przed zakończeniem pieczenia i tym samym wykorzystanie energii cieplnej do momentu wystygnięcia piekarnika,
 •  zamykanie garnków pokrywkami podczas gotowania,
 •  dopasowanie powierzchni grzewczej (np. palnika gazowego) do powierzchni garnka/czajnika/patelni,
 •  używanie naczyń o płaskich dnach w celu całkowitego przylegania do powierzchni grzewczej,
 •  gotowanie w czajniku tylko tyle wody ile rzeczywiście potrzeba (zużyje się od razu),
 •  stosowanie szybkowarów oraz mikrofalówek.

 

Następne działanie na rzecz zmniejszenia zużycia energii elektrycznej to rezygnacja z trybu czuwania (stan-by) urządzeń. Jest to chyba jedno z najbardziej rozpropagowanych działań i polega na całkowitym odcięciu urządzeń od zasilania w momencie nie używania ich. W tym wypadku należy jednak unikać przesadnego stosowania tej metody oszczędnościowej, aby nie narazić się na, wynikające z tego, problemy. Są bowiem urządzenia, takie jak: telefon, faks, alarmy, różnego rodzaju czujniki i transformatory zasilające oświetlenia, itp., które, w celu prawidłowego działania, muszą być stale podłączone do zasilania.

 

Rys.4. Wdrażając działania energooszczędne nie można zapomnieć również o rezygnacji z trybu czwania (stan-by) urządzeń wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

 

Ostatnim z listy, bardzo rozpropagowanym ostatnimi czasy, działaniem racjonalizacyjnym jest właściwe wykorzystanie taryf energetycznych. Zakłady energetyczne umożliwiają pobór energii elektrycznej w jednakowej cenie przez całą dobę lub w różnych cenach w zależności od pory dnia. Umiejętny dobór taryfy umożliwia oszczędności w opłatach za elektryczność. Zwiększenie tych oszczędności przez określone gospodarowanie energią umożliwiają m.in. urządzenia grzewcze, takie jak piece akumulacyjne, pobierające prąd w czasie gdy jest on najtańszy (zwykle w godzinach nocnych) i zamieniające go na ciepło, które jest kumulowane i oddawane w miarę zapotrzebowania przez cały dzień. Przy tej metodzie należy pamiętać o tym, że w celu osiągnięcia realnych oszczędności należy maksymalnie ograniczyć zużycie energii elektrycznej w godzinach, w których jest ona najdroższa. W związku z tym zmianę taryfy energetycznej należy poprzedzić dokładną analizą opłacalności, tym bardziej, że istnieją przesłanki, takie jak pracujące całą dobę odbiorniki elektryczności, świadczące o tym, iż nie zawsze zmiana taka będzie korzystna. Właściwe wykorzystanie taryf energetycznych nie jest, jak w poprzednich przypadkach, działaniem bezpośrednio wpływającym na ograniczenie zużycia energii. Jest to możliwe tylko w niektórych, szczególnych przypadkach. Natomiast jest to działanie pozwalające ograniczyć, czasem w znacznym stopniu, wydatki finansowe ponoszone na energię.


 

Bibliografia:

 

[1] Mróz-Radłowska I., Racjonalne użytkowanie energii elektrycznej, Instytut Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej
[2] www.vattenfall.pl/oszczedzanie-ciepla.html (data dostępu: 31.01.2011)


 

Opracowanie: mgr inż. Joanna Kopica, mgr inż. Radosław Turski.
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: +48 42 653-57 03
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź

O hartowaniu się stali, czyli jak powstają narzędzia ręczne?
INTERsoft-INTELLICAD 2021, nowa wersja uniwersalnego narzędzia CAD

Katalog Firm

 • ModernHome

  Posiada szeroką ofertę paneli słonecznych, akumulatorów, regulator&oac…

Produkty
dodaj+ «»

Forum