Jak prawidłowo zaprojektować ziemiankę?

Wykonanie ziemianki nie wymaga pozwolenia na budowę, jednak musimy zgłosić roboty budowlane do urzędu.

Chcąc zaprojektować funkcjonalną piwniczkę ogrodową, musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów.

Pierwszym z nich jest lokalizacja. Ziemianki najkorzystniej jest planować w zacienionych miejscach, jednak z dala od drzew, których korzenie mogą uszkodzić ściany piwniczki. Co ważniejsze – teren pod ziemiankę musi być suchy, nie może gromadzić się tam woda opadowa. Wejście powinno być zorientowane na północ, co będzie zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się piwniczki ogrodowej i będzie stwarzać lepsze warunki do przechowywania wewnątrz niej warzyw czy owoców.

Jeśli chcemy, aby w ziemiance nawet w lecie temperatura oscylowała wokół 5°C, to należy ją odpowiednio zaizolować przed wilgocią. Otwory wentylacyjne powinny wychodzić na wschód. Dodatkowo projektuje się przedsionek, który pełni rolę bufora cieplnego pomiędzy komorą wewnętrzną a zewnętrzem. Całość piwniczki przysypywana jest ziemią, widoczny element stanowi wyłącznie wejście do niej.

Istotnym etapem projektowania i budowy ziemianki są fundamenty. Zazwyczaj wykonywane są one z chudego betonu, na którym układa się papę na lepiku oraz wylewa beton klasy B15. Ważne jest, aby zaizolować przed wilgocią nie tylko fundamenty, ale również ściany i strop.

Strop w przypadku ziemianki powinien być zbrojony, podobnie jak jej ściany. Dodatkowo należy zapewnić im izolację przeciwwilgociową, termiczną, a także paroizolację. Istotna jest również warstwa drenująca, chroniąca izolację oraz filtrująca.

Podczas projektowania piwniczki ogrodowej należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji. W tym celu najczęściej wykonuje się otwór wentylacyjny w ścianach już po zakopaniu ścian zewnętrznych ziemianki. Strop zazwyczaj przysypywany jest półmetrową warstwą ziemi, która pełni rolę izolacji termicznej. Dla uzyskania lepszych efektów wizualnych obiekt można obsadzić roślinami takimi jak krzewy czy byliny.

Ostatnim punktem budowy piwniczki jest montaż drzwi. Powinny być one solidne i szczelne, tak aby izolowały wnętrze obiektu od powietrza na zewnątrz. Wejście do ziemianki można osłonić daszkiem.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: Marta Lichaj

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.