Jak używać instalacji nawadniającej?

Odpowiednio zaprojektowana i zamontowana instalacja nawadniająca w ogrodzie jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które nie tylko pozwala na bezobsługowe podlewanie roślin, ale również wpływa na realne oszczędności w przypadku zużycia wody.

Taki system najlepiej montować przed założeniem ogrodu. Kluczem do prawidłowego funkcjonowania instalacji nawadniającej jest jej odpowiednie rozmieszczenie oraz przygotowanie.

Rury nawadniające umieszczane są na głębokości od 20 do 40 cm. Zraszacze najczęściej zlokalizowane są w dziesięciocentymetrowej warstwie żwiru, natomiast linie kroplujące ułożone są na ziemi, a następnie przykrywa się je warstwą kory.

Kluczowy dla działania systemu jest również sposób nawadniania roślin — najlepiej podlewać je wcześnie, instalacja może uruchamiać się już około 3-4 nad ranem. Dodatkowo powinna być ona dopasowana do potrzeb poszczególnych roślin:

  • trawniki – tutaj doskonale sprawdzi się instalacja nawadniająca ze zraszaczami wynurzanymi,
  • krzewy oraz byliny – w tym przypadku lepiej spisze się instalacja ze zraszaczami niewynurzanymi lub linia kroplująca,
  • rabaty kwiatowe, żywopłot oraz skalniaki – optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie linii kroplującej,
  • grządki warzywne – sytuacja kształtuje się podobnie jak w przypadku krzewów – instalacja ze zraszaczami niewynurzanymi lub linia kroplująca pozwolą na osiągnięcie najlepszych efektów,
  • rośliny w pojemnikach – w tym przypadku najczęściej stosowana jest konewka automatyczna.



System automatycznego nawadniania wymaga odpowiedniej konserwacji. Wiąże się to z czyszczeniem dysz, regulacją zraszaczy czy przeglądem elektrozaworów w okresie wczesnowiosennym. Kiedy jesienią system jest wyłączany na zimę, to konieczne będzie zamontowanie zaworów odwaniających, które pozwolą na odprowadzenie całej wody z instalacji. Pomocny w tej kwestii będzie także kompresor.

Sterownik znajdujący się na zewnątrz powinien być zdemontowany na zimę. Z powodzeniem można go przechowywać w domu, aby założyć go ponownie wiosną, kiedy system automatycznego nawadniania znów zostanie uruchomiony. Tak zadbana instalacja powinna funkcjonować bezproblemowo i bezusterkowo.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: Marta Lichaj

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.