rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Urządzamy ogród: feng shui

image

Feng shui to praktyka planowania swojej przestrzeni wywodząca się ze starożytnych Chin. Jej celem jest dążenie do utrzymania duchowej równowagi oraz harmonii.

 
ogród feng shui dom pasywny

To podejście znajduje także zastosowanie w projektowaniu ogrodów. Jak stworzyć ogród pełen ładu i spokoju?
 

Usuń wszystko, co zbędne


Podstawą feng shui jest wprowadzenie porządku w naszym otoczeniu. Dlatego pamiętaj o regularnym usuwaniu zbędnych elementów z przestrzeni - w przypadku ogrodu są to opadłe liście, gałęzie, usychające rośliny czy owoce, które spadły z drzewa.

Powinniśmy dać spokojnie krążyć energii, dlatego warto wprowadzić do architektury naszego ogrodu kręte ścieżki i delikatne wzniesienia - jednak tutaj uważajmy, aby nie przesadzić, ponieważ chińska filozofia mówi, że  im większy jest spadek terenu, tym energia szybciej spływa w dół przez co jej przepływ zostaje mocno zmniejszony. Trzeba także uważać na wszelkiego rodzaju ostre linie oraz trójkąty.

Przed wejściem można umieścić dwie donice lub posążki, pełniące rolę „strażników” domu (w chińskiej tradycji były to rzeźby przedstawiające lwy bądź żaby). Ważny jest także dobór odpowiedniego ogrodzenia, które zapewni nam spokój oraz  poczucie bezpieczeństwa i umożliwi również zharmonizowany przepływ energii.
 

Na cztery strony świata

 

W feng shui kierunki świata odpowiadają poszczególnym sferom naszego życia.

Północ odpowiada za życie zawodowe - ustawienie w tej częsci fontanny, w której stale krąży woda przyniesie nam sukces w karierze.

Wschód oznacza zdrowie i szczęście rodzinne - w tej części ogrodu powinniśmy zasadzić silne i duże drzewa - wyższe od tych po stronie zachodniej.

Południowy wschód to kierunek odpowiadający za bogactwo - najlepiej posadzić tu rośliny o czerwonych liściach.

Południowy zachód odpowiada za związek i małżeństwo - tutaj wszelką roślinność należy dobierać parami, co wzmocni trwałość związku.

 

Ważne jest też to, co znajdzie się w ogrodzie. Roślinność, taka jak kwiaty czy drzewa, nie powinna być sadzona pojedynczo. Korzystnie wpłyną również delikatnie oświetlające lampy, dzwonki wietrzne, skarpy, palisady i odpowiednio dopasowanie do całości ogrodzenia.
 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Joniec

E-mail: joniec@joniec.pl

WWW: www.joniec.pl

Tel: +48 18 332 53 90
Adres:
Tymbark 109
34-650 Tymbark