Zadaniem drzew i krzewów jest wykreowanie odpowiedniej kompozycji terenu zielonego, czyli stworzenia miejsc zacienionych, izolujących od sąsiadów czy wizualnie dzielących ogród. To wszystko pozwala na stworzenie estetycznej całości, która nie tylko będzie się pięknie prezentowała, ale będzie również stanowić funkcjonalną przestrzeń. Decydując się na zlokalizowanie drzewa lub krzewu w ogrodzie należy wziąć pod uwagę nie tylko jego kształt czy wielkość, ale również sposób i okres kwitnienia, a także ostateczny rozmiar rośliny. Urządzanie ogrodu, zwłaszcza takiego o małych rozmiarach, jest zadaniem, które wymaga wyobrażenia sobie, w jaki sposób ta przestrzeń będzie wyglądała za kilka lat, kiedy rośliny osiągną swój maksymalny rozmiar.
Drzewa i krzewy traktowane są jako niewymagające dużej ilości pracy, jednak należy pamiętać, że część z nich trzeba regularnie podcinać. Do grupy łatwych w utrzymaniu krzewów możemy zaliczyć hortensję, która nie musi być podcinana, podobnie jak leszczynowiec. Aranżując ogród należy pamiętać o tym, aby wybierać zróżnicowane rośliny. Przykładowo, dobrze wygląda połączenie drzew i krzewów iglastych z liściastymi. Te pierwsze znajdą zastosowanie jako tło do innych, bardziej kolorowych roślin, a także jako element żywopłotu. Ich dużą zaletą jest to, że są łatwe w utrzymaniu. A co ważniejsze, dobrze wyglądają nawet zimą ze względu na to, że nie tracą igieł. Wtedy też wysuwają się na pierwszy plan. Rośliny liściaste są prawdziwą ozdobą ogrodu, przyciągają one uwagę nie tylko kształtem listowia, ale również jego kolorystyką. To właśnie one będą grały pierwsze skrzypce w ogrodzie aż do późnej jesieni czy zimy.
Planując układ i rodzaj roślin w ogrodzie należy wziąć pod uwagę wszystkie pory roku, dzięki temu ogród będzie cieszył wzrok przez dwanaście miesięcy. Większość drzew i krzewów zaczyna kwitnąć wiosną, to właśnie wtedy można zobaczyć je w pełnej okazałości. W tej porze świetnie komponują się z różnego rodzaju kwiatami, które również wtedy mają swój rozkwit. Kiedy nadchodzi lato niewiele krzewów kwitnie, powoli zbliża się czas ich przekwitania. Dlatego istotne jest, aby zadbać o odpowiednią oprawę kwiatową, która odciągnie uwagę od już mniej estetycznych roślin. Jesienią doskonale będą wyglądać gatunki, które w tym czasie przybierają złociste, pomarańczowe czy czerwone barwy, takie jak klon lub miłorząb japoński. Warto jednak zachować umiar i rośliny o intensywnych barwach traktować raczej jako pojedyncze elementy dekoracyjne a nie tło ogrodu. W ten sposób można uniknąć wizualnego nadmiaru lub chaosu kolorystycznego. Zima jest specyficznym okresem w roku, jednak nawet wtedy ogród może prezentować się atrakcyjne. Na pierwszy plan wysuwa się już nie barwa i listowie roślin, ale ich kształt. Z tego względu dobrze będzie wyglądać np. leszczyna pospolita czy modrzew japoński. Jeżeli chodzi o kolorystykę, to świetnie sprawdzą się krzewy i drzewa iglaste, które ciemną zielenią będą odróżniać się od śniegu oraz brązowych pędów innych roślin.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie: Marta Lichaj
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.