Czym różni się staw od sadzawki?

Wiele osób decyduje się na założenie własnego zbiornika wodnego w ogrodzie przy domu, czy też na działce. Zbiornik ten w potocznym nazewnictwie otrzymuje różne nazwy. Najczęściej określany jest jako staw, sadzawka lub po prostu oczkowo wodne. W tym tekście sprawdzimy, czym właściwie według definicji różni się staw od sadzawki i który z tych rodzajów zbiornika wodnego częściej spotykany jest w przydomowych ogrodach.

Staw i sadzawka - różnice w definicji

Docelowo zarówno staw, jak i sadzawka są sztucznym zbiornikiem wodnym. Zgodnie z definicją staw to jednak płytki zbiornik wodny, który przygotowany jest z myślą o hodowli zwierząt i roślin. Wśród zwierząt wodnych dominują oczywiście ryby. Dla porównania sadzawka to po prostu niedużych rozmiarów zagłębienie w gruncie, w którym powstaje zbiornik wodny. Nie musi być też eksploatowana w kontekście hodowli roślin i zwierząt. Rozróżnienie między stawem i sadzawką widać także w Prawie budowlanym. Zgodnie z jego zapisami, sadzawka jest mniejszym zbiornikiem niż staw i spełnia w ogrodzie inne funkcje.

Przepisy prawne regulujące budowę stawu lub sadzawki na działce

Ze względu na specyfikę zbiorników wodnych, które spotykamy na działkach i w ogrodach, ich budowa regulowana jest przez przepisy prawne. Tak naprawdę przy większości zbiorników wodnych wymagane jest uzyskanie dedykowanego pozwolenia wodnoprawnego. Dodatkowo przy przekroczeniu powierzchni 30m2, należy ubiegać się o pozwolenie na budowę w urzędzie właściwym dla lokalizacji inwestycji. Jeżeli jednak planujesz budowę mniejszej sadzawki, czy też oczka wodnego, to wystarczy zgłoszenie takiej inwestycji i nie trzeba przechodzić przez dodatkowy proces administracyjny. Przepisy regulują również liczbę ryb w zbiorniku, a także rozmiary posiadanej roślinności. Zgodnie z nimi pływające rośliny nie mogą zajmować więcej niż 1/3 tafli wody, a zbiornik wodny musi znajdować się na stanowisku, które przez minimum 5 godzin dziennie jest nasłonecznione. Niespełnienie tych wymogów może wiązać się z dodatkowymi karami.

Staranna opieka to klucz do zachowania estetyki zbiornika wodnego

Kluczem do zachowania estetycznego zbiornika wodnego na działce jest jego regularna pielęgnacja. Właściciel zobowiązany jest do regularnego czyszczenia stawu lub sadzawki, a także dbałości o zachowanie równowagi biologicznej. Wszystko po to, aby zwierzęta oraz rośliny miały zapewnione komfortowe i bezpieczne warunki do wzrostu. Jeżeli postawisz na egzotyczne i bardziej wymagające gatunki roślin, np. grzybienie, to może to wiązać się z potrzebą wykonywania dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Odpowiednio dbaj o zbiornik wodny na działce, a jego piękno będzie Cię cieszyć przez lata.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl