Jak utrzymać czystą wodę w sadzawce?

Decydując się na staw w ogrodzie oczyma wyobraźni widzimy atrakcyjny zbiornik z krystalicznie czystą wodą. W praktyce bywa jednak różnie. Jak zadbać o to, aby nasza sadzawka nie była mętna i cieszyła oko?


Powodem zmętnienia wody w większości przypadków jest brak równowagi biologicznej. Może być on spowodowany zbyt małą liczbą roślin, za dużą ilością składników odżywczych w wodzie, zbyt szybkim nagrzewaniem się zbiornika lub jego małą głębokością. Taką sytuację może powodować również zbyt duża liczba ryb lub zabrudzenie powierzchni wody liśćmi czy igłami spadającymi z drzew. Powyższe czynniki powinny być przemyślane już na etapie zakładania stawu, jeśli jednak nie dopilnowaliśmy tych kwestii, to należy je uwzględnić na późniejszym etapie. Zielona woda w stawie to również znak, że może rozwijać się w niej za dużo glonów. Ten problem występuje przede wszystkim w niewielkich oraz płytkich zbiornikach. Jeżeli hodujemy w nim ryby, to musi mieć głębokość przynajmniej 1 m. W przypadku hodowli roślin – wystarczy 50 cm. Chcąc pozbyć się mętnej wody należy rzadziej karmić ryby lub z tą samą częstotliwością, lecz taką ilością pokarmu, którą będą w stanie zjeść w kilka minut.


Ważne jest również nawożenie gleby wokół stawu, co skutkować będzie dostarczaniem odpowiednich minerałów zieleni. Dobrym pomysłem będzie sadzenie roślin podwodnych produkujących tlen – jest on potrzebny mikroorganizmom, które oczyszczają wodę. Sprawdzonym sposobem na pozbycie się zielonej wody jest umieszczenie na dnie worków wypełnionych kwaśnym torfem włóknistym, taki zabieg zahamuje rozwój glonów. Powyższe działania możemy dodatkowo wspomóc ręcznym wyławianiem glonów, specjalnymi preparatami lub kupnem filtrów do wody w stawie. Specyfiki chemiczne należy stosować z umiarem, wtedy nie powinny zaszkodzić roślinom i rybom w oczku wodnym. Po zastosowaniu proponowanych metod pierwsze efekty powinniśmy zauważyć po miesiącu.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: Marta Lichaj

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.