rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Jak walczyć z komarami w sadzawce?

image

Sadzawka na działce to przyjemna dla oka część ogrodu. Problem rodzi się wtedy, kiedy wokół zbiornika wodnego pojawia się dużo nieproszonych gości, czyli komarów. Jak sobie z nimi radzić? Możliwości mamy co najmniej kilka.

Jednym z prostszych sposobów jest kupno młodych ryb, które będą wyjadały ich larwy. Do tego celu świetnie nadaje się np. karaś, lin, gupik. Staw przeznaczony dla ryb musi mieć minimum metr głębokości. Pomocne w przypadku komarów mogą okazać się również żaby.

Dobrze sprawdzą się aromatyczne rośliny – lawenda, kocimiętka, komarzyca, mirt, surmia bigoniowa, bazylia czy mięta. Ich intensywny zapach skutecznie odstrasza komary. A my dodatkowo zyskujemy walory estetyczne w postaci roślinnej dekoracji.

Larwy komarów rozwijają się tylko i wyłącznie w stojącej wodzie. Z tego względu kolejnym, równie dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie specjalnej pompy, która wprawi w ruch wodę. Jest to opcja wymagająca nakładów finansowych, jednak w dużym stopniu może rozwiązać nasz problem z komarami.

Można się pokusić również o zakupienie specjalnego preparatu, który wlewa się do oczka wodnego. Nie musimy wybierać bardzo chemicznej opcji, na rynku są specyfiki ekologiczne, które nie wpłyną negatywnie na ryby czy roślinność w stawie. Zadaniem takiego preparatu jest zwalczanie larw komarów, a także uniemożliwienie im składania jaj na powierzchni wody. Specyfik może być stosowany do mniejszych, jak i większych zbiorników wodnych.

Przy zwalczaniu komarów ważna jest również dbałość o czystość oczka wodnego i jego równowaga biologiczna, ponieważ te owady chętniej składają jaja w zanieczyszczonych i płytkich zbiornikach.

Komary w sadzawce są prawdziwym utrapieniem. Na szczęście mamy kilka różnych sposobów na radzenie sobie z tą kwestią. Warto dobrać konkretne rozwiązanie do wielkości oczka wodnego, a także naszych preferencji.Opracowanie: Marta Lichaj
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: +48 42 653-57 03
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź