Wiosna w ogrodzie czyli przygotowujemy oczko wodne

Masz w ogrodzie oczko wodne i zastanawiasz się, jak przygotować je po zimie? Właściciele tego typu zbiorników wodnych mierzą się z kilkoma podstawowymi wyzwaniami. Standardowo oczko wodne po zimie wymaga zaangażowania właściciela, aby w kolejnych miesiącach móc cieszyć się jego estetyką. Sprawdź, co warto zrobić wczesną wiosną, aby zadbać o estetykę oczka wodnego i bezpieczeństwo ryb oraz gatunków roślin, które się w nim znajdują. 

Kiedy rozpocząć wiosenne przygotowywanie oczka wodnego?

Standardowo wiosenne porządki w ogrodzie wykonuje się w kwietniu. Jest to związane z tym, że aura jest już na tyle sprzyjająca, że łatwiej pracować w ogrodzie. Odmarza także gleba, co także nie jest bez znaczenia. Pierwsze prace związane z przygotowywaniem oczka wodnego do sezonu należy wykonać wtedy, gdy nie ma już śniegu lub lodu, a temperatura wody i powietrza sprzyjają pacom w ogrodzie. Przyjmuje się, że temperatura wody w oczku wodnym powinna wynosić już około 10°C. 

Uporządkowanie zniszczeń po zimie

Pierwszym etapem wiosennej pielęgnacji oczka wodnego jest uporządkowanie zniszczeń, które powstały zimą. Należy sprawdzić, czy konstrukcja oczka wodnego nie uległa uszkodzeniu. Ponadto z powierzchni wody usuwa się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, w tym martwe organizmy (np. ryby, rośliny). Wraz ze wzrostem temperatury wody i otoczenia przyspieszał będzie ich rozkład, co prowadzi do zatrucia wody w zbiorniku i może stanowić realne zagrożenie dla pozostających w nim ryb i roślin. Im lepiej oczyścisz zbiornik po zimie, tym więcej pieniędzy zaoszczędzisz w sezonie. 

Weryfikacja stanu fauny i flory oraz urządzeń technicznych

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu ryb oraz roślin zimujących w zbiorniku. Zimą ryby mogą padać, dlatego należy oczyścić oczko wodne z martwych organizmów. Poza tym sprawdza się stan techniczny urządzeń takich jak: pompy do oczka wodnego, filtry czy też lampy UV. Nie wolno włączać nieoczyszczonych i nie w pełni sprawnych urządzeń. Może to skutkować poważnymi konsekwencjami i stanowić realne zagrożenie dla ryb. 

Weryfikacja szczelności oczka wodnego

Kolejnym zadaniem właściciela oczka wodnego jest sprawdzenie szczelności zbiornika. Przegląda się folię lub inny materiał, którym wyłożono dno. Wszelkie uszkodzenia należy naprawić, aby zapobiec wyciekaniu wody ze zbiornika. W przypadku małych zbiorników warto napełnić je do pełna, a następnie odczekać 1-2 doby i sprawdzić, czy woda nie ucieka. Oczywiście na czas testu warto przenieść żywe organizmy w bezpieczne miejsce. 

Jakie jeszcze prace wykonuje się wiosną przy oczku wodnym?

Jest jeszcze szereg innych prac, które wykonuje się wiosną przy oczkach wodnych. Należą do nich m.in.: odmulanie dna zbiornika, wymiana części wody w oczku, badanie jakości wody czy usuwanie glonów. W wybranych z nich pomocne będą środki chemiczne przeznaczone do oczek wodnych. Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób sprawnie i skutecznie doprowadzić oczko wodne do dobrego stanu po zimie, to możesz skorzystać ze wsparcia zewnętrznej firmy, która oferuje tego typu usługi. Jeżeli masz czas i chęci, to z powodzeniem poradzisz sobie z tym we własnym zakresie.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl